fpga başlangıç

Başlatan sovalye, 17 Temmuz 2015, 18:32:16

sovalye

Fpga ya başlamak istiyorum. Vdhl öğrenmeyi düşünüyorum ama deneme ortamında kararsız kaldım. Xilink önceki versiyonlarına desteği kesmiş. Spartan 6 veya Spartan 3 arasında beni ilgilendiren bir fark var mı?  Profesyonel hayatta bir farkları olur mu? 
Ebay da farklı şekilde, yapıda olanları var hangisini tavsiye edersiniz?
Önerebileceğiniz farklı bir şey var mı?

alicavuslu

Xilinx ISE gerliştirme ortamı desteğini kapattı. Bunun yerine geliştirme ortamı olarak Vivado kullanılmaktadır. Bahsettiğin FPGA'lar arasında temel düzeyde yapacağın işlemler için bir fark mevcut değil. Xilinx FPGA'lar ile çalışacaksanız önerim Digilent inc kitleridir. Elektrovadi'de satılmaktadır.

sovalye

Teşekkürler, Vivado Spartan 6 öncesini desteklemiyor. Bu yüzden sormak istemiştim beni etkileyecek bir farkları var mı diye.

http://www.ebay.com/itm/301166526339  bu ürünü almayı düşünüyorum. Elektrovadi dekiler biraz daha pahalı. Linkteki ürün öğrenme sürecinde bir eksiklik çıkarır mı? 

alicavuslu

Gelistirme asamasi icin bence yeterli bir kit. Fazladan disari pin baglantilarinin olmasida gelistirecegin uygulamalar icin sana avantajlar saglayacaktir.

leblebitozu

Vivado Spartan 6'yı da desteklemiyor.

Aşağıdaki board daha hoş duruyor, seçim senin.

http://www.aliexpress.com/item/For-nx-xili-fpga-development-board-spartan6-xc6slx9/2023797752.html

alicavuslu

Xilinx FPGA lar ile calisilacaksa spartan yerine artix lerin olmasi ileriye yonelik daha cok isinize yarar. Vivado destegi 7 serilerinde mevcut. Maddi olarak belki pahali ama ileriye yönelik FPGA uygulamalari yapabilmek icin kullanisli olacaktir. Basys 3 veya nexys 4 kartlari belki daha uygun fiyata nette bulunabilir.

seyityildirim

biz okulda FPGA için Quartus programını kullanmıştık. kit olarak Altera cyclone 2 kullanmıştık. çizgi markette satışı var ama kit almadan önce Modelsim simulasyon programında deneyerek öğrenmenizi tavsiye ederim. Aklınızda FPGA kullanarak yapacağınız bir proje yoksa simulasyon ile yetinin bence çünkü bir öğrenci için oldukça pahalı paranız varsa tabi siz bilirsiniz

MC_Skywalker

Bana $50 mal olan bu ikiliyi 100tl kargo alıcı lı olarak gönderebilirim.. yanlız FPGA  kartın beslemesindeki SMD kondasatör patmalıştı yerine normal elektrolikt kondansatör taktım.

alicavuslu

Başlangıçta önermiş olduğunuz ürün 78 $. BASYS 3 kartının akademik fiyatı 109$. Akademik fiyat ile alabilmek için neler yapılması gerekiyor bu konuda forumdaki arkadaşlar bizlere yardımcı olabilirler ise sevinirim. Eğer akademik fiyata alabilme imkanı olursa 31 dolara çok daha özellikli bir kart almış olabilirsiniz.

Recep METE

Hocam başlangıç dersleri de yapıp yukleseniz.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Niyazi_SARAL

"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."  Bilgi paylaştıkça çoğalır

Mnemonic

Merhaba;
ben daha önce ebaydan wvshare firmasının altera ürünlerini aldım ve hala kullanıyorum. tavsiye ederim
firmanın kendi web sitesindende alışveriş yaptım stm32 ürünleri yan modüller ve altera ürünleri mevcut tavsiye ederim
http://www.wvshare.com/

trinity

Son zamanlarda FPGA öğrenmeye çalışanların giderek arttığını görüyorum,
Bu artışın sebebi Türkiyede FPGA kullanarak ürün geliştiren şirketlerin sayısının giderek artması mı? Yoksa Özgeçmişime FPGA biliyor yazar daha rahat iş bulurum düşüncesi mi?

alicavuslu

Alıntı yapılan: trinity - 21 Temmuz 2015, 08:57:29
Son zamanlarda FPGA öğrenmeye çalışanların giderek arttığını görüyorum,
Bu artışın sebebi Türkiyede FPGA kullanarak ürün geliştiren şirketlerin sayısının giderek artması mı? Yoksa Özgeçmişime FPGA biliyor yazar daha rahat iş bulurum düşüncesi mi?

İlk 2003 yılında FPGA öğrenmeye başladım. Açıkçası o zamanlarda biz öğrenci yetiştirmekyetdik. FPGA öğrenmek isteyen o kadar insan vardı ki şu anda açıkçası talep bana daha az gibi geliyor. Benzer şekilde başka ünv'lerde de talep yoğundu.

FPGA ile iş yapan firmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Şu an çalıştığım şirket 2011 yılından itibaren tüm ürünleri FPGA üzerinde gerçeklemektedir. Takip ettiğim kadarıyla TÜBİTAK ilgili birimlerine (SAGE, UAKE, vb) 30'dan fazla FPGA bilen eleman aramaktadır. Bunların akabinde Aselsa, Roketsan'da FPGA bilen eleman aramaktadır.

2007 yılında başvurmuş olduğum bir iş ilanı hala yayınlanmaktadır (Başka firma ile çalışmaya başlamıştım). Firma hala gerçekten bu işi yapabilecek eleman aramaktadır. Linki aşağıdadır.

http://www.kariyer.net/nanomanyetik-bilimsel-cihazlar/senior-junior-electronics-engineers-is-ilani-i1267434/?&tmpsno=1

Ne kadarda FPGA'ya ne gerek var diye düşünen çok kişi olsa da yakın zamanda FPGA'sız sistemler kalmayacaktır. Örneğin Intel...

trinity

Herkesin ağzında bir TUBİTAK, SAGE, Aselsan, Roketsan var ama bunları toplasak Türkiyede %1 mühendisini istihdam etmez. Geriye kalan binlerce mühendis kobi sınıfı küçük ölçekli şirketlerde istihdam edilmeye çalışılıyor.

30-40 tane FPGA uzmanı işe alınacak diye binlerce liralık FPGA kitleri alınmasını ne kadar mantıklıdır? (Zaten çoğunluğu yurtdışından yüksek lisanslı aranıyor)

Bir tane bilgisayarlı CNC operatörü arasan bulamıyorsun ama her gün kapımıza C#,FPGA,ARM işinde çalışmak istiyorum diyen genç mühendis arkadaşlar geliyor. Bu işte bir terslik var  :-\