AC220v yada AC85-265v

Başlatan Maxim, 24 Haziran 2015, 10:56:29

Maxim

bir ledli ışıldak gibi birşey almak üzereyim
fakat satıcı 2 tip güç kaynağı seçeneği eklemiş
ac220v veya 85-265v gibi

tamam bana 220v yeter
ama acaba diğeri dahamı toleraslıdır? onumu almak doğru olur?
hani bazen voltaj 230-240 lara kadar çıkar ya

ama tabi öte yandan fazladan gereksiz taklalar vardır 85-265 volt olanın içinde
haliyle bozulma şansıda fazla olur?

ne yapak?

z

85-265 olanı pahalı değilse güzel özellik. Dağda bayırda 85v falan bulursun iyi olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

İlk anda 220 ac trafolu,
diğeri smps gibi geldi.

Tercihim trafolu olurdu.

Mnemonic

Alıntı YapTercihim trafolu olurdu.
Melih selam
trafoluyu tercih etmenin sebebi nedir
neden smps olan değil ?

Melih1802

Trafo SMPS devresine göre daha dayanaklı ve uzun ömürlü,

Trafo sadece tel den oluşur bozulunca yenisini takarsın biter, SMPS te tamiri malzemesi derken sıkıcı olur yeni SMPS alırsın yerine uymaz v.s v.s.

Yerim varsa ve ve mutlak dayanıklılık istersem tercihim her zaman Trafo dan yana olur.

Dede nin Trafolu televizyonu hala çalışırken senin SMPS li LCD devren arıza yapar.

Kaldı ki Işıldak ta süper bir SMPS kullanıldığını sanmıyorum.

ercan_t

merhaba,

bende sana trafo tavsiye ederim.
neden? ben yılbaşı ağıcı süsü almıştım ve onda smps adaptör verdiler uzun süre sonra kırmızı  sıvı aktı ve koku yaptı.

büyük ihtimalle ucuz smps de ac e bağlı kondansatörlerden arıza yaptı bu büyük bir problem. patlama yanma riski var.

bilginize..

Maxim

arkadaşlar 220v olanda trafo varmı bilmiyorum
ışıldağın eni 3-4cm kadar, uzun çubuk şeklinde
sanmıyorum trafolu olduğunu

t2

Işıldak içinde smps olduğunu gördüm.
Demek ki smps trafodan daha ucuz olabiliyor. mümkünse smps kullanmak gerek.  verim yüksek olur.
iyisinden olursa bence kolay bozulmaz. SMPS üründen 3-5 numune alıp, ağır şartlarda test etmek gerek.
Yılbaşı ağacında kısa süre kullanılacağı hesap edilerek dandik smps takılmıştır. 

SMPS kötü bir şey değildir. smpsin de trafonunda iyisi , kötüsü olur. ben ufak trafo sardırmıştım. Firma teli almanyadan bir yerden getirip sardığını iddia etti. ünlü trafo firmalarından biri yaptı bunu. Arızalı cihazlar geliyor 2-3 sene sonra trafo telinin bağlantı noktasından koptuğunu görüyorum. akım yok güç yok anlam veremiyorum. pinlere bağlantı yapılan noktadan kopuyor. oksitleniyor olabilir.
Yani trafo arıza yapmaz diye bir şey olmaz.

Melih1802

Alıntı yapılan: t2 - 24 Haziran 2015, 11:47:58
Işıldak içinde smps olduğunu gördüm.
Demek ki smps trafodan daha ucuz olabiliyor. mümkünse smps kullanmak gerek.  verim yüksek olur.
iyisinden olursa bence kolay bozulmaz. SMPS üründen 3-5 numune alıp, ağır şartlarda test etmek gerek.
Yılbaşı ağacında kısa süre kullanılacağı hesap edilerek dandik smps takılmıştır. 

SMPS kötü bir şey değildir. smpsin de trafonunda iyisi , kötüsü olur. ben ufak trafo sardırmıştım. Firma teli almanyadan bir yerden getirip sardığını iddia etti. ünlü trafo firmalarından biri yaptı bunu. Arızalı cihazlar geliyor 2-3 sene sonra trafo telinin bağlantı noktasından koptuğunu görüyorum. akım yok güç yok anlam veremiyorum. pinlere bağlantı yapılan noktadan kopuyor. oksitleniyor olabilir.
Yani trafo arıza yapmaz diye bir şey olmaz.

Gerek forumda gerek günlük hayatımda mümkün olduğunca İNSANLARLA konuşmam.

Nedense söylenen yazılan her şeyi kesinlikle yanlış anlarlar. Yazmadığım söylemediğim bir şeyi yazıp söylemişim gibi davranırlar.

Sende böyle yaptın.

Ben yazımın neresinde,

- SMPS kötüdür,
- Trafo arıza yapmaz diye nerede yazdım.

elektronik

Alıntı yapılan: Maxim - 24 Haziran 2015, 11:35:57
arkadaşlar 220v olanda trafo varmı bilmiyorum
ışıldağın eni 3-4cm kadar, uzun çubuk şeklinde
sanmıyorum trafolu olduğunu

bazı ışıldaklarda trafosuz besleme kullanılıyor.