12v kuru akü şarjı

Başlatan z, 15 Şubat 2015, 16:59:40

z

Resimdeki aküyü kullananlar varsa nasıl şarj ettiklerini öğrenebilirmiyim?

Sürekli olarak elektrikle beslenen devrede 15v civarında DC voltajım olacak.

Bu aküye atıyorum 100 ohm üzerinden bu 15V voltajı sürekli olarak versem şarj işiyle ayrıca uğraşmama gerek kalırmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

FxDev

13.8V vermeniz yeterli olacaktır. Akım çekilmiyorken bu değer önemli. Üzerine çıkarsanız aküde kaynama işlevi olabilir. Uzun ömür isterseniz 2 ayda bir 14V civarına çıkarıp 1-2 saat tutmanız iyi olacaktır. Şarj akımını siz ayarlayabilirsiniz. Zaten küçücük bir akü.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Okan AKÇA

Ben sahsen küçük Aküler  icin lm317 akim sınırlaması  kullanıyorum ayrıca devre  yapmıyorum   besleme voltajina ulasdiginda  akim kesiliyor

FxDev

Direnç'i akım sınırlaması için söyledim. Watt'ını siz çektiğiniz akıma göre kullanın. Bu tür küçük aküler için çok fantastik devrelere ihtiyaç yok. LM317 de bir seçenektir.
3A ve sonrası için özel önlemlemler düşünülebilir.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

z

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 15 Şubat 2015, 17:31:41
Ben sahsen küçük Aküler  icin lm317 akim sınırlaması  kullanıyorum ayrıca devre  yapmıyorum   besleme voltajina ulasdiginda  akim kesiliyor

Sorun yaşattımı hiç?

Okan AKÇA

Su ana kadar hic bir sorun yasamadim  gayet guzel calisiyor akunun akim degeri 1/10 degerinde olarak sarj ettim

Cemre.

Alıntı yapılan: BİLİRSHOP - 15 Şubat 2015, 18:10:01

Arkdaşlar buradaki mantığı ben anlayamadım.

Entegrenin girişine 30 voltu verdik.Ve anladığım kadarıyla R1 direnci ile Adj  pull-up(+ ya çekme) yapılmış.Asıl merak ettiğim neden sürekli sabit + voltajı alınabilen yer varken pull-up için out bacağı kullanılmış.Burada herhangibir amaç varmı.
Bir de bu entegreyi yukarıda bahsettiğimiz aküyü şarj edebilmek için örnek bağlantı şeklini söyleyebilirmisiniz.

Bence olaya pull-up gözüyle bakmaya gerek yok. ADJ ucunun referans gerilimi yanlış hatırlamadıysam 1.25V, gerilim bölücünün orta noktasından bu gerilimi görebilmek için kaç V gerekiyorsa çıkışa o gerilim düşürülüyor, regülasyon mantığı bu zaten bildiğim kadarıyla. Yanlışım varsa düzeltin.

Datasheet incelenirse gerekli bilgi orada da görülecektir zaten.

z

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 15 Şubat 2015, 18:05:01
Su ana kadar hic bir sorun yasamadim  gayet guzel calisiyor akunun akim degeri 1/10 degerinde olarak sarj ettim

Peki giriş gerilimi olarak kaç volt giriyorsun?

Okan AKÇA

Iki adet seri akü  icin 28.5 volt giriyorum   datasheet deki akim sinirlama devresini birebir kullanıyorum

F.T

Ben geçenlerde bu şekilde kullandım gayet güzel oldu.Hem akım sınırlama hem gerilim kontrolu.

https://www.picproje.org/index.php/topic,57671.msg444524.html#msg444524
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

HeCToR

Hocam Buradan inceleyin isterseniz http://www.sader.com.tr/marka/2/bb-akuler.html
Aküyü Şarj etmeniz içinde L200C entegresini kullanmanızı Tavsiye ederim Hazır Devreside var elimde isterseniz gönderebilirim işinizi görürse
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir