C programlama için yol haritası.

Başlatan myprayer14, 07 Ağustos 2015, 16:53:21

myprayer14

Merhaba arkadaşlar, ben 2-3 haftadır c programlama  çalışıyorum. Yapılar macrolar ve dosyalara bakmadım daha. Ama ondan önceki konuları didik didik ettim. Bol bol örnek inceledim o örnekleri kendim yazmaya çalıştım vs. Biraz göstericiler de zorlandım. O oturmadı bende. Diğerleri tamam gibi. Ama kendi başıma kompleks kod yazılması istense benden yazamam sanırım. Yani şunun yazılımını yaz deseler  çok zamanımı alır heralde ama bulurum bir yolunu.  Şimdi bana  bundan sonra hem c programlama için hemde algoritma mantığı için nasıl bir tavsiye verebilirsiniz? Şimdiden teşekkürler...

berkay_91

eğer struct kurmayı öğrenmediysen onuda hallet, zaten ordada pointer lar karşına çıkıcak belki senin için ordan çözmesi daha kolay olur,
bide stack overflow yapmadan (yani yığın yapısını bozmadan) fonksiyonların içinden başka fonksiyonlara git klavyeden girdiğin değerlere göre sonra tekrar başladığın yere geri gel...benimde hala eksiklerim var takıldığım oldukça burdan soruyorum bu siteyi ziyaret etmeyi ihmal etme.

Tagli

Veri yapılarını öğren. Mesela sıralı listeler, ikili ağaçlar gibi konular önemlidir. Bunlarla uğraşırken zaten mecburen göstericiler (pointer) konusu da oturacaktır.
Gökçe Tağlıoğlu

sovalye

Project Euler, codeforces, hackerrank, topcoder gibi sitelere bakabilrsin. Algoritma öğrenip pratik yapmak için çok faydalıdırlar.
Concrete mathematics kitabı işin matematiksel kısmı (Algoritma dizayn ve analiz) için çok güzeldir.

myprayer14

Teşekkürler, cevaplarınıza göre bi' kaç hafta daha bakayım söylediğiniz konulara ve tavsiye ettiğiniz sitelere. Sonuçları geri dönüş yaparım. Eklemek istedikleriniz olursa da sevinirim. Kolay gelsin.

mufitsozen

Alıntı yapılan: sovalye - 08 Ağustos 2015, 00:19:08
Project Euler, codeforces, hackerrank, topcoder gibi sitelere bakabilrsin. Algoritma öğrenip pratik yapmak için çok faydalıdırlar.
Concrete mathematics kitabı işin matematiksel kısmı (Algoritma dizayn ve analiz) için çok güzeldir.

Saygilar @sovalye hocam. Sabah sabah surprize bak!  :D

Tam bu forumda "xxx konusunu nasil ogrenirim?"e cevaplar yine:
- once "carpim tablosunu ogren, matematik bilmeyen bu meslekte basarili olamaz"
- ben ilkokulu bile okumadim, 5 senedir elektronikle ugrasiyorum,carpim tablosuna hic ihtiyacim olmadi! 
- Carpim tablosunu ogren diyorsun ama 6x9 kac yapar once sen buna cevap ver!
- onemli olan ilkokulu okumak degil, ben bu meslekte hic okula gitmemis kac usta gordum, orta okula gidenlerden bile daha basarili!

mealinde olur herhalde derken dannk diye knuth'un 80lerde yazdigi bir kitap referans diye kafamiza atildi! ;D

Bu gun artik bu kadari yeter, keyifli bir gun olacak insallah, oyle gozukuyor. 8)

Allah senden de razi olsun! ;)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

CoşkuN

Alıntı yapılan: mufitsozen - 08 Ağustos 2015, 09:11:34
Tam bu forumda "xxx konusunu nasil ogrenirim?"e cevaplar yine:
- once "carpim tablosunu ogren, matematik bilmeyen bu meslekte basarili olamaz"
- ben ilkokulu bile okumadim, 5 senedir elektronikle ugrasiyorum,carpim tablosuna hic ihtiyacim olmadi! 
- Carpim tablosunu ogren diyorsun ama 6x9 kac yapar once sen buna cevap ver!
- onemli olan ilkokulu okumak değil, ben bu meslekte hic okula gitmemis kac usta gordum, orta okula gidenlerden bile daha basarili!

mealinde olur herhalde ...

