stm32L USB "Unknown Device" hatası.

Başlatan Klein, 10 Mayıs 2015, 00:13:05

Klein

STM32F10x için yazılan  USB HID örneğini  STm32L'ye uyarladım. Ama çalıştıramadım.
Çalıştırdığımda  "Unknown Device" olarak görüyor.
Bu bağlanamadığım anlamına mı geliyor?  yoksa bağlnıyor ama bir şeyler ters mi gidiyor?

1.5K PULLUP direncini boşa ıkardığımda bağlantı kesiliyor tamamen.  Veya uSB pinlerini başka bir fonksiyona init ettiğimde hiç bağlanmıyor.
Buradan, bağlantıyı sağlayabildiğim sonucuna varıyorum.

İlk kez usb ile çalıştığım için hakkında hiç bir şey bilmiyorum. 
Bu konuda çok özet  ( önce şu olay gerçekleşi r, sonra bu vs.. gibi) bilgi verebilir misiniz?
Neden "Unknown Device" olarak görür?

muhittin_kaplan

"bana birşey bağlandı ama ne olduğunu bilmiyorum. hid olsa taırdım tanımadığıma göre driver yüklemelisin" gibi

baran123

Ben picle bağlantı yaparken d+,d- karıştırınca öyle bir uyarı çıkıyordu.Birde hiç bir eleman kullanmadan bağlantı yapıyordum(pull-up,pulldown).

muhittin_kaplan

Hocam bu arada "jan axelson" un kitabını tavsiye edebilirim. uzun zamandır USB ile çalışmıyorum. İsterseniz gönderebilirim kitabı (türkçe)

FxDev

Yazılımsal sorununuz var. HID olarak tanıyor yoksa direk. Hiç bir yazılım yüklemeseniz ve USB'yi yine taksanız aynı sorunu alırsınız.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Klein

HID aygıt için sürücü gerekiyor muydu?
Sürücü yüklemeyi de denedim yükleyemiyor.
VID ve PID görünmüyor, neye göre sürücü yükleyecek?

Aygıt yöneticisinde görünen hata

"Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43)"

Sorun ne olabilir?
Bu soru biraz sama gibi duruyor. Onlarca, belki yüzlerce sebep olabilir bu soruna neden olabilecek.
Belki herkesin bildiği kronik bir sorundur diye böyle sordum.
Sorunun kaynağını belirlemek için nasıl bir yol izlemeliyim?

mesaj birleştirme:: 10 Mayıs 2015, 00:46:44

@FxDev ben yazarken gelmiş mesajın.
Nasıl test edebilirim?  STM32 için verilen örneği  hangi yazılımla test ediyorlar?

@muhittin okumak isterim.  Bulutta yüklüyse link ver oradan indireyim.

FxDev

HID'den önce bence sitedeki VCP örneğini deneyip driver kurarak USB donanımınızın çalıştığını bir görün derim. Daha sonrasında HID'e adım atarak istediğinizi yapmaya yönelebilirsiniz. En basit yol bu. VCP: Virtual Com Port
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Klein

muhittin_kaplan

basılı kitap hocam.

mesaj birleştirme:: 10 Mayıs 2015, 01:05:34

ama kodları felan burada
http://janaxelson.com/usb.htm

z

Usb analiser programı yükleyip ne gidiyor ne geliyor bakmalısın.

En basitinden Usb nın D+ yada D- bacağına 5v dan 1K5 ile dokunursan PC bir şey bulduğunu sanır ve nihayetinde unrecognized device gibi bir hata verir.

USB cihazın hatta 1K5 ile voltaj verince PC ne oluyor diye dikkat kesilir ve USB cihazdan sıra ile descriptorleri ister. 

USB analizer ile en azından ne gidiyor ne geliyor bakıp yorum yapabilirsin.

Bir zamanlar Kim korkar USB'den diye bir başlığımız vardı. Tekrardan bir elden geçmesi lazım ama gene de işine yarayabilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

:) Kılıf QFN , PCB el yapımı.

Çip üzerindeki donanımlardan bilmediğim tek donanım USB.
Lehim almamış tek pin var o da USB D-

Şanssızlığın bu kadarı :)

Tamam USB giriş aygıtı olarak gördü.  Peki nasıl kullanacağım bunu?
C++ veya Delphi'de bununla haberleşebilmem için ne gerekli?
DLL?  Komponent?  kod?

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

JEdi varmış. Hallettim.  VendorID , Vendor name vs.. bilgileri aldım.

Ama halen nasıl haberleşeceğimi bilmiyorum.
Ne göndereceğim , ne isteyeceğim?
Report, Report ID nedir?
CheckIn, CheckOut nedir?

Daha önce ya duymadığım ya da önemsemediğim, ne kadar çok register , tanım vs.. var.

Bağlantı sağlandıktan sonraki işlem sırası nedir?
Host mu sorgulayacak? , sorgulayacaksa hangi bilgileri isteyecek?
Cevap verirken verinin yanında veya öncesinde/sonrasında başka bilgiler gönderilecek mi?