Türkiye'de Aracı Olmayan Fuarlar Nelerdir?

Başlatan FxDev, 02 Mayıs 2015, 19:58:44

FxDev

Almanya'da sene içerisinde bir çok fuar düzenlenir, bunlardan en bilineni Electronica, PCIM, vb bunlarının en bilinenleridir.
Örneğin Electronica'da parça üreticileri yeni teknolojileri için şov yaparlar; Texas, ST, Fairchild, NXP birbiriyle yarışabilecek teknoloji sergilemesi gerçekleştirirler. Ya da PCIM fuarında trafocular, güç elektroniğinin her alanından bir çok teknoloji lideri bulunur. Bir geliştirmecinin mutlaka gezmesi gereken fuarlardır.

Türkiye'de böyle fuar olduğunu düşünmesem de var mıdır?

Türkiye'de fuar deyince aklıma şu geliyor artık: A firmasından, B firmasına satış yapan firmalar bütünlüğü.
Geçen gittiğim Solarex tam bir kepazelikti geliştirici olarak, Win de öyle. Sempozyumlarımız firma tanıtımları şeklinde. Fuarlar'da en çok ilgimi çeken yer üniversitedeki çocukların geliştirdikleri güneş arabaları falan oluyor. Çan Çin marka çin malı satan devasa şirketler değil.

Bunun yanında Türkiye'de tek fuar yapılacak alan İstanbul mu? Elin rezil, kepaze Almanları gibi şehirlerimize yayamıyor muyuz bunu? Bu adamlar salak mı neden her fuarı Munih'te yapmıyorlar.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

blacklogic

klişe olacak ama sorun belli ekonomik ve ülkenin durumu. Yatırım almayan ve yapmayan bir ülkeyiz kim ne için gelsin?
Ayrıca İstanbul da yapılan fuarı kalkıp Adanada yaparsak kaç kişi gidecek? Almanya da ki hayat ile burada ki bir değil ki. Orada ki insanlar kalkıp gider ama burada ki insanlar gitmez. Ekonomik kısmı ağır basıyor sonuç olarak.
Bu sektörde yeni bir insan değilsiniz böyle bir soruyu soruyor olmanız beni çok şaşırttı, bu bir soru mu yoksa bir isyan mı?
edit: imla

elekTRofizikci

Biz de genelde çıkarı olmayan firma fuara katılmıyor, çıkarı olmayan da fuara gitmiyor...  Şuan gidenlerin ve katıların çok az bir kısmı bilinçli olarak gidiyor. Ahlakımızla - kültürümüzle alakalı yani bence... Çoğu katılmak bile istemiyor, görünmemiz lazım laf çıkar diyor, adam oraya kadar gitmiş diğer stantları bile gezmiyor, merak etmiyor, angarya görüyor, ben zaten kazanıyorum diyor... Olgunlaşma ve arge sürecine olan katkısını kimse önemsemiyor.... v.s. v.s..
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

MC_Skywalker

Fuar konusunda en iyi örnek Cebit olarak düzenlenen fuarın bir bezerini ülkemizde yapmaya kaltılar ilk 4-5 sene güzel bir gidişat sergiledi bayağı iyi firmalar geldi.
fakat baklıtlar ki fuar bekletilerini karşılamıyor çekildiler daha sonraki katılımcılar ürün sergilemek bilgi vermek yerine mini etekli kızların olduğu shıowlar segiliyorlardı.

elekTRofizikci

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 02 Mayıs 2015, 21:45:33
Fuar konusunda en iyi örnek Cebit olarak düzenlenen fuarın bir bezerini ülkemizde yapmaya kaltılar ilk 4-5 sene güzel bir gidişat sergiledi bayağı iyi firmalar geldi.
fakat baklıtlar ki fuar bekletilerini karşılamıyor çekildiler daha sonraki katılımcılar ürün sergilemek bilgi vermek yerine mini etekli kızların olduğu shıowlar segiliyorlardı.

CEBİt benim için yıkım olmuştu. Cep telefonu aksesuarcıları, belediyer miting alanı gibi v.s.
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

FxDev

Sorunun cevabını bildiğim için forumun fikrini almaktı amacım.

Türkiye şöyle büyük böyle büyük diyen zihniyete darbe vurmayı seviyorum, o ayrı.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

hgs

Türkiyenin küçük olduğunu ispatayınca, ne elde etmeyi umuyorsunuz ? (Merak)

FxDev

Çapımızı bilip, ona göre hareket etmek lazım, burada çok güzel açıklamış:

blacklogic

Alıntı yapılan: hgs - 03 Mayıs 2015, 00:47:48
Türkiyenin küçük olduğunu ispatayınca, ne elde etmeyi umuyorsunuz ? (Merak)
Sorunları konuşarak çözeriz. İyi yada kötü sonuçta bir şekilde konuşulmalı.

FxDev

Unumuz yokken pasta yapmaya girişmeyiz, önce unu elde edecek yöntemler izleriz. Böylelikle kaynaklarımızı doğru kullanmış oluruz, unumuz yokken, pastacı dükkanının temeline paramızı akıtıp, sonrasında aaa bizim unumuz yokmuş ya diyip, unu üretinceye kadar yıkılan pastacı dükkanının yenisi tekrar yapmak için tekrar kaynak ayırmayız.

