Bobinin Maksimum Akım Değerini Bulma

Başlatan OnderGrmz, 31 Ağustos 2015, 16:32:20

OnderGrmz

Merhabalar;
150 uH değerindeki bobinin dayanabileceği maksimum akım değerini pratik olarak bulmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor ? Bana yardımcı olabilir misiniz ?

jrcapa

Merhaba.

Bobinin empedansı frekansa göre değişir ama şurası kesin ki bobinden en fazla akım DC' de geçer. Dolayısıyla bobin telinin direncini ölçerek bobinden geçebilecek max DC gerilimi de göz önüne alınarak hesap yapılabilir. Bobin telinden geçen akım ve tel kesiti önemli.

z

Bobine paralel bir direnç bağla. Mesela 22 Ohm. 2w

Bu düzeneği güç transistörün kollektörü ile beslemenin +V ucuna bağla. Kollektör dayanım voltajı hiç olmazsa 250v olsun.

Transistörün emetöründen de şaseye mesela 1 ohm bağla.

Transistörün beyzine akım basabilen bir sürücü ekle. Transistörlü olabilir.

Besleme voltajını örneğin 5V seç. (5..10A verebilsin)

Sürücüye kare dalga sinyal gir. Frekansı değiştirilebilsin.

Scop ile emetör direncindeki sinyali izle.

Kare dalga sinyal 1 olduğunda bobinden akım akıtmaya başlar ve scopta rampa şeklinde yükselen bir voltaj göreceksin.

Kare dalga 0  konumuna geçtiğinde emetördeki sinyal yok olur.

rampa voltaj sinyali hiç bozulmuyorsa (rampa eğiminde bozulma yoksa) frekansı düşür. Tam bozulmanın olduğu nokta civarında frekansı sabitle. Bozulma noktasıda rampa birden dikleşmeye başlar.

Bu esnada emetördeki sinyalin yani rampa sinyalin tepe değerini scop ile ölç.

Bu beyz akımı + bobin ve paralelindeki 22 ohmdan geçen akımların toplamı demektir. Beyz ve dirençden geçen akım ihmal edilebilir ve bu değeri bobinin max akım değeri olarak kullanabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OnderGrmz

Merhaba z Hocam;
Yanlış anlamadıysam şu şekilde bir devre kurmam gerekiyor.

Şu anda elimde güç transistörü yok. Devreyi kurmak için önerebileceğiniz, kolay bulunan bir transistör var mı ?

z

Sürücüdeki kollektor direncini kaldır ve emetörüne bağla.

Transistör olarak BUX84 kullanabilirsin.

150uH bobin 5v'a maruz kaldığında 30us sonra akım 1Amper'a ulaşır.

Daha yüksek akımlarla çalışmak istersen BUX48 kullanabilirsin ama pahalıdır. Yanma riskine karşı daha iyidir. Fakat bey azkımını da artırman gerekir.

Burada akımı tel çapı değil mağnetik malzemenin doyum noktası belirler.

Yüksek akımlarda transistörün beyzini L298 ile sürmek işini kolaylaştırır.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

oyaz

Konu ile direk alakalı değil ama Türkiye de Ulus ve Sedasan dışında böyle custom bobin sardırıp adetli alabileceğimiz yerler var mıdır?
Become a learning machine...

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

oyaz

Teşekkürler Mehmet abi, arayacağız burayı.
Become a learning machine...