varikap diyot

Başlatan matraks81, 24 Şubat 2015, 14:50:45

matraks81

merhaba arkadaşlar yaptığım kısa dalga alıcı için,yer problemimden dolayı,varyabl kondansatör yerine varikap diyodu takmayı planlıyorum..elimde bb109-106 varikaplar var pf leri düşük olduğu için yeterli gelmiyor.bb112 gibi
yüksek pf li (0-400 pf arası) Türkiye den bulabileceğim diyot varmı acaba,ben bulamadım.son çare 1 ay beklemeyi göze alıp ebay den almak..

elektronik

bir ara turus elektronikde vardı şimdi varmı blmiyorum.

http://www.turus.com.tr/

radyo alıcı hurdalarınada bakabilirsiniz.

matraks81

malesef yok,var ama küçük pf liler var..

polleme

Ben Aliexpress'ten BB112 ve BB212 almıştım.

Karaköy pasajında çokça varikap vardı ama hangileri olduğunu şu anda hatırlamıyorum. Evde aldıklarıma bakıp uygun olanları iletmeye çalışırım. Ancak BB112-212 serisinin avantajı, 1-8V aralığında tüm kapasite değişim aralığını gösterebilmesi. Başka model bulsanız bile örneğin 10-400 pF aralığı için uygulamanız gereken voltaj 28-1V olabiliyor. Ek bir voltaj çevirici gerekebilir.

matraks81

ilginiz için teşekkür ederim.evet onu bende farkettim.bb serileri 1-8 volt arası çalışıyor.

polleme

1-8V arasında çalışıyor ama inanılmaz pahalı. Bunu da dikkate almakta fayda var.

Sozuak

1. yöntem paralel bağlantı ile varikap değerini arttırabilirsiniz.

Yüksek aralık değeri bulmanız zor olabilir NXP de 200 pfleri gördüm FM ve vco kısmında.

2. yöntem, tuning voltajına  göre anahtarlama diyotlarıyla anahtarlama yaparak ek kapasiteleri devreye alabilirsiniz.

Düşük voltaj ile yüksek değişim aralığı gerçekleştirdiğinizde frekans adımlarınızda geniş olacaktır.

polleme

Paralel bağlantı ile kapasite değeri artırılabilir ama değişim aralığı düşecektir. Örneğin 3-30 pF bir varikap diyoda 200 pF paralel bağlarsanız değişim aralığı 203-230 pF olur. Belli sınırlı bir kapasite aralığının gerektiği durumlar için iş görebilir.

Her anahtarlama ve ek bağlantı devre karmaşıklığını artırıyor, problem çıkma olasığı da artmış oluyor.

Sozuak

Paralel olarak varikapları kastettim. O yuksek kapasite aralığı için uygun tek parça varikap göremedim. zener diyotları ile  yadaözel anahtarlama diyotları ile ek varikaplar devreye alınabilir. Benimkisi öneri. Elbette uygun eleman yoksa tasarım karışabilir bir miktar.

matraks81

2 adet bb106 yı paralel bağlayarak deneyeyim..istediğim sonuç çıkmazsa ebay den sipariş vereceğim artık.

trinity

Hocam ebaydan sipariş edip 1 ay bekleyecekseniz bari hazır bir dds modülü sipariş edin varicap filan uğraşmayın bomba gibi hassas bir sisteminiz olsun

matraks81

nasıl bir modül önerirsiniz acaba??benim yaptığım alıcı ecc82 ( 12au7 ) lambalı regen sw alıcısı..aşağıda linki var..

http://www.vk6fh.com/vk6fh/12au7regen.htm

mesaj birleştirme:: 24 Şubat 2015, 21:18:25

yaptığım alıcı yukarıda linkte,sanırım dds kiti bu alıcıya olmaz gibime geliyor..

trinity

hocam bu devreye dds ekleyemezsiniz ama zaten bu lambaları da bulmak çok zor, neden entegreli modern bir alıcı devresi düşünmüyorsunuz?

matraks81

devreyi yapıp çalıştırdım şuan kullanıyorum..yaptığım kutu tasarımım küçük olduğu için varyabl kondansatörü dışarıda bırakmak zorunda kalıyorum.şemada görünen 365 pf varyabl yerine varikap kullanıp,hem yerden tasarruf hemde ayar kolaylığı amaçlamıştım..