Örneğin, enerji ihtiyacımız var diye kısa süreli çözüm olarak her yere doğalgaz santrali kurmayız. Bunun yerine, enerji tasarruf planı geliştirir, yetmiyorsa en son çare dış kaynaklı enerji üretimine gidebiliriz.

hgs

Bunların çözüm yeri açık. Çok zeki bilgili üstün olduğunuzu düşünüyorsanız girersiniz siyasete, bir yerlere gelirsiniz. Mücadeleniz sonunda elde ettiğiniz güç miktarı ile orantılı olarak yönetirsiniz. Kalanı forum sayfasından boş konuşmaktan öteye gitmiyor. Kimi bilinçlendirmeye çalışıyorsunuz? Sığ bir elektronik piyasasındaki elektronikçileri bilinçlendirmekmi amaç? Yada forumdaki diş bilediğin 3-5 kişiye aklınca işte ne kadar berbat bir ülkedeyiz ispatlama çabası.

Berbat bir ülkede isek ne olacak . Yarın sabah farklı bir yerde uyanma imkanı yokki ? Karakelle gibi gitme imkanınız varsa ve gitme güdüleriniz varsa çekip gidersiniz. Kalacaksanız dolu tarafından bakıp değiştirebileceğiniz kadar kısmını değiştirmeye odaklanmak doğru olan. Kimseye oy verebilecek durumda olmadığım halde kendimi duvardan duvarada vurma eğiliminde değilim. Değiştirebileceğim kadarını değiştirmeye çalışmayı tercih ediyorum.

Yada;
Yok bunları yapmayalım. Birbirimizi yiyip bitirelim. Akşamdan sabaha konuşsak, tartışsak, kesip biçsek, tükenmeyecek bir kuyu bu.

Özel eleştiri;
Fxdev küçük hesaplar peşinde koşuyorsun. Yukarıdan çok bakıyorsun. Herhangi bir konuda, konuyu bırakıp konu ile alakasız kendinden yaptıklarından bahsediyorsun. Egoların çok yükseldi. Yada eskidende çoktu ama özgüvenin geldikçe bu egoların büyüklüğü ortaya saçılmaya başladı.

İnsanları özellikle türkleri kolayca değiştirip bir yöne yönlendirebileceğin sanıyorsun. 3-5 kişi süpersin dediğinde gerçekte öyle olmuyor. İyi olduğun konu çok spesifik ve etkisi çok dar alan olduğunu hatırlatayım.

Kendine çeki düzen vermelisin, alçakgönüllü biri olmak istersen daha mutlu olacağına inanıyorum. Yapmazsanda yapmazsın, demokrasi var değilmi. Yıllar geçtikçe sağa sola saldırmak ile bir şey elde edilmediğini öğreneceksin.

FxDev

@hgs: Siz belki öyle görmüyorsunuz fakat fuarlar konusunda benim gibi düşünen onlarca kişi tanıyorum. Gereksiz kutusu fuar davetiyeleriyle dolan insanlar. Burada, aramızda fuar organize eden birileri olabilir, interneti gezip bu foruma gören fuar organizatörleri de olabilir. Ki zaten fuar organizasyonu yapan kişilerle temaslarımız o ya da bu şekilde oluyor. Sizin zihniyetinizdeki insanları anlamıyorum, evde elektrik kesilse, bunu konuşmayıp Enerji Bakanı mı olmak gerekiyor?

--Konu Dışı Yorum--
Ben de size öz eleştirimi yapayım, madem bana söz hakkı açtınız: Bire bir deneyimlediğim olayların sonuçlarını buradaki kişilerle paylaşıyorum. Sizin aklınızda bir dünya var, o dünyayı herkese empoze etme durumunuz söz konusu. Bundan 2-3 sene önce de beni bir kanala sokmak istediğinizi hatırlıyorum, eğer o kanaldan gitseydim şimdiye ya işsizler ordusundaydım ya da mutlu olmadığım bir iş yapıyor olacaktım. Benim üzerinde çalıştığım alanı bilmeden yorum yapma cüretiniz de var.

Siz de bir gün insanların arkasından atıp tutulmayacağını, konuşulmayacağını öğreneceksiniz ya da arkasından konuştuğunuz kişilerin, en yakın dostlarıyla çalışabiliyor olabileceğinizi unutmayacaksınız. Ya da devam edeceksiniz, demokrasi var değil mi.
--Konu Dışı Yorum--

hgs

Gittiğiniz yol sizi Türkiyenin küçük ve beceriksiz olduğunu ispatlamaya kadar sürüklemiş.

Ben türkiyede bir şeyler yapma derdinde olan biriyim. Başarılı olurum, olmam. Sonuçları beni ve çevremi etkiler.

Amaçlarınızı ortaya koymada size başarılar. Banada amaçlarımı gerçekleştirmem için allah kuvvet versin.

Kişisel olarak husumetiniz üzerine bir gün karşılaşırsak konuşuruz. İnandığım fikirleri korkmadan ifade edebilirim. Anlaşamamış olabiliriz. Aynı şeyleri düşünmüyor olabiliriz. Bu bizi düşman yapmaz.

t2

-

mcn

Eleştirmek şart. Ancak yapıcı eleştiri ile birlikte kendimiz elimizi taşın altına koymamız gerekiyor.

Heleki FXdev gibi durumun farkında olan, olanı gören ve olması gerekeni bilen arkadaşlara çok fazla iş düşüyor.

Gerekirse ne gerekiyorsa yapıp, işin sorumluluğunu alıp, olması gereken fuarı kendimiz düzenleme ve organize etmemiz gerekiyor. Ör: Sn.  Niyazi Saral  || ÇİZGİ TAGEM

Başka türlü buralarda bişey düzelmeyecek, bu devran böyle geldi böyle gidecek emin olun.

www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...