Yükteyken pil şarj etme?

Başlatan Cemre., 06 Haziran 2015, 18:44:12

Cemre.

Herkese iyi akşamlar.

Aklıma takılan bir soru var. Diyelim ki sabit mıknatıslı bir DC motoru generatör modunda çalıştırıyoruz ve ürettiğimiz gerilimi regüle edip (örn 12V) pil şarj etmek istiyoruz. Şarj edeceğimiz piller Li-Po türünde. Her hücresi ayrı ayrı şarj edilip balance işlemi yapılanlardan.
3 hücreli (3,7*3=11.1V)

Ancak aynı zamanda bu pillerden beslenecek yüklerimiz de var. DC hobi servolar, kontrol kartları vs.

Bu işlemi nasıl gerçekleştirebiliriz? Hem şarj hem deşarj yapsak gücün bir kısmı şarj devresinden çekilecek bu da pek hoş bir şey değil sanıyorum?

Benim aklıma gelen, örneğin 6 tane aynı tip pilimiz var. Bunların 3üyle sistemi beslerken diğer 3ünü şarj edeyim ve bu döngü devam etsin, enerji hiç kesilmesin. Mantıklı bir hareket olur mu?

RaMu

Önce telefonlar için bu işi nasıl çözmüşler diye bakmak lazım diye düşündüm ama
daha güzeli var,
laptop da bu işi nasıl çözmüşler oradan faydalanmak daha iyi olur.

Yalnız senin sistem biraz daha farklı,
motorlar olduğu için ani yüksek akım çekilecek durumlar var.

Misal laptop şarj olurken
sadece adaptörü kullanıyor
pili hiç kullanmıyor diye düşünsek,

sen kendi devrende aynı sistemi uygulasan,
adaptör bağlıysa pilleri kullanma desen,
(vede adaptör hem devreyi beslesin hem pilleri şarj etsin desen)
ani akım çekileceği zaman adaptör bunu karşılayamayabilir.
Karşılayabilecek bir adaptör kullanmakta lüks olur.

İşin güzel tarafı şu;
Li tabanlı pillerde hafıza etkisi yoktur,
yani bir miktar şarj edip,
tam %100 şarj etmeyip kullanmakta bir sıkıntı yoktur.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Cemre.

Peki böyle bir mantık mümkün müdür? Ne gibi sorunlar doğurur ya da?
Generatör devredeyken hem generatörden hem de pillerden paralel beslenilecek, aynı zamanda piller şarj edilecek?

Cemre.

Bu arada 80-100W civarı 12-30V civarlarında çıkışı olan (1000-8000RPM) DC generatör nereden temin edebilirim?

z

100W-120W civarı 12-30V civarlarında voltajı olan 1000-8000RPM DC fırçalı motor işini görür.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 07 Haziran 2015, 18:52:21
100W-120W civarı 12-30V civarlarında voltajı olan 1000-8000RPM DC fırçalı motor işini görür.

Hocam ebay aliexpress vs arıyorum ancak pek bir şey bulamadım. Bildiğiniz bir yer var mı acaba?

z

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 07 Haziran 2015, 19:28:12
http://www.mugul.com/power_dc_motor.htm

Hocam 24VDC 140W olan model dahi 2800RPM. Benim normal çalışma devrim 4000RPM civarında, çoğunlukla üzerinde.
Böyle bir motoru bu devirlerde kullanmak bana ne gibi eksilerle döner fikriniz var mı acaba?

z

Eğer 2800 rpm motorun rulmanları 4000 rpm'de sorun çıkarmayacaksa voltajı 4/2.8 oranında artacaktır.

Rulmanların sorun çıkartacağını sanmıyorum. Güç değişmeyeceğinden artan voltajın götürüsü akımdaki düşme olacak.

Bir DC motor firmamız daha vardı. Adı neydi hatırlayamadım. Onlar dinamo da üretiyorlardı ama güçleri yüksekti galiba.

Forumda arasan bulursun firmanın adını.

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

z

Cemre.

24V modeline bakıyorum. Bu ağırlık değeri (2,8kg) normal mi gerçekten? Bu değerleri verecek daha hafif motorlar yok mudur acaba?
Bayağı bir sıkıntı bu ağırlık benim için...

z

Seninki de şeftali hikayesine döndü.

Hafif bir şey arıyorsan neodyum mağnetli demir göbeksiz yapılara bakacaksın.

RC modeller için fırçasız motorlar işini görebilir. 3 faz çıkışını doğrultabilirsin.

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 08 Haziran 2015, 02:03:37
Seninki de şeftali hikayesine döndü.

Hafif bir şey arıyorsan neodyum mağnetli demir göbeksiz yapılara bakacaksın.

RC modeller için fırçasız motorlar işini görebilir. 3 faz çıkışını doğrultabilirsin.

Vurmayın hocam :P
Proje zaten bir radyo kontrol projesiydi. Hemen araştırıyorum. Aklıma gelmemiş doğrusu..
Doğrultma işlemi normal 3faz tam dalga doğrultma şeklinde olacak değil mi? (6 diyot)

https://www.youtube.com/watch?v=HL1wzOx_JbU Şöyle de bir şey buldum. Tam da yapacağım olay. Tek farkı benimki bu işi havada yapacak.

ibocakir

Hocam ben de yakın zamanda senin işine benzer bir işle uğraşıyordum. Fakat çalışmamı pratiğe dökemedim. Yalnız teorik bilgilerimi sana aktarayım.

Ramunun da dediği gibi laptop ve ya telefonlardaki sistemi kullanmak gerekiyor. Yani, eğer adaptör bağlıysa akım ordan çekilecek, yokken de bataryadan çekilecek. Sistem şu şekilde çalışıyor:

Burada da yapılması gereken batarya ile yük arasına bir shunt direnci atıp üzerinden akım geçiyor mu geçmiyor mu bunu algılamak gerekiyor. Eğer geçiyorsa da akımı kesip yükü adaptörden beslemek gerekiyor. Bunun için de google current sense amplifier devresini aratabilirsiniz.