Özet çok iyi olmuş :)

mufitsozen

Yanlis anlamalara mahal vermemek icin kucuk bir aciklama.
Alıntı Yap... knuth'un 80lerde yazdigi bir kitap referans diye kafamiza atildi!  :D

Bilhassa "kafamiza atildi" tabiri aslinda negatif bir yorum icerebileceginden bilmeyenler icin aciklamam lazim.

Knuth 70-80 li yillarda bilgisayarla ugrasanlarin yolunu aydinlatan, oncu bilim adamlarindandir.
3 kitaplik serisi "The Art of Computer Programming" algorithm'alari ogrenen herkesin bilmesi gereken bir referans kaynagi idi. Bilhassa "Sorting and Searching" cildini kullanmaktan cildini yirtmistim (o kadar cok acip kapamisim ki!  :D) 90'larin sonunda  yeniden basimi yapilan bu kitaplari yeniden aldim ve kutuphaneme koydum.

Newyork Timesda yayinlanan bir makalede Bill Gates'in
Alıntı Yap... "If you think you're a really good programmer... read (Knuth's) Art of Computer Programming... You should definitely send me a résumé if you can read the whole thing."
Alıntı Yap.....Gercekten iyi bir programci oldugunuzu dusunuyorsaniz Knuth'un 'Art of Computer Programming'ini okuyun ve hepsini okuyup, bitirebildiyseniz bana bir ozgecmisinizi yollayin.
dediginden bahsedilmistir.

Hakkindaki onemli anektodlardan biride, bilimsel yayinlarin basilmasi kendisine cok zor gelince oturup TeX bilgisayarli dizgi sistemini ve METAFONT yazi tipi tanimini vb icat etmesidir. Yazilim patentlerine karsi cok siddetli bir muhalif olan Knuth, gelistirdigi butun sistemleride toplumun yararina acik etmistir.

Knuth TeX and Metafont ile ilgili kitap ve programlarinda hata bulanlara da $2.56(1 Hexadecimal dolar!) ile baslayan ve her sene 2 ile carpilarak en son $327.68 tutarinda olan cekler yollamistir. (Sistemin kalitesini gostermek acisindan) Bu odulleri kazanan bir cok kimse(iclerinde Bilgisayar dunyasinin cok unlu isimleride vardir) cekleri bozdurmak yerine bunlari cerceveleterek saklamistir.

Soylentilere gore Knuth'un cebinden cikan para miktari, hata sayisinin azligindan dolayi cok azdir.

Knuth Lutheran mezhebinden'dir ve sistematik ornekleme metodunu kullanarak yazdigi bir Incil incelemeside vardir. Bu kitapla ilgili verdigi seminerlerin toplandigi "Things a Computer Scientist Rarely Talks About"(Bir Bilgisayarci Bilimadaminin nadiren konustugu konular") isimli kitabi vardir.

Uzun yillar sonra, hemde bu forumda boyle bir insanin bahsini gecmesini sagladigi icin Sayin @sovalye'ye bir kere daha tesekkur ederim.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

sovalye

@mufitsozen hocam, ben teşekkür ederim. Büyük bir şey başarmış gibi mutlu oldum yazdıklarınız sayesinde. Kitabın ünlü olduğunu biliyordum ama bu derece ünlü olduğunu tahmin etmiyordum. Serisi olduğunu öğrendiğim güzel oldu. Anlamaya çalışılacak daha çok şey çıktı :)