VB'HATA MESAJI

Başlatan HEXF2, 24 Mayıs 2005, 08:45:15

HEXF2

http://s32.yousendit.com/d.aspx?id=0Y4TUT4D6AE1F2ABUNBH37U57E

Arkadaşlar yukardaki adreste yazdığım bir program var PIC ile iletişim form üzerinde başlat,dur ve exit butonları var programı çalıştırdığımda başlat butonuna bastığımda normalde PIC ten veri alıp SERİ.DAT isimli dosyaya yazmam gerek fakat programı çalşıştırıp başlat butonuna bastığımda hata alıyorum acaba bir yalnışlık mı yaptım yardımcı olursanız sevinirim

HEXF2

19 kişi okumuş birkişi yazmamış be ilginç arkadaşlar ben forumda araştırma yaptım konumla alakalı birşey bulamadım acaba kimse yardımcı olmayacak mı her seferinde yalvarıyoruz ya

diot

Arkadaşım öncelikle ne hatası veriyor. onu bilmemiz lazım.

örnek program zaten yol olarak baştan aşağı yanlış.
formload olayının içine seriport okuma ve yazma işini koymaman gerekir.
form load olunca otomatikman ordaki program çalışmaya başlayacaktır.
eğer data dosyası açık değilse otomatikman hata mesajını alırsın.

eğer vb6 kullanıyorsan bir adet mod dosyası açıp içine fonksiyon  tanımlayıp oku tuşuna basılınca bu fonksiyonu çalıştırman lazım.
stop ile bu fonksiyonu durdurman gerekiyor.

diot

unuttum..
formload olayında  sub tanımlamak pek akıllıca değil bence.

Private Sub MSComm1_OnComm()
Dim veri As String
Dim sicaklik As String

If MSComm1.CommEvent = comEvReceive Then
  veri = MSComm1.Input
  If Left$(veri, 1) = "S" Then
     sicaklik = Mid$(veri, 2, 2)
     Print #1, Now; Tab(20); sicaklik
   End If
End If
End Sub

yukarıda yazdığın sub olayı form load da olmamalı.

HEXF2

Arkadaşım ilk önce ilgilendiğin için sağol yalnız ben bu kodları kendim yazmadım ben genelede .dat uzantılı dosyaya değilde text1.text = MSComm1.Input yapıyordum seri porttan aldığım mesajı text kutusunda görüyordum bu kodları Doğan İBRAHİM 'in PC ile PIC iletişim projeleri kitabında gördüm aynısını yazdım ama sen hatalı dedin vallah hatalı olabilir çünkü şu anda piyasada bulunan bir çok kitaptaki uygulamalrın çoğu çalışmıyor mesela Hakan KARATAŞ ın İleri PIC16F84 uygulamarı kitabındaki çoğu uygulama çalışmıyor bu adamlar nasıl kitap yazıyor denemeden anlamıyorum neyse abi şu an deneme imkanım yok evimde tekrar çalıştırır sana verdiği hatayı özelden yazarım çok sağol hoca nedense koca forumda birsen çıktın

diot

Kitaplarda gördüğün her şeye inanma. Teknik kitap alacaksan orjinal baskı al (üretici firmanın). Türkçe kitaplar coğuzaman tercümelerde abuk sabuk oluyor. Yerli yazarlarda işi tam bilmeyen  kişiler olabiliyor. Ticari zihniyetle yazıldıkları için şüpheyle bakmak lazım.

başarılar.