EMI filtresini nasıl test ederim?

Başlatan Maxim, 13 Nisan 2015, 12:29:17

FxDev

Klasik bir common mode filtre. Girişi çıkışı tartışılacak bir noktası yok.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Karamel

Alıntı yapılan: FxDev - 16 Nisan 2015, 16:07:38

hocam bence hocamiz gurultuyu yayma konusunda(disari) mi filtre yapacak. yoksa gurultuyu iceri alma(iceri) konusundami filtre yapacagini nasil anliyorsunuz demek istemis?

mesaj birleştirme:: 16 Nisan 2015, 16:09:50

yonden kasti bence bu.

hgs

Alıntı yapılan: FxDev - 16 Nisan 2015, 16:07:38

Bencede tartışılacak bir noktası yok, ama siz bir yönde çalışacağını varsayarak yazdınız.

mesaj birleştirme:: 16 Nisan 2015, 16:12:29

http://www.hal.com.tw/Ver.EN/Power-Inlet-EMI-filters.htm

z

Eğer EMI filitresinden bahsediliyorsa bu filitre bağlı olduğu cihazdan çıkıp enerji hatlarını anten gibi kullanmaya çalışan sinyalleri engellemeye yönelik konur. Dolayısı ile şebekeden gelecekleri zayıflatmaya değil değil şebekeye kaçacak sinyalleri zayıflatmaya yarar.

Tersi olursa ne olur? Bu durumda bunun adı EMI filitresi olmaz. Ama bu filitre kısmen bu işe de yarar. Ancak EMI sadece hattan değil havadan da gelir. Haliyle bu filitre sadece hattan gelebilecek RF'i engeller havadan gelen aynen cihaza girer.

Eğer enerji hattından gelecek iğne tipi parazitler yok edilecekse bu durumda bu filitre zaten çok az işe yarar.

EMI filitrelerin asıl amacı Radyo, TV, düşük sinyalleri yükselten yüksek kazançlı amplfikatör devreleri vs'ye müdahale etmemek içindir.

Zaten EMI filitresinin bir diğer adı da Radyo frekans filitresidir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hgs

TYPES AND SOURCES OF EMI
The two main types of EMI are conducted and radiated. Conducted EMI is noise or interference that's passed over wires and cables from a source or emitter to the receiver or "victim" device. The most common conducted path is via power lines. The ac lines are a major source of EMI because of spikes and noise generated by a wide range of devices connected to the line. Motors and switching sources are the main examples.

Then there are the signals that leak out of a power supply on to the ac line to be passed along to another device connected to the ac line. Power connections from power supplies to circuits are other sources. A huge amount of conducted EMI is passed through poor grounds.

Any kind of noise is also a form of EMI. Noise is either external or internal. Manmade noise, coming from sources like fluorescent lights and auto ignitions, is the worst type of external noise. Spikes on the ac line caused by switching loads such as motors, contactors, or relays off and on are instances.

Karamel

yukarida 2 tip emi oldugu yaziyor.

birisi kablo uzerinden alici alete gidiyormus.

digeride fluorescent lambalar roleler ve motorlar tarafindan disari gonderiliyormus.

power supply dan sizan signal lar o hattaki baska bir alete sicriyormus. cok miktarda EMI zayif ground tan geciyormus.

ben yukarida yazanlardan bunlari anladim.  ::)

FxDev

3 temel EMI ölçümü yapılıyor günümüzde.
1) Conducted EMI -> Yaptığınız cihazın hatta ne kadar gürültü bastığı ölçülüyor.
2) Radiated EMI -> Yaptığınız cihazın uzaya ne kadar gürültü bastığı ölçülüyor.
3) RF immunity -> Yaptığınız cihazın dışarıdan gelen gürültülere ne kadar bağışık olduğu ölçülüyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_interference

EMI'nin kısa tarihi yukarıda.

Bunun yanında surge/burst/izolasyon gibi testlerin yanında climate testleri de cihazlara uygulanan standart testlerden. FMEA ve ömür gibi klasikleşmiş testlerden bahsetmiyorum bile. CE sertifikası çoğunu kapsıyor bunların zaten, o yüzden işe yaramaz TSE yerine CE markalı ürün almaya her zaman özen göstermeye çalışmalıyız. (Sahte CE'den bahsetmiyorum). Bir de bahsemiştken yangın ile ilgili UL standartı var. Sarsıntı, şok vs. mekanik testler de cabası.

