Analog scop cihazının dahiliye fotoğrafları

Başlatan z, 15 Haziran 2015, 12:04:36

z

20 yıllık analog scopum görüntüyü kitlememeye başladı. Ayrıca komutator ve potansiyometrelerde sıçrama problemleri başgösteriyordu.

En son digital scopum da devre dışı kalınca analog scopu elden geçirmeye karar verdim.

Senkron tututuramama sorunun nedeni scopu sökünce ortaya çıktı. Sorun trigger modunu seçen komutatöre giden 2 kablonun kopması imiş.

Scopu sökmüşken alkol ve tiner ile iyice yıkadım ulaşılabilir kontakları tiner+alkol + fırça eşliğinde yıkadım.

Sigara dumanının neden olduğu ziftimsi katman tamamen çıktı.

Fakat topladığımda scop çalışacakmı bilmiyorum. 50 tane vida söktüm.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

Alıntı yapılan: z - 15 Haziran 2015, 12:04:36
Fakat topladığımda scop çalışacakmı bilmiyorum. 50 tane vida söktüm.

Allahtan ümit kesilmez inşallah çalışır :)
benimde en az 30 senelik var komitatörlerinde sorunlar başladı açıp temizledim şimdi sorunsuz çalışıyor.

Mucit23

Arıza bulunduğuna göre çalışır artık o :) Calışmazsa skobun ayıbıdır.

z

Neyseki çalıştı. Senkron problemi bitti. Komutatör ve potlarda düzeldi.

Elimdeki scopun yatay ve dikey saptırma devreleri 80v ve 100v ile çalışıyor. Transistörlerle yapılmış amplifikatörlere sahip.

Bu arada TEKTRONIX  TDS2024C  OSCILLOSCOPE, 4CH, 200MHZ, 2GSPS fiyatı 2000 Euradan 1200 Euroya düşmüş.

Bu yakınlarda scop almam gerekiyor. Ancak yurt dışına gidiş gelişlerde hacimsel anlamda sorun yaşadığımdan bu kadar parayı da gözden çıkardığımdan
PC'ye bağlanabilen 1200.....1500 Euruluk baba bir ekransız scop mu alsam diye de düşünüyorum.

ipek

bu sizin HP 'ye benzemiyor neymiş bu 80'li yılların teknolojisini andırıyor.

z

Aynen öyle hocam.

88..90 lı yıllarda almıştım. Malesef HP'yi hala İrlanda'dan getirtemedim.

Mutlu son.

demket

z

demket

Alkolle parlatın diyeceğim ama ciğer yerine bağırsaklara yarıyor.

Tiner koklayın direk ciğere gider daha etkili olur.

Şaka bi yana belli bir yaştan sonra sene de bir baktırın.

esensoy

Hayatımda yaptığım en iyi iş sigarayı bırakmaktır, umarım içen ve bırakmak isteyen herkes başarılı olur, zor ama inadı bırakmamak lazım
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

elektronik

aletlerimiz bizden daha önemli. aletlere daha çok dikkat ediyoruz aslında çok vahim ve garip bir durum.

bize bişey olsa o çok değer verdiğimiz aletleri kullanamıyacaz.

ben sigaraya alışmadığım için çok şanslıyım.

z

Bırakın sigara işini. İçmeyenler hiç başlamasın. İçenler de bırakmanın yolunu bulsun. Ben bulamadım.

Geçen günlerde üniversiteden bir arkadaşımla biraraya geldik. Çok sigara içerdi ve bırakmış. Çok şaşırdım zira içmez adeta yerdi.

Nasıl oldu dedim.

Daha gerilerden başladı.

Adını söyledi ama hatırlayamadığım bir zat Türkiye'de ses sistemleri ve radyo vericileri falan kuran abilerimizdenmiş.  Dünya kadar kazandıran şirketlerini satıp Kanada'ya yerleşmiş.
Yıllar sonra yanında bir doktor ve bir cihazla geri gelmiş Türkiye'ye.

Klinik kurmuş. Vucudun bilmem ne frekanslarını ölçüp kişiye özel diyetler önermeye başlamış.

Mesela arkadaşım cihaza bağlandığında doktor sen badem yiyemezsin dediğinde arkadaşım şok olmuş çünkü ne zaman badem yese vücudu kabarırmış.

Adamlar bir sürü nesnenin frekansını tesbit etmişler. Bu frekans tesbit kafamda şekillenmese de arkadaşımın anlatımı bu şekilde. Cihaza bağlanıp bazı ölçümler ardından, doktor sen şunu hiç yemesen de olur sana hiç yararı yok diyebiliyomuş. Mesela inek sütü içmemesini salık vermiş.

Neyse sigara konusunda arkadaşımın bilmem ne frekansını tespit etmişler. Daha sonra bilgisayardan bu frekansla ilgili verileri minik bir cihaza yüklemişler. Bu cihazıda arkadaşın karnına yapıştırmışlar.

Nikotin vs vermiyormuş. sadece sigara istediği zamanlarda vucuda voltaj mı ne veriyormuş vs vs.

Nihayetinde sigarayı bırakmış.

Bu cihazı ve kullanılan yöntemi çok merak ettim.

peko

Alıntı YapBu cihazı ve kullanılan yöntemi çok merak ettim.

@z
Hocam, Ticari olduğu için çok detay veremeyeceğim burda.
Ancak; yaklaşık 5-6 ay gibi bir süredir detaylarla ilgileniyoruz, yine bir dr eşliğinde.

Çok önceleri yapılmış, yeni yeni gündeme gelen ve ileride laboratuvarların yerini alabileceğine inandığım sigara paketi  büyüklüğünde de olabilen (çok manidar  :)) bir ürün diyebiliriz.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

z

irdal

Aynı durum bende de var. Kokoreç arabası gibiyim, arkadaşlar dumanı takip ederek buluyorlar. Sabahları da koşu yapıyorum, öyle böyle tezat yaşamıyorum. Bırakanlar nasıl hallettiler bu işi yok mudur bunun sırrı? sigara bırakma hattı işe yarıyor mu acaba ?