LQFP48 7 × 7 mm ZIF soket arıyorum.

Başlatan z, 22 Nisan 2015, 17:34:40

z

LQFP48 (7 × 7 mm) çipleri karta lehimlemeden programlamak istiyorum. Bunun için aklıma ZIF soket almaktan başka çare gelmiyor.

Ebay'da  ZIF soketten daha iyisini buldum. Ancak 66$ istiyorlar.

Aklınıza pratik çözümler geliyormu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex

Melih1802

Tecrübeyle sabit. Bu adaptörden alınır,
Dört bir tarafına entegre oturduğunda bacakları denk gelecek şekilde kılavuz vida delik açılarak vidalanır,
Parmak ile bastırarak program atılır.

Sıkıntı kılavuz dikmeleri. Ben köşebent gibi bir malzemeyle sabitlemiştim. Çalıştı.

ibocakir

hgs

2 tane pad bırakıp dısarıdan program atmak çokmu zor?

z

STM'ye program yükleyip çipin üstüne de kendi yazılarımı yazıp işlevi belli çipler yapacağım.
Sonuçta çipleri gene çip olarak satacağım.

O yüzden böyle bir ihtiyaç doğdu.

JOKERAS

Selam,
Usta üstüne "Türk Malı" yada "Made in Turkey" yazmayı unutma derim.:)
Al işte kim demiş Türk malı işlemci yok diye.

Şaka bir yana aslında güzel fikir,belli özelliklerle yazılım yüklenmiş,chipin özelliklerini anlatan,aplikasyon şeması ile oluşturulmuş
bir pdf 'i yayınlanmış,hazır tak kullan tipinde bir ıc oluşturulmuş olur.
Bunu kullanmak isteyen alır,yazılım ıvır zıvır uğraşmadan işini görmüş olur.

Ben onu Ir uzaktan kumandalar için düşünmüştüm,hala daha düşünüyorum :)

hgs

Alıntı yapılan: z - 22 Nisan 2015, 19:27:55
STM'ye program yükleyip çipin üstüne de kendi yazılarımı yazıp işlevi belli çipler yapacağım.
Sonuçta çipleri gene çip olarak satacağım.

O yüzden böyle bir ihtiyaç doğdu.

Satılacak ürünün mühendislik aşaması tamamlandımı ? Herhangi bir işleve ait kod tamamlanıp, tüm testlerden geçerek, satışa hazır hale geldimi ?

z

Aksilik çıkarsa Errata.pdf yayınlarım.

Proje henüz bitmedi, hazırlıkları yapıyorum. Ivır zıvır satın alım işleri zaman aldığı için projeyle paralel yürüyebilir.

hgs

Kilitli kodu olan mcuya ne erratası çıkaracaksınız ?

Youtube videosundaki yöntem iyi. 4 köşeden sabitleyici bir düzenek ve yukarıdan baskı yapacak bir mandal gibi bir seyle program atılabilir duruyor. Ben olsaydım ebaydaki ürünü alırdım.

JOKERAS

Birde boot loader yazarsınız işlmeciye  update versiyonlarını veya hatalı durumları veya istekleri güncelleyip hex dosyasını bloğunuzda yayınlarsanız harika olur.

z

Evet galiba linkini verdiğim ürünü alacağım.

Errata çipteki hataları duyurmak için çıkartılıyor. Piyasadaki çipler o hata ile kalıyor ve satılmaya devam ediyor. Eğer çip üreticisinin dolaylı yollardan çözümü varsa şöyle şöyle yapın gibi önerileri oluyor.  Bir sonraki üretime yetişirse sorunu düzeltiyorlar.

Yıllarca düzeltilmemiş hataları olan çok çip biliyorum. TI'ın eline bu konuda kimse su dökemez.

JOKERAS

Karaköy'de görmüştüm sanki,Avrasya elektronikte bu tip çeşitli adaptörler vardı.

Karamel

hocam microcontroller ile bir entegrenin emulatoru gibi birseyi yapacaksiniz degilmi? yani benzeri pek olmayan yada olsada pahali olan bir entegrenin gorevini microcontroller ile taklit edeceksiniz? cok mantiklica.....  :) surada da https://www.picproje.org/index.php/topic,58875.msg454872/topicseen.html#msg454872 yazdim mcp2200 isimli usb uart converter entegresi aslinda bir microcontroller.

7x7mm uzerinde yazilar pek okunakli olmaz ama(en azindan ben cok zor okurum) fikir bence cok iyi.

mesaj birleştirme:: 23 Nisan 2015, 00:05:28

hocam isimlerini olabildigince kisa ve font olarak buyuk tutun. o zaman cok guzel olur bence. mesela Z10 gibi. bunu kocaman yazabilirsiniz :)

hgs

Alıntı yapılan: z - 22 Nisan 2015, 23:25:30
Yıllarca düzeltilmemiş hataları olan çok çip biliyorum. TI'ın eline bu konuda kimse su dökemez.

Erratalı çiplerde kodu değiştirme imkanı var Bu şekilde o fonksiyonu kullanmaya biliyoruz. Yada o hatayı giderecek şekilde çevresinden dolaşacak yöntemler oluyor.
Sizde çalışmasında sorun olan firmware versiyonu ile yüklü olan bir ürün varsa durumu düzeltmek imkansız.  Düzeltme için çipin size geri gelmesi ve tekrar kod yüklemeniz gerekemekte. Daha önceki konulardan hatırladığım kadarı ile bootloader ile update konusunda soru işaretleri vardı ?

Ticari açıdan çip satmak son derece hatalı bir fikir.