Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

kolayı varmı

Başlatan taytis, 08 Haziran 2005, 19:18:53

taytis

slm arkadaşlar ben bir projem için çalışma yaptım ama çok başımı ağrıttı ,kısaca anlatayım ; iki butonumuz var ilk butona bastığımız zaman port b nin 1 pininden çıkış alıyoruz lakin çıkış 250 ms sürüyor sonra kesmek istiyorum dahasonra ikinci butona soruyor oda ikinci pininden çıkış alıyor .ben bunu çalıştırdım ama acaba daha kısa ve daha anlaşılır bir mantıkta çözümü varmı şimdiden teşekkürler

TAYTIS

# include "pic.h"
# include "delay.c"

void ilk (void)
{
RB0=1;
DelayMs(250);
RB0=0;
}

void iki (void)
{
RB1=1;
DelayMs(250);
RB1=0;

}

main (void)

{
TRISA=0b11111;
TRISB=0b00000000;
PORTA=0b00000;
PORTB=0b00000000;

for(;;)
{	

if (RA0==0)
{
    ilk();
    while (RA1==1); 
{
    iki();
    while (RA1==0);
}
}
}
}

"kolayı varmı" adlı kodu proteusta çok güzel çalışıyor
fakay pic e yüklediğimde sapıtıyor sanki herzaman kendini resetliyor gibi ,acemiliğimi hoş görün tekrar özür dileyerek soruyorum acaba nerede hata yaptım .bağlantılardan eminim ,acaba derlemede bir hata yapmış olabilirmiyim.

mod notu: delidana gibi çaresizlikten her yere yazı yazmayın, elbet cevap veren çıkacaktır

ayban

adcon1=7; yapip portA digital IO yapilirsa sorun cözülür sanirim...
"Tek kitap okuyandan kork!"

psiko

hangi model PIC kullanıyorsun?

Erkan Gench

wdt'yi kapattınmı? ayrıca tuşlara her basışında birkaç ms boyunca tuş zıplaması meydana geleceğini unutma.

ha birde şimdi başına gelmemiş ama yakında olacağı kesin gibi bişey olduğundan söyleyeyim pic'in beslemesine pic'e çok yakın bir şekilde paralel 100nF kondansatör tak her zaman. böylece başın daha az ağırır.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

asahin11

Bence while döngüleri yerine if döngüsü kullansan daha iyi olur. Birde, tam emin değilim, programdaki { } parantezleri kontrol etsen iyi olur.