STM32L100 USB CLK Kaynağı

Başlatan Klein, 05 Mayıs 2015, 01:06:18

Klein

STM32L100 için  datasheet;  USB saat kaynağı olarak HSE(High speed external) osilatörün kullanılabileceğini  ve USB için HSE kaynağının muhakkak açık olması gerektiğini belirtmiş.
Ancak CLK ağacını incelediğimde PLL'in  HSI(High speed internal) osilatörden giriş alabildiğini görüyorum.  PLL Hesaplarıma göre de HSI ile USB için 48MHz saat işareti sağlamak mümkün.  Saat kaynakları tablosuna göre  dahili osilatör ile USB kullanamamak için hiç bir sebep yok.
Üreticinin  harici osilatörü zorunlu tutmasının sebepleri hakkında fikri olan var mı?  Benim atladığım bir şey mi var?

Erol YILMAZ

HSI dahili RC osc ise USB clock doğruluğunu saglamiyor olabilir mi?

Klein

Yok hocam pek zannetmiyorum. L0x ve L15x serilerinde dahili osilatör ile usb işletilebiliyor.  L10x serisinde yok.

Erol YILMAZ

Bazi serilerde crystalless usb var.
Osc doğruluğunu usb den saglayip calisiyor.
Bu ozellik yok ise kristal sart görünüyor,

Karamel

hocam hangi microcontroller bu? reference manual ine nasil ulasabilirim???

Klein

STM32L100C6
http://www.st.com/web/catalog/mmc/FM141/SC1544/SS1374/LN1809/PF259978#

@Allegro
Bahsettiğim bazı L0x ve L15x serileri  crystallless seri. İçlerinde 48MHZ dahili osilatör var.
Sizin mesajınızdan sonra datasheet'e şöyle bir göz attım. USB ile bir senkronizasyondan bahsediliyor. Detaylara daha sonra bakacağım.

USB ile daha önce ilgilenmedim. 
1-Bu durumda USB için yüksek doğrulukta saat kaynağ gerek , hata payı çok düşük  şeklinde bir çıkarım yapıyorum. Doğru mudur?
2- Tamam usb için yeterli doğruluğu sağlayamayabiliyor olabilir.   Dahili osilatör kalibrasyonu iyi yapılırsa, çalışmaması için bir sebep yok gibi görünüyor.
     Saat işaretinin doğruluğu dışında başka bir sebep var mıdır acaba?

X-Fi

L1xx lerde HSI ile usb çalışıyor ben VCP olarak yıllardır kullanıyorum bir sorun yok.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

FxDev

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!