temel c bilen biri için c++ öğrenmek

Başlatan tbt777, 03 Ağustos 2015, 17:44:22

tbt777

iyi günler.
temel c konularına hakimim. yani fonksiyonlar, yapılar, pointer, diziler, stringler vs.
stajım için c++ öğrenmek istiyorum. biraz göz gezdirdim yukarıdaki konular c ile benzer göründü.
yani direk sınıflardan ve nesnelerden çalışmaya başlasam olurmu?
yoksa yukarıdaki konulardan öğrenmem gereken farklı konular var mı?

Klein

Struct konusuna hakimseniz, çok zorlanmadan geçebileceğinizi düşünüyorum.
C++'da sınıf aslında bir struct. Hatta class yerine struct yazarsanız muhtemelen çalışacaktır. Kalıtım , çok biçimlilik gibi bazı özelliklerin yapıya eklenmiş hali gibi düşünebilirsiniz.
Eğer programınızı yazarken ,
veri tiplerini çoğunlukla standart tipler yerine structlarda oluşuyorsa,
struct içerisinde başka struct tiplerini sıklıkla kullanıyorsanız,
fonksiyon işaretçileri kullanaarak yapıya özel fonksiyonlar çağırabiliyorsanız;
sınıflarla çalışmak için ilk adımları atmışsınız demektir şahsi kanaatimce.

Başlangıç için özellikle kalıtım konusunu önemli buluyorum. Çok biçimlilik , veri soyutlama vs.. önemli konular ama bence nesne yönelimli programlamayı anlamak, kalıtımı anlamaktan geçiyor.

Tagli

Temel konularfa da C ce C++ arasında bazı farklar olabiliyor. O yüzden bence ortak konulara da bir göz gezdirmekte fayda var.

Ben ortanın üzeri seviyede C ve Java'dan gelen nesne yönelimli programlama deneyimime rağmen C++ öğrenirken epey bocaladım. Hala da adam gibi bilmiyorum. Kıyıda köşede kalmış çok fazla ayrıntısı var. Yazdığım kodlar iyi kötü çalışıyor ama kaliteleri ve tarzları hiç hoşuma gitmiyor.
Gökçe Tağlıoğlu

mufitsozen

Alıntı yapılan: tbt777 - 03 Ağustos 2015, 17:44:22
iyi günler.
temel c konularına hakimim. yani fonksiyonlar, yapılar, pointer, diziler, stringler vs.
stajım için c++ öğrenmek istiyorum. biraz göz gezdirdim yukarıdaki konular c ile benzer göründü.
yani direk sınıflardan ve nesnelerden çalışmaya başlasam olurmu?
yoksa yukarıdaki konulardan öğrenmem gereken farklı konular var mı?

c++ dilini icat eden Bjarne Stroustroup soyle demis:
Alıntı YapEven I can't answer every question about C++ without reference to supporting material (e.g. my own books, online documentation, or the standard). I'm sure that if I tried to keep all of that information in my head, I'd become a worse programmer. What I do have is a far less detailed – arguably higher level – model of C++ in my head.

Alıntı YapThe C++ standard is 740 pages, but that includes 400 pages of library description. The language features are described (in excruciating detail) in 340 pages. Similarly, TC++PL is 1000+ pages, but only 350 of those are devoted to the explanation of language facilities and their use; the rest discuss libraries, programming techniques, etc.

Tabii bunlari en azindan bir kere okumak lazimki bu dilde neler var bilesiniz.

c++ hakim olmasi kolay bir dil değildir. Hafife almayiniz

(sevgili @Karamel tercumeler elinden oper, simdiden tesekkurler)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Klein

Yok hocam hafife aldığımız yok.  Ama bir yerden başlamak lazım.
Class ile Struct arasındaki benzerliği farkettiğimde C++'nın ne olduğunu biraz kavradım.
Bu sebeple Struct konusuna hakim olmanın C++ için iyi bir başlangıç olacağına inanıyorum.

Karamel

memuniyetle Mufit hocam ::)

Even I can't answer every question about C++ without reference to supporting material (e.g. my own books, online documentation, or the standard). I'm sure that if I tried to keep all of that information in my head, I'd become a worse programmer. What I do have is a far less detailed – arguably higher level – model of C++ in my head.

