Tasarruflu ampülün ilginç yanması...

Başlatan elekTRofizikci, 17 Nisan 2015, 15:08:00

elekTRofizikci

Tasarruflu ampülün ilginç yanması...

İşyerinde değişik ve bir o kadarda güzel yanan ampulün hali... Acaba neden böyle yanıyordu? Fikri olanlar yorum kısmına yazabilirler...

https://youtu.be/R5_Mdw9ZUCI
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

pea

Bunu gözünüzle mi gözlemlediniz, yoksa kamera yenileme hızı ile inverter hızının uyuşmaması mı?

elekTRofizikci

Alıntı yapılan: pea - 17 Nisan 2015, 15:23:41
Bunu gözünüzle mi gözlemlediniz, yoksa kamera yenileme hızı ile inverter hızının uyuşmaması mı?

Gördüm, ilgincime gitti. Söktüm yerinden. Kendi cep telefonum ney,t göstermeyince olayı makinesi profosyonel bir arkadaşa götürdüm. Ancak öyle oldu...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

diot

Bu olay floresan lambalarda oluyor. Genellikle ömrü bitmeye yakın yapıyor. Bir çok defalar bende görmüştüm.

Evren KILIÇ

ampul soğuk olduğunda  bu şekilde davranabiliyor, ısındıkça normale dönüyor
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

ferit06

Flamanlar arasındaki kapasitorun ömrünün tamamlanmaya yaklaştığını gösteriyor.

Burada genel arızalar ve çözümler belirtilmiş.

http://www.pavouk.org/hw/lamp/en_index.html#introduction

ekrem

ilk yanma anında böyle yapabiliyor ısındıkca rengi beyazlasıp o hareketler kayboluyor. 1 hafta önce yeni alıp taktım ilk başlarda oda karanlık durdu 2-32 dk sonra açıldı ampul. birde ömrü tükendikce böyle yapabiliyor.

işyerinde daha büyüklerinden var   100 ampul arasından 1-2 tanesi pembe yanıyor :D

mehmet

Tüp ampullerde ışın helezonik şekilde
oluşur. Tüp içerisinde dönerek yol alır.
Civa iyice iyonize olana kadar bu hali
gözlemlemek mümkün.
Işın tüp yüzeyine çarpınca floresant madde
ile kaplanmış alan parlar.
UV-C ampullerde (berberlerin kullandığı
hijyen dolaplarındaki) tüp floresant kaplı
değil. Bu olay çok daha rahat bir şekilde
görülebilir. Ancak bu ampullere çıplak gözle
bakmak çok zararlı.  Hatta cilde bile. Zira
bronzlaşmak kaçınılmaz. O0
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

elekTRofizikci

Alıntı yapılan: ekrem - 17 Nisan 2015, 19:01:30
ilk yanma anında böyle yapabiliyor ısındıkca rengi beyazlasıp o hareketler kayboluyor. 1 hafta önce yeni alıp taktım ilk başlarda oda karanlık durdu 2-32 dk sonra açıldı ampul. birde ömrü tükendikce böyle yapabiliyor.

işyerinde daha büyüklerinden var   100 ampul arasından 1-2 tanesi pembe yanıyor :D

Bu sıcakkende aynıydı ayrıca dediğiniz gibi bu da büyüklerden ve bazı arkadaşları pembe ve morumsu olmuş durumda...