STM32F10x Internal RC OSC ve USB

Başlatan z, 18 Ağustos 2015, 14:42:47

z

Daha önce konusu geçmiş ve evet çalıştırdık denmişti.

Tekrar sormak istiyorum. STM32F10x ailesini internal RC osc ile çalıştırıp saatler boyunda USB iletişim kurdunuz ve sorunsuz haberleşme devam ettimi?

Farklı sıcaklıktaki ortamlarda denedinizmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Daha önce bununla ilgili bir konu açmıştım.  PLL Int OSC'den giriş alabiliyor, mantıken  çalışması gerekir diye düşünmüştüm.  Ama çalışmadı. Zaten dahili osilatörler ile çalışanları inceleyince USB ile senkronizasyon sağlayan donanım olduğunu görüyorsunuz. eğer bu donanım yoksa olmuyor.  Belki çalıştıran vardır. ama bende çalışmadı.  Zaten datasheet  "Eğer USB kullanacaksanız, HSE açık olmak zorundadır" diye üzerine basa basa yazıyor.

X-Fi

STM32L151 in dahili RC osilatörü ile USB VCP uygulaması yapmıştım yaklaşık 2 yıldır günde 10 saat sorunsuz çalışıyor.

Hiç takılma yada kopma yaşamadım.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

z

Anlaşıldı. Geçen gün bir başka işlemciye bakarken USB ile RC osc arasında bir blok dikkatimi çekti. Merak ettim ama ne diye açıp bakmadım.

USBden gelen sinyalle RC osc kendini senkronluyor demekki.

Klein

STM32L151'in dahili osilatörle çalışan ve çalışmayan modelleri var sizinki hangisi?

X-Fi

Benim kullandığım STM32L151RBT6 (384K ROM 48K RAM olanı)

Hocam çalışmama sebebi başka bişey olabilir L151 serisinde value line (silikonun çöpünden, testsiz, kalibresiz) serisi bir işlemci yok. Engineering sample çıktığından beri kullanıyorum hepsinde çalışıyor.

http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Klein

benimki L100 Value Line. Çalışmama sebebi belli :)

Ek:
L100'den 151'e geçmeyi düşünüyorum ama fiyatları biraz pahalı gibi. Alış fiyatlarınızı paylaşmanız uya da özel mesaj atmanız mümkün mü?

Burak B

STM32F103 HSI+PLL ile MCU' yu 48Mhz hızda çalıştırmak kaydıyla sorunsuz USB kullanabilirsiniz. Ancak bu durumda ADC 12Mhz çalışır.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

z

Denedinmi? Ben denemedim ama çalışmayacaktır. Yukarıdaki mesajlarda neden çalışmayacağı belli oldu.

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

ogy

Konuyla alakasız ama bu "value line" kısmını biri açıklayabilir mi? Nereden anlıyoruz elimizdeki çipin value line olduğunu?

JKramer

ogy

Value Line olayını ben tek tek çip bazında sanmıştım ama L0, F0 gibi serilerle alakalıymış.Bunu da öğrendiğim iyi oldu.Teşekkürler.