Yukarıda yazılan da benim dediğimden başkasını içermiyor zaten.

Maxim de büyük ihtimalle power supply için kullanacak yukarıdaki filtreyi.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

hgs

Gürültülü ortamlarda bu tarz  line filtreleri dışarıdan gelen gürültüleri durdurmaktadır. Test merkezlerinde tavsiye edilen ilk çözüm yöntemlerinden 1 tanesi line filter kullanmaktır.
Araba üzerinde çalışan, endüstriyel ortamlarda çalışan devrelerde oluşmuş bir takım sorunları bu tarzda filtrler ile çözüldüğü oldu.

Durdurmadığını, dışarıya olan yayını kestiğini, vs. her türlü düşünceye sahip olabilirsiniz...

z

EMI filitrelerin kesme ferekansı çok yüksek. Mesela  otomobil elektroniğinde besleme hattına bağlanan LC filitrelerin kesme frekansı çok düşük.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hgs

Alıntı yapılan: hgs - 13 Nisan 2015, 15:23:29
Yoketmek istediğiniz gürültü nedir biliyormusunuz? Ve tekrar aynı gürültüyü olusturabiliyormusunuz?

FxDev

hgs

Bu filtrenin tek yönlü çalıştığını iddia eden sizsiniz.

FxDev

Sayın hgs bana orada neden 1:1 oranında sarılmış, birbirine couplingli bobin olduğunun yanıtını verirseniz, neden o bobinlerin girişteki gürültüleri engellemediğini anlarsınız. Ya da neden 1:1 oranında sarılıyor o bobin, ya da neden ayrı ayrı kullanılmıyor da tek nüve tercih ediliyor.
Devre şemasını görmemişsiniz diye aşağıya büyük halini koyuyorum.

LC filtreler ile bu filtre farklıdır. Girişe klasik LC filtre koymuyoruz burada common mode filtre koyuyoruz.
Ben tek yönlü çalıştığını iddia etmiyorum, zaten bu filtreler tek yönlü çalışsın diye tasarlanıyor.

hgs

SS1 malzemesinde sizin bahsettiğiniz yapı yoktur. Şeması yukarıdadır.

Common mode choke içinde olan olayların anlaşılması için 2 resimde  ben göstereyim.

Giriş hatlarına ayrı ayrı sadece seri bobin bile eklense, gözle görülür şekilde gürültüde azalma olur. Bunlar uydurma şeyler değildir. Bizzat ortaya çıkmış sorunların çözümlerini yazıyorum.

FxDev

Yapmak istediğim şu, yarın öbür gün belki günler sonra birisi internette araştırma içine girecek bu konu hakkında, tesadüfen burayı bulacak, sonra sizin söylediğinize güvenip bunu kullanacak. Hem parasından hem zamanından, belki başarısızlığından dolayı işinden olacak.

Gösterdiğiniz tüm yapılar common mode filtre. Girişteki gürültüyü engellemek üzere tasarlanmamıştır bu filtreler.

Sizin söylediğiniz gibi yani girişten içeri olan gürültüleri engellemek için tasarlanmış olsa bana şunların yanıtını vermeniz gerekir:

1) Girişe neden paralel direnç bağlanmış? Hem verim kaybı hem yer kaybı? O direncin oradaki kullanım mantığı nedir?
2) Gürültü girişren içeri doğru ise ve biz bunu engellemek istiyorsan Cx/Cy kapasiteleri ne maksatla kullanılmış. Bu adamlar kafayı mı yemiş ki L-N kullanmak yerine PE yani toprağa kapasite atmışlar?
3) Cx değeri genelde büyük, Cy değerleri de genelde küçük olur, girişe büyük paralel kapasitör atmanın mantığı nedir? Neden Cx ve Cy küçük oluyor.
4) Sizin söylediğiniz üzere bunlar girişteki gürültüleri bastırıyorlarsa, sizin gösterdiğiniz filtrenin neden frekans kazanç tepkisi aşağıdaki gibi? Neden köşe frekansı çok yüksekte?

Bilimsel bir temele oturtalım tartışmamızı. Ben denedim oldu yerine sayısal veriler bekliyorum. Yukarıdaki her şeye sayısal temel veririm, onun için kimseyi yanlış yönlendirmek istemiyorum.