TOP223YN SORUNU

Başlatan F.T, 11 Eylül 2015, 20:45:26

F.T

Arkadaşlar top223yn(50watt) kullanılmış bir besleme var.Enerji veriyoruz ve besleme voltajında sekme oluyor besleme kesik kesik çıkıyor.top223yn ayaklarında bulunan 1uf tantal kapasiteden şüphelendim değişimini yaptım.Yanlışlıkla ters takmışım.Sebebide smd 105/35 volt kapasitenin kenarındaki çiziği eksi uç zannetmemden ve enerjilendirdiğim zaman besleme çalıştı.Daha sonra yanlış taktığımın farkına varıp kapasiteyi doğru taktım besleme çalışmadı.Tekrar ters takınca çalıştı.Kapasite ters bağlı iken uzun süre besleme sorunsuz çalıştı.Ertesi gün enerjilendirdiğimde tekrar çalışmadığını kesik kesik çıkış verdiğini gördüm.Daha sonra elimde olan top224yn(75watt) yi taktım kapasiteyide normal taktım ve enerji verir vermez top224yn bozuldu.
Bu entegre ile ilgili tecrübesi olan arkadaşların yorumları ne olur?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

kayatech

5 sene evvel bu entegre ile kendi SMPS lerimi on board olarak yaptım. Yaptığıma da yapacağıma da pişman oldum. Çok çabuk bozuluyor. Elektronmekanik kilitlerde kullanıyordum. 2 gün çalışıyor 3ncü gün entegre patlıyor.

Gözümle şahit oldum, kilit çekerken bir sorun yok ama bıraktığında bu entegre direk patlıyor. SMPS çıkışında Ters hızlı diyot olmasına rağmen..

Ver kes yapmasının bir çok nedeni olabilir. Genelde kapasite değerlerinin düşmesinden oluyor. Taş drençler vardır onlarında değerlerine bakın.