50v mercimek kondansatörler 5v da bozuluyor.

Başlatan z, 12 Ağustos 2015, 17:45:51

z

10Mhz de 5v genlikte salınan osilatörün frekansını düşürmek için tank devresine paralel olarak 2.2nF 50v seramik (mercimek) kondansatör bağladığımda frekans düşüyor ve 5v genlikle salınmaya başlıyor.

Kapasitör uçlarındaki gerilim de +/-5v sinüs.

Fakat 1 kaç dakika sonra kondansatör bozuluyor. LCR metre ile ölçtüğümde kapasite değerinin sıfır ve sonsuz direnç olduğunu görüyorum.

Deneyi bir kaç kez tekrarladım her defasında kapasitör bozuldu.

10Mhz +/-5v gerilimi doğrultmak için 1N4148 kullandım. Bu diyd bu iş için uygun değil. Bu yüzden frekansı 1Mhz civarına çekmek istiyordum. Endüktans değerini artırma yoluna gidersem boyut artıyor. Ya bu frekansda çalışacak iyi bir kapasitör bulacağım yada 1N4148'den daha iyi bir diyod. (Akım max 20mA)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Icarus

Osiloskop bağlanmadığı durumda, Eğer L kaliteli ise ve tankın gördüğü thevin direnci yüksekse, C'nin üzerindeki voltaj çok çok yükselebilir. Çünkü ideal olarak sonsuz olması lazım, LC'nin paralleline bir direnç bağlayıp tekrar denemek faydalı olabilir, hatta sckotky zender'de bağlanabilir.

ylmz

Hızlı diyot bağlamayı deneyebilirmisin 159 gibi
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

Maxim

frekans altında kondansatörün bozulması onun dandik olduğunu göstermezmi?
sonuçta ortada yüksek voltaj yok?

z

Voltaj kadar frekans da önemli.

I=V/Z

Zaten hiç anlamamışımdır.  Kapasitörler neden sadece kapasite ve voltaj değeri ile tanımlanıp satılıyor.

VAR değerinin de belirtilmesi lazım.

OG

Alıntı YapVAR değerinin de belirtilmesi lazım.
Bunu ben de çok düşünmüşümdür. Sanıyorum elektronik devreleri küçük güçlü işler olarak kabul edersek, küçük işlerde  (küçük volt ve küçük akım) kullanılan kapasitelerin hacimleri genelde o işleri karşılayacak VAR değerinde oluyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

RF power devrelerinde kullanılan kapasitörler bu yüzden farklı görünümlerde sanırım.

OG

Evet, o düşüncem zaten RF işlerinde bu farklılığı hissettiğim zaman başladı. RF de akım devinimi çok sık olduğundan birim zamanda yuksek güçler ile çalışılıyor, malzeme küçük hacimli yani küçük güçlü, küçük hacimde büyük güçlerin ver/al dönüşümü, malzeme dayanamıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.