EMI filtresini nasıl test ederim?

Başlatan Maxim, 13 Nisan 2015, 12:29:17

hgs

Fxdev senin dediğin doğru olsun.

Maxim bu filtreyi kullanma arkadaşım. Paranı neden çöpe atacaksınki ? Hiç filtrede kullanma. Nasıl olsa dışarıdan gürültü gelmiyor. Gürültüyü bizzat sen üreteceksin. Senin ürettiğin gürültüyü engelleme işinide başkarları düşünsün...

FxDev

Benim dediğim doğru çünkü. Sayısal veri veremiyorsanız sizin temenni etmenize gerek yok.

@Maxim standartlara dikkat et, dışarıya basılacak gürültünün bir sınırı var, daha önceki mesajımda söylemiştim.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Goo

Maxim

ferdem

Filtre, cihazdan şebekeye gidebilecek gürültü/kırmızı bilgiyi bastırdığı gibi şebekeden cihaza gelebilecek gürültüyü de bastırır. Bahsedildiği gibi emc/tempest testlerinde conducted emission ın azaltılması için kullanılır. Ancak her zaman cihaz tehdit, şebeke kurban olmaz, şebekeden gelebilecek gürültüden rahatsız olan cihazlar, test odaları vb. de var. Bu girişlerde şebekenin filtrelenmesi için yine line filter kullanılır. Hem common hem differential modu her iki yönde de bastırır bu filtreler, paralel C lerin diff. modu bastırdığı açık, sarımların yönüne göre common veya diff mod. bastırılır.

mesaj birleştirme:: 17 Nisan 2015, 17:42:26

Fxdev gösterilen filtreler sadece common mode için değil. Girişteki R nin amacı belirli, optional bleeder resistor, filtre fonksiyonuyla ilgisi yok. Girişteki paralel kapasite diff. modu, buradaki tabirle girişteki gürültüyü bastırmak için, çıkışta toprağa atılan C ler common mode için... Değerlerde problem yok, 100nF 50/60 Hz bir hat için uygun bir değer.

FxDev

Chamber'ların şebeke girişlerindeki filtreleri vs. biliyorum. Hatta LISN örneği verdim. İç yapısı benzerdir.
Sıkıntı Maxim'in gösterdiği yapıda. O yapının direk cihazdaki gürültüyü engellemek üzere olduğu gözükür. Amaç farklı bunu anlatmaya çalışıyorum.

Siz şebekedeki gürültülerden korunmak için o cihazı mı kullanırsınız yoksa yoksa başka tür bir cihaz mı kullanırsınız.

100nF büyük bir değer değil, büyük LISN'larda L to L, L to PE arasına 1uF, 2.2uF atıldığına şahit oldum, kaçak akım rölesini attıracak kadar.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!