PROFESYONEL KAYAN (yürüyen) YAZI

Başlatan otm, 03 Haziran 2005, 14:10:51

otm

Merhaba.
8 yıl kadar önce piyasada satılan yürüyen yazılarla (piyasada yürüyen yazı olarak adlandırılır) döviz panolarının üretim ve satışını yapıyordum.devre tasarımlarını kendim yaptım ama microkontrolorlerin (texas inc) programlanmasını başka bir arkadaşım yapmıştı.Bu işi tamamen bıraktığım için sadece eski notlar ve yürüyen yazıların devreleri kaldı elimde.Bunların bazılarını  devre şemalarını ve kontrol kartlarıyla bunların işlemci programlarını borda bu başlık altında toplamayı düşünüyorum.bu biraz zaman alabilir ama zaman zaman buraya hepsini aktarıcam.
 Bu yürüyen yazıların belirli bir uzunlık yada genişlik sınırı Bulunmamaktadır.hepsi devre üzerindeki jumperlerle ayarlanmaktadır yani 5 metre uzunluğunda yarım metre genişliğinde  bir yürüyen yazıda yapabilirsiniz 1 metreye 10 cm lik bir yürüyen yazıda yapabilirsiniz.programda hiçbir değişiklik yok.sadece jumperlerle ayarlanmaktadır.Ayrıca sadece ekrandan geçmekle kalmaz aynı zamanda zıplama yarıdan bölünüp tekrar birleşme ekranın iki yanından gelme alttan yada yukardan gelme vs vs gibi birçok fonksiyonda içermektedirler

lord

Sağol bende sizden bir yardimlar isteyecektim daha sonra buraya gönderirsenizde bir görüp takip edip ona göre size danişabilirim..ok. :)

aristo

Merakla bekliyoruz.Teşekkürler.

sahinler64

ustam hepimiz çok memnun oluruz.
şimdiden teşekkürlerimi sunarım kolay gelsin
saygılarımla...
SAYGILARIMLA...

CaFFeiNe

texas inc dediğiniz nasıl bir mikro texasın sitesinde arm core diye bişiyler gördüm onlarmı yoksa 8051 türevimi?

biteker

çalışmalarınızı merakla bekliyoruz. Paylaşımınız için teşekkürler

otm

Merhaba
Yürüyen yazı devresinin ilk bölümünü tamamlayıp aşağıdaki adrese koydum.
internette yayınlanan yürüyen yazıların birçoğu paralel çıkışle led gruplarını sürmekte buda bazı sıkıntılara ve devre fonksiyonlarında kısıtlamalara neden olmaktadır.bizim devremizde data seri olarak gelmekte ve 74hc164 araçılığı ile led grupları paralel olarak sürülmektedir.Senkronizasyonda clock sinyali ile sağlanmaktadır.devrede sütünlar (tek yada grup olarak) değil tüm satırlar sırayla taranmaktadır buda ledlerin daha parlak(güneş ışığında göünebilir-uygun ledle) olmalarını ve ışık altında titreme sorununun ortaya çıkmamasını sağlamaktadır.ancak tarama frekansı kritiktir.
 temel olarak kontrol kartından gelen data bilgisi 7hc 164 ün d(sa) ve d(sb) uçlarına girmektedir çıkış ise Q7 den alınarak sonraki 164 lerin girişlerine data olarak verilmektedir. panelde her bir satır ledlerinin anot(-) lari o satırı süren anahtar transistorun emetorlerine bağlanmaktadır.+her bir sütünün ise bütün katot(-) leri birleştirilerek ilgili çıkışı süren dirence bağlanmaktadır(uln2803 ten gelen)

devre resimlerinde anotlar boş bırakılarak dışardan jumperle birleştirilmeleri sağlanmıştır.ancak 2 taraflı baskılı devre hazırlanırsa böyle bir işkenceyede gerek kalmaz.
şemada gösterdiğim data oku yanıltmasın data en sondaki(sağ baştaki)74hc164 ün girişine verilecektir.

erişim için (kullanıcı adı: user)(password : picproje)

www.uniteknik.com/dosyalar/yy1.zip
www.uniteknik.com/resimler/d1.jpg
www.uniteknik.com/resimler/d2.jpg
www.uniteknik.com/resimler/d3.jpg
www.uniteknik.com/resimler/d4.jpg
www.uniteknik.com/resimler/d5.jpg
www.uniteknik.com/resimler/d6.jpg
www.uniteknik.com/resimler/d7.jpg
www.uniteknik.com/resimler/d8.jpg

enver1453

öncelikle bilginizi paylaştığınız için teşekkürler.fakat kullanıcı adı ve şifre çalışmıyor.

otm

merhaba
serverdeki bir problemden dolayı dosyalara erişim kısa bir süre aksadı ama şifre ve kullanıcı adı doğru tekrar deneyin.
aksaklık için kusura bakmayın

sahinler64

sayın ustam hepsi çok güzel olmuş ellerine sağlık.
ama birde sorum olacak bu projenin kodları felan yokmu.
kusuruma bakma hazırlıyosan senden özür dilerim.
ama yinede çok güzel bir çalışma olduğunu belirtmeliyim....
kolay gelsin
SAYGILARIMLA...

otm

projenin kodları var.ancak kodları yazan arkadaş fonksiyonel olan(yürüyen yazıda atlama  yazıda bölünme ekrana harf harf gelme vg gibi birçok fonsiyon) kodu vermeyeceğini söyledi.sonuçta ticari birşey oda haklı.sadace 2 fonksiyonu olan kod var elimde onu koyucam forma.bu kodla sadece yazı ekranda sağdan sola yada soldan sağa yürüyor saat tarih gösteriyor ve ekranda belirli bir süre durup flas yapabiliyor.tabi birde kontrol kartı var.işin en zor tarafı o.en kısa sürede hazırlayıp (işlerden fırsat buldukca) buraya koyucam.

lord

OTM kidemin hayirli olsun..

otm

otm

pardon ya dikkat etmemişim yüzbaşı olmuşum.:)

mustafacan

sabırlılıkla bekliyoruz bakalım bekleyelim görelim yapalım.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!