Tx , Rx Alıcı devreleri hakkında

Başlatan rayman, 10 Haziran 2015, 15:54:31

rayman

Arkadaşlar selamlar......

Bir yerde kullanmam için gereken 1km. mesafesinde 2,4 ghz ( frekans karışmaması için kesinlikle ) 5 adet alıcı 5 adet verici devresi lazım..... Yada tek tx üzerinden 5 adet ayrı ayrı alıcıyı kontrol etmem gerekecek.... Sadece tek tuşa basıp röle çekecek bir daha basınca röle bırakacak. Yani tek tx üzerinden 5 tane on/off swich olup ayrı ayrı alıcıları kontrol etmem gerekecek....
Eğer tek tx üzerinden olmuyorsa ayrı ayrı tek tek tx vede rx devreside olabilir... Ama frekansları asla karışmaması gerekli. Vede biraz kalite birşey olsun. Biraz baktım ama Ardunio üzerine vede robot çalışmaları  için Çin malı basit ne olduğu bilinmeyen kitler var. Onlar iş yapar mı bilmiyorum ?  Bana böyle birşey lazım . Ne önerirsiniz ?

polleme

İlk aklıma gelen, bir verici ve 5 adet alıcı devre kullanmak. Hepsinin frekansı aynı olacak. Yani vericinin gönderdiği sinyali 5 alıcı da alabilecek. Verici birinci kodu gönderirse ilk alıcı aktif olacak, diğerleri bekledikleri kodu almadıklarından işlem yapmayacaklar. İkinci kod giderse ikinci alıcı çalışacak vs.

Uzak uçların her birinde basit bir MCU (12F675 gibi) iş görür.

rayman

Evet aklınıza gelen doğru...... Zira 5 adet ayrı ayrı alıcı verici kullanmaktansa , 1 verici ile 5 ayrı ayrı alıcı kullanıp on/off yapmak , röle çektirmek......
Zira benim frekans ile ilgili sorunumda olmaması lazım. 433mhz olan basit  alıcılar Uhf bandında data yada bir örnekleyici yada taşıyıcı sinyal göndermeyeceğimiz için zamanlama yada hızla ilgili bir problemimiz olmasada bu frekansta çakışma olurmu ? Zira birde kaliteli bir alıcı verici kullanıp 12f675 ile böyle birşey nasıl yaparız ? Sanırım şöyle demek mi istediniz ? ;

Vericiden 5 tane ayrı kod , alıcılar aynı vede 5 ayrı adetten ibaret. Hepsinde 12f675 vede bunlar alıcıya bağlı. Vericiden gelen kod hangisi ise o alıcı aktif olacak değil mi?

polleme

Verici yayın yapıyor, alıcıların hepsi aynı anda aktif ve bu sinyali alıyorlar. Ancak orada işi bağlı MCU yapıyor. Her alıcının bağlı olduğu MCU, vericiden gelen koda bakar, kendine ait kod ise çıkışını aktif eder, diğer MCU'lar doğal olarak bunu reddeder.

rayman

Peki bunu yapabilirmisiniz ? Yada nasıl olur ?

polleme

Adım adım gidin. Önce iki adet PIC (veya başka herhangi MCU, RPi veya Arduino da olabilir) alın, bunların UART üzerinden iletişimini sağlayın. Yani birinden gönderdiğiniz A karakterini diğerinden okuduğunuzu kontrol edin. Bu tamamsa ilk adım bitmiştir.

İkinci adımda TX olarak kullandığınız PIC'ten A gönderip RXA isimli PIC çıkışındaki yeşil LED veya rölenin aktif olmasını sağlayın. B gönderince de RXB isimli PIC çıkışı aktif olabilmeli. Bu PIC'ler sıra ile bağlanıp testler yapılmalı. Her PIC kendine ait karakteri alınca çıkışını aktif etmeli, ama başka karakter gelince duyarsız kalmalı. Bunu görmek için yanlış karakter alınınca bir kırmızı LED'in bir saniye yanmasını sağlayabilirsiniz.

Bunlar da tamamsa PIC'ler arasına RF modülleri bağlayıp son testleri tamamlayabilirsiniz.

En azından ben böyle yapardım.

rayman

Açıklama için teşekkür ama , ben Analog'çuyum .... Pic Programlama bilmiyorum.... O yüzden böyle birşeyin yazılımını yapmanız zormudur kolaymıdır ? Yani yada hazır bir örnek olarak varsa onuda yapabilirim ....

rayman

Mikroişlemci kısımını hallettik , zira modüllere iş kaldı. Hangisi iyidir ?  Hangisi yapılabilir ?