Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

uln2803apg

Başlatan Emre MERMİ, 30 Ağustos 2015, 21:13:04

Emre MERMİ

merhaba hocalarım,
yine çok basit bir konuda size danışmak istiyorum. display sürmek için uln2803 apg kullanıyorum devremde.
9. bacak gnd 10. bacak +8v  geri kalan bacaklar giriş ve çıkış olarak devreye bağlı çıkışlarla displayler arasında direnç var. pic in bacakları ile uln arasında direnç yok.  bacaklara pic den 5 volt gelmesine rağmen uln nin çıkışlarında 8 volt göremiyorum. sadece 0.2 volt arası gerilim görüyorum.
sokete ters takmadım. gnd bağlı 8 volt bağlı girişlere gerilim geliyor çıkış yok. 4-5 tane entegre denedim hepsi aynı sizce nedir sorun ?
şimdiden teşekkürler

magnetron

uln 2803 içinde open collector transistorlar var

yani siz girişe 5 V veriseniz çıkışı GND ' ye çeker

10. bacaktaki 8 V ( veya 12 V veya 24 V ) transistorları ters voltajdan korumak için bağlanıyor

çünkü ULN2803 aslında röle sürmek için yapılmış bir entegre

röle bobini bırakırken ters voltaj oluşur onu önlemek için içindeki freewheeling diyotları + beslemeye bağlanıyor

z

Displayin voltajını vermemişsindir.

10 nolu bacağın +8v olmasının önemi yok. Ortak anod displey kullanıyorsan Anoda 8v vereceksin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Emre MERMİ

@magnetron hocam girişte gerilim olmadığı zaman da çıkış 0 volt oluyor  ?
@z hocam katot display kullanıyorum. anahtarlamak için transistör kullanmıştım  bc547 onlardo sorun yok. abcdefg ve dp bacaklarını sürerken uln kullanmıştım onda sorun yaşıyorum. uln nin çıkış bacaklarına 8 v değdirince display çalışıyor doğru olarak.

bu arada displayleri sürmek için neden bc547 kullandım da bilgi bacakları için uln kullandım anlamadım. her ikisi için uln kullansam ya.

mesaj birleştirme:: 30 Ağustos 2015, 22:50:28

@magnetron hocam haklıymışsınız anahtarlanan pin gnd ye çekiliyor anahtarlama olmadığında boşta kalıyor pin