RFID READER

Başlatan murat79, 16 Haziran 2005, 18:33:55

murat79

arkadaslar bu rfid reader  ları  satın almak  cok  pahallı  yada  oem  almaya  kalksak  bu  kezde  alımı  guc  bir  urun  bunu  kendimizin  yapma  imkanı  yokmu acaba  konu  hakkında  bilgi sahibi  arkadaslarin  yardim  ve  bilgilerinin paylaşımını  bekliyorum
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

sarikayamusa

Hocam RF-ID  readeri kendin de yapabilirsin,fakat readar entegrelerine sahip olman gerekecek.

Bu entegreler  ID-12 ve  EM 4095 entegreleridir. Bu entegreleri kullanarak Pic ile uygulamalar pekala yapabilirsin.Fakat sanırım Turkiyede yok.Yine de sen arastır ve bana haber ver.Asagıda ID-12 reader entegresi ve Pic ile uygulama ve EM4095 reader antegresinin datasheeti var...

EM4095 Entegresi Pdf

hayalet34

s.a

kardeşler sorması ayıp bu sistem ne işe yarıyor..

sarikayamusa

a.s

RF-ID sistemleri yeni bir teknoloji ve her gecen gun hızla kullanımı artıyor.

Bu,Radio Frakansı ile kimlik kontrolu demektir.Yani bir cesit smart kart gibi dusun.Fakat mesafe baya uzun.ve aynı anda birden fazla kartı okuyabiliyor.Bu şu demektir mesela alısveriş merkezindesin ve sepetine doldurdun 100 parca ürün.Eger RF-ID sistem olursa kasiyer teker teker okutmayacak,okuyucun yanından gececeksin ve odemen gereken tutar anında toplanıp cıkacak.

Pekcok kullanım alanı var.Istanbulda koprulerdeki sistem RF-ID sistemidir.Genelde arac geciş kontrolunde kullanılıyor.

murat79

Alıntı yapılan: "sarikayamusa"Hocam RF-ID  readeri kendin de yapabilirsin,fakat readar entegrelerine sahip olman gerekecek.

Bu entegreler  ID-12 ve  EM 4095 entegreleridir. Bu entegreleri kullanarak Pic ile uygulamalar pekala yapabilirsin.Fakat sanırım Turkiyede yok.Yine de sen arastır ve bana haber ver.Asagıda ID-12 reader entegresi ve Pic ile uygulama ve EM4095 reader antegresinin datasheeti var...

Kardeş Bunlar entegre  değil  yalnız bunlar komple  modul  bende  bunlardan  bir  kaçtane var ve  çalıştırdım  ben  bu  modulleri  bir  şekilde  kendimiz  yapamayızmı bunu  sormustum  bunlar  oem rfıd reader  olarak  piyasada  satılıyor  gerci  ben  sunbest den  samle  istemiştim  yollamıştılar  eger  bu  tarz  malzeme ile  test  ler  yapmak  isterseniz  şayet adamlar  sample  yolluyorlar   web  adresi
http://www.sunbest.com.tw
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

sarikayamusa

Yanlis anlamisim Murat79,ozür... :oops:  teşekkürler.Hemen isteyeyim bende bi tane o zaman.

Bunlarda sanirim DSP kullaniyorlar.Bir tanesinin içini acmistim.Hizli islemciler var...Pic ile yapabilirmiyiz sorusuna gelince biraz arastirma yapmak lazim, mantigini cok ii kavradiktan sonra neden olmasin?

CaFFeiNe

bu modüllerin fiyatları aşağı yukarı ne kadar arkadaşlar

murat79

oem  olarak satın alırsan  şayet  yani  benim  yaptığım  gibi  ortalama  10 ila  30 usd  arası  değişiyor  trde  aynı  moduller  kutulanmış  ve  antenleri  takılmış  hali 80 euro  dan  başlıyor

kobrasalar

peki bunnarın kart ları nasıl ve nerede satılıyor birde bu karta bilgi yazılması sadece bir keremi oluyor yoksa yeni bilgi yazılabiliyormu
yani kartta sabit bir numara varda işlem terminalde ni gerçekleşiyor(misal  barkod oayı) yoksa karta yazılıp olkunuyormu (misal telefon kartı manyetik olan)

