Analog İzolator

Başlatan HAKKITANIR, 10 Eylül 2015, 11:56:50

HAKKITANIR

işlemcimin adc girişine, DC 0V.....+5V. aralığında değişken bir gerilimi, elektriksel olarak yalıtılmış bir şekilde girmek istiyorum.
daha açık şöyle izah edebilirim.
bir optokuplor düşünelim. bu optokuplörün bir tarafına bir potansiyometre bağlanacak ve potansiyometre DC 5V. gerilimle beslenecek.
bu durumda potansiyometrenin sol baş ve sağ baştaki pinleri 0V / +5V. DC gerilime girilip, orta pini ise optokuplore girilecek.
optokuplörün çıkışı ise ayrı bir kaynaktan gelen, DC 0....+5V. aralığında değişecek. yada optokuplor çıkışında, 3 pinli ayrı bir pot daha olduğunu düşünelim o potun direnç değeri değişecek.
bende bu potun sağ ve sol baş pinlerini, işlemcimin beslemesi ile ortak besleyip, potun orta ucunuda işlemcimin adc sine gireceğim.

bu işi yapan bir malzeme üretmişlermi?
site içi ve internette aradığımda yollar hep HCNR200/201 diye bir malzemeye çıkıyor. bu malzemede yukarıdaki uygulamanın sağlanabildiğini henüz göremedim.

polleme

DC 0-5V gerilimi bir PWM generator ile darbe genişliği %0-100 olacak şekilde bir PWM sinyale çevirirsiniz. Öyle ki 0V için darbe genişliği 0, 5V için %100 olur. Bu sinyali optoya verdiğinizde çıkışı da yine aynı PWM olur, bunu alçak geçiren filtre ile DC'ye çevirip MCU ADC girişine verebilirsiniz.

yas

İhtiyacın olan şey izoleli sinyal dönüştürücü, bir çok markanın hazır ürünü var bununla ilgili. Mesala klemsan, abb gibi birçok markanın hazır ürünü var.
Genelde olan tipler 0-10V , 0-5V , 4-20mA , 0-20mA gibi sinyal dönüştürücüler pot gibi çalışanına hiç rastlamadım. Bu ürünlerin ayrıca beslenmesi gerekiyor ve genel olarak 11-30 VDC arasında yada 220VAC ile beslemek gerekiyor. Bunun dışında kendin yapmak istersen lineer çalışabilen opto elemanlarda mevcut daha önce hiç tecrübe etmedim fakat vishay yada texas ın bu tür oproları var.

Maxim

HCNR200 o dediğiniz işi yapıyor
iyi inceleyin

fahri-

"isolation opamp" diye google layın.

z

Bu konu yıllarca kafamı kurcaladı.

Nihayetinde yeni yeni malzemeler çıkmaya başladı. Çok eski tarihlerde AD'nin bu amaçla pahalı modülleri vardı.

Benim kendimce bulduğum en iyi yöntem floating bir kaynak ile analog devrenizi beslemek ve bunun çıkışına ADC bağlamak. Elde ettiğiniz bilgiyi de seri bilgi olarak yüksek hızlıoptolarla işlemciye aktarmak.

Aynen bu şekilde davranan hazır çipler de çıktı ama isim hatırlamıyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

z

Mesela iki devren var. Bunları opto ile ayırdın. Devrelerden birisini mevcut güç kaynağınla besledin. İkinci devreyi de tamamen izoleli bir adaptörle besledin.

Yani galvanik olarak beslemeleri ayırdın. İkinci devrede voltaj havada kayar vaziyette. Voltajı 1. devreye göre belli değil uçuyor/kayıyor. Bu yüzden floating kaynak diyoruz.

Floating beslenen bir devrenin Gnd ucunu bir başka devrenin istediğin herhangi bir noktasına bağlayabilirsin/kaydırabilirsin.

LukeSkywalker

Benim de aklımda hep bu yöntem olmuştur bu gibi durumlarda.
@z bir şey soracağım. Aynı prizden iki adet trafoyu besledik. Trafoların çıkışları birbirlerine göre floating midir?

z

Tabiki.

Sekonderler tamamen alakasız.

Ama soruya espiri katmak istersek;

Bu iki besleme ile mesela aralarında 1Mhz sinyal aktarımı olan iki devre beslenecekse floating  durumu tartışılır hale gelir zira sekonder ile primer arasındaki kaçak kapasite artık sorun oluşturmaya başlar.

mozkan87

http://www.farnell.com/datasheets/1816985.pdf
Linkteki ürünü bir inceleyin işinize yarayabilir.

cae20451

Merhaba, ISO122 entegresi işinize yarayabilir. Analog izolatör amplifikatör entegresi. Numune isterseniz gönderiyorlar. İsteyip deneme yapabilirsiniz.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: z - 10 Eylül 2015, 18:58:30
Tabiki.

Sekonderler tamamen alakasız.

Ama soruya espiri katmak istersek;

Bu iki besleme ile mesela aralarında 1Mhz sinyal aktarımı olan iki devre beslenecekse floating  durumu tartışılır hale gelir zira sekonder ile primer arasındaki kaçak kapasite artık sorun oluşturmaya başlar.

Yüklerin aralarındaki  iletişim izole olsa bile mi?

z

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 10 Eylül 2015, 19:51:12
Yüklerin aralarındaki  iletişim izole olsa bile mi?

Bu iki devre galvanik olarak izole olsalar dahi kaçak kapasiteler üzerinden birbirlerine bağlılar.

Sağ alt köşedeki tüm kapasitörler kaçak kapasitörleri temsil ediyor.

Bazı uygulamalarda bu kapasitörler başımıza büyük dert olur.

Okan AKÇA

Ozel hassas ölçüm yaptığımız yerlerde swichmode güç  kaynağındaki kondansatöru sokuyorum yada trafo kullanıyorum