The C++ standard is 740 pages, but that includes 400 pages of library description. The language features are described (in excruciating detail) in 340 pages. Similarly, TC++PL is 1000+ pages, but only 350 of those are devoted to the explanation of language facilities and their use; the rest discuss libraries, programming techniques, etc.

-ben dahi(c dilini invent eden kisi), kendi kitabim online documentationlar olmadan, C++ hakkindaki tum sorulara yanit veremem. sundan eminim ki, eger tum bilgileri aklimda tutmayi deneseydim, kotu bir programci olurdum. ayrintilardan biraz uzak - tartismaya acik yuksek seviye - kafamin icersindeki c++ modellemesi

- Bilginiz standart  C++ 740 sayfadir ama bunun 400 sayfasi kutuphanelerin aciklamalarini icerir. dilin ozellikleri 340 sayfada tanimlanir-aciklanir(iskenceli ayrintilar iceren). benzer bir sekilde, TC++PL 1000 sayfadan fazladir ama dilin faydalarinin aciklanmasina adanmis sadece 350 sayfadir ve onlarda lutuphanelerin tartisilmasi, programming teknigi vb konulari icerir.

isin ingilizcesi boylede. birde benim konudan anladigim Turkce aciklama:

bence c dilini invent eden buyuk kisi Bjarne Stroustroup diyor ki. ben mukemmel bir yazilimci olacagim diye herseyi ezberleyip aklinizda tutmaya calismayin. ben boyle yapsaydim belkide c yi bulamazdim. kitap okuyun. problem cozumu ile ugrasin. problemlerin cozumu ile ilgili tartismalar vs yapin ki kafaniz calissin.

yani kisaca bu buyuk adam demis ki, aklinizi kullanin.  ::)

engerex

Alıntı yapılan: Karamel - 04 Ağustos 2015, 02:18:06
memuniyetle Mufit hocam ::)

Even I can't answer every question about C++ without reference to supporting material (e.g. my own books, online documentation, or the standard). I'm sure that if I tried to keep all of that information in my head, I'd become a worse programmer. What I do have is a far less detailed – arguably higher level – model of C++ in my head.

The C++ standard is 740 pages, but that includes 400 pages of library description. The language features are described (in excruciating detail) in 340 pages. Similarly, TC++PL is 1000+ pages, but only 350 of those are devoted to the explanation of language facilities and their use; the rest discuss libraries, programming techniques, etc.

-ben dahi(c dilini invent eden kisi), kendi kitabim online documentationlar olmadan, C++ hakkindaki tum sorulara yanit veremem. sundan eminim ki, eger tum bilgileri aklimda tutmayi deneseydim, kotu bir programci olurdum. ayrintilardan biraz uzak - tartismaya acik yuksek seviye - kafamin icersindeki c++ modellemesi

- Bilginiz standart  C++ 740 sayfadir ama bunun 400 sayfasi kutuphanelerin aciklamalarini icerir. dilin ozellikleri 340 sayfada tanimlanir-aciklanir(iskenceli ayrintilar iceren). benzer bir sekilde, TC++PL 1000 sayfadan fazladir ama dilin faydalarinin aciklanmasina adanmis sadece 350 sayfadir ve onlarda lutuphanelerin tartisilmasi, programming teknigi vb konulari icerir.

isin ingilizcesi boylede. birde benim konudan anladigim Turkce aciklama:

bence c dilini invent eden buyuk kisi Bjarne Stroustroup diyor ki. ben mukemmel bir yazilimci olacagim diye herseyi ezberleyip aklinizda tutmaya calismayin. ben boyle yapsaydim belkide c yi bulamazdim. kitap okuyun. problem cozumu ile ugrasin. problemlerin cozumu ile ilgili tartismalar vs yapin ki kafaniz calissin.

yani kisaca bu buyuk adam demis ki, aklinizi kullanin.  ::)
METU "Üniversitesi" gibisin. Yarı Türkçe yarı İngilizce.

Tesla.25

o değilde, c\c++ programcısı olacak adam ömrü boyunca bu ikisi ile uğraşmalı sanırım. bu iki dile hakim olmak, temiz kod yazmak falan gerçekten kolay değil (ya da işte işini görecek kadar ancak bilinebilir, oradan buradan bulunur).