murat79

bnların  kartlarına  pic  de  oldugu gibi  defalarca  bilgi  yazılabilir lakin  picdeki  gibi  cok  fazla  işlem  bekleyemiyosun  bu  urunden benım gozlemlediğim  en kolay  bulabildigim  ornek  kar  arkadaşın  birinden kentKart  istemiştim  onu  inceledim  daha  sonra  anladımki  olay  kart  değilmiş  kartlar  tag denilen  alıcı  modulun  saklandıgı  bolumlermiş  tag lar  ise  anten  boyu ve  şekline  gore  cesitli  mesafelerde  calısmakta  
bu  kartlar  genelde  bir  sayıcı  olarak  kullanılıyor  piyasada  ist. deki  akpil in  rfid   veryonu  gibi  dusunun  ki  olle  zaten  izmirde  toplu  ulasımda  bu  kartlardan  kullanılıyor  belli  bolgelerdeki  bayi  kuruluslardan gidip  bu  kart a  kontou  yukletiyorsun  daha  sonra  diyelimki  otobuse  bindiginde  okuyucu  cihaza  kartı  yaklastırıyorsun  ve  kart ın icerisindeki  sayıdan bir  kontur eksiliyor  bu  ornekleri  anlattım  cunki bu  sekilde  daha  kolay  anlasılıyor  rfid  kartların  mantıgı  :)

bu  tarz  guvenlık kuruluslarındada personel  tanıma  sistemlerinde  otellerde  oda  ve  ozel  bolumlerın  kapı  girişlerinde  anahtar  yerine  kullanılıyor  bu  sistem  :)

herkeze  kolay  gelsin

kobrasalar

bu kartla alışveriş olayında okuyucu kısmı sepete koysalar ve müşteri her koydugu ürünle toplam tutarın alacgı indirimlerin fırsatları yazılı oldugu bir ekranda bu bilgileri ve bazı reklamları görse bu marketinde müşterinnde işine gelir benim düşünceme göre
şuanda bu işle ugraşanlar nasıl yapmayı planlıyor bunu???

murat79

2006  yılında  dunya  devi  olan  birkac  merketler  zinciri  bu  altyapıyı  kurdular  zaten  birkac  marketlerinde  de  pilot uygulaqmaya  gectiler  eger  google  da  rf+reader+commarce olarak  aratırsan bircok  yer  cıkacaktır  cesitli  uygulamar  mevcut  turkiyedede  buyuk  alısveris merkezleri  su sıralar  bunun  altyapısını hazırlamaktalar

sarikayamusa

Muratın da dedigi gibi zaten böyle bir alt yapı kurulmus durumda.Fakat farkı suan için barkod sistemi ile okutuluyor.Her sepette mini bir ekran,okuyucu var.Musteri urununu okutuyor fiyatını goruyor,toplamda ne kadarlık alısveris yapmıs goruyor, varsa promosyon ve indirimler vs cıkıyor mini ekranda.Musteri daha kasaya varmadan kac para verecegini biliyor.

Turkiyede de yakın zamanda bunu kullanan alısveris merkezleri cıkacaktır.
Daha sonra da belki bu barkodlar kalkacak ve bunun yerine rfid ler gelecek kimbilir....

kasif

Eski bir konu ama ben yeni yeni ilgilenmeye başlıyorum.

Bir şey tuhafıma gitti, eğer bu kartları marketlerde paketlerin üzerlerine yapıştıracak ve daha sonra biz evde bu paketleri çöpe atacaksan büyük israf olmuyor mu.

Burada bir işlemciden bahsediyoruz, bunun maliyeti ne kadar düşürülebilirki.

Hadi oldu 10 kuruşun altına indirdin, yinede barkod dan daha ucuz olacak, kasiyer ise, mecburen, her ikisinde de var.

Birde bu sitede başka bir konuda OGS(KGS değil) sisteminin de RFID olduğunu yazmışlardı, acaba doğru mu?

kobrasalar

geçsem tem yoluna açsam rfid yakalayıcı antenimi  kopyalasam piyasadaki tüm rdid bilgilerini (roman şarkısı gibi oldu)
yüklesem kartlara kim bana ne der.