Çizgi izleyenlerde yolun ezberlenmesi

Başlatan z, 23 Eylül 2015, 17:44:53

z

Yarışma öncesinden yol haritasını çizgi izleyen robota ezberletmeye izin varmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

bbs2006

Merhaba
Ezberleme işi nasıl gerçekleştiriliyor.

z

Yapan nasıl yapar bilmiyorum ama aklıma gelen yöntemler;

1) Ölçekli pist çizimi bmp ya da vektörel formatta işlemciye yüklenebilir.
2) Robot pistte ezber turu atabilir.

LukeSkywalker

Yaparsiniz da evdeki hesap carsiya uymaz.

z

Elbette düz mantık gidilirse evdeki hesap çarşıya uymaz.

Pistteki gerçek robot yoldaki çizgiye göre hareket ederken, sanal robot da 5..10 cm ileriden sanal olarak giderken aman ha hızını kes sola viraja gireceksin yada tamam bas gaza gibi geri bildirimlerde bulunacak.

Feedforward yapı kullanılacak.

Bu tekniğe geleceği görmek de diyebilirsiniz.

Acemi şöförün yanına çok deneyimli bir şöfor oturttuğunuzu varsayın.

Deneyimli şöför virajları yolun kayganlığını kavşakları herşeyi ezbere biliyor.

Acemi şöföre bas bas bas sağ şeride geç direksiyonu sağa kır kır kır, bas bas bas sola geç frene bass ... diye sürekli talimatlar verecek.

------------

Araba sürerken biri bunu bana yapsa yumruğu çakarım o ayrı konu.

Firzen

Alıntı yapılan: z - 23 Eylül 2015, 19:27:28
Elbette düz mantık gidilirse evdeki hesap çarşıya uymaz.

Pistteki gerçek robot yoldaki çizgiye göre hareket ederken, sanal robot da 5..10 cm ileriden sanal olarak giderken aman ha hızını kes sola viraja gireceksin yada tamam bas gaza gibi geri bildirimlerde bulunacak.

Feedforward yapı kullanılacak.

Bu tekniğe geleceği görmek de diyebilirsiniz.

Acemi şöförün yanına çok deneyimli bir şöfor oturttuğunuzu varsayın.

Deneyimli şöför virajları yolun kayganlığını kavşakları herşeyi ezbere biliyor.

Acemi şöföre bas bas bas sağ şeride geç direksiyonu sağa kır kır kır, bas bas bas sola geç frene bass ... diye sürekli talimatlar verecek.

------------

Araba sürerken biri bunu bana yapsa yumruğu çakarım o ayrı konu.
Buna ek olarak Bredith First Alogritması ile de aslında olabilir ölçek sıkıntı olmadan taslak yeterli aslında.
Kararsız...

muhittin_kaplan

Eger yol hafizada turulacaksa neden cizgiyi izleyim ? Baslar hafizadaki yolu giderim.

LukeSkywalker

Pistler hic bir zaman onceden verilen cizimlete uygun olmuyor ulkemizdeki yarismalarda. Bu yuzden evdeki hesap carsiya uymaz.

Firzen

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 23 Eylül 2015, 20:12:37
Eger yol hafizada turulacaksa neden cizgiyi izleyim ? Baslar hafizadaki yolu giderim.
Hocam bu durumda yapay zeka daha mantıklı aslında değilmi? Yolu biliyorsun o yanlış yaparsa hafızaya bakıp kendini düzeltiyor.
Kararsız...

sovalye

@z hocam, pistin kesin detayları(uzunluklar, zikzak açıları) paylaşılmıyor.( ODTU,İTÜ robot günleri) . Bleli detayları ise zaten kodlamanız zorunluya yakın(2 tane 90 derece döndüysen yol boş yardır, dikine tek çizgiden sonra sahta viraj var soldaki taraftan git, dikine 3 çizgiden sonra kestirme var tadında ) 

mistek

Pistte 2 tur atılsa aslında. İlk turu yavaş yolu ezberlemek için 2. turuda gaza basarak ezberlenen yolu gitmek için kullanmak işe yarayabilirdi. Yada Yarış öncesi hile yaparak pistte tur attırılarak gerçek pist kayıt altına alınabilir.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 23 Eylül 2015, 20:12:37

Sadece teker dönüşüne güvenerek arabam şu anda burada diyemezsin.

mesaj birleştirme:: 23 Eylül 2015, 20:37:55

Eğer pist detayları verilmiyorsa harita yükleme işi yarış başlamadan hemen önce yapılabilir.

Foto çekilecek laptopta işlenip hemencecik robota yüklenecek.

erdcan

Çok değerli fikirler var, pisti ezberleme bence de olabilir ancak yarışmanın amacına aykırı bir durum gibi geliyor bana. Farklı fikir olarak, çizgiyi sensör yerine yarım metre ötesini kamera ile görüp ona göre hızı yada dönüşü ayarlamak daha zor ama daha etkin bir yol olabilir.

tekosis

Hocam pist tozlanıyor zamanla ve tekerler patinaj çekiyor, robot arkayı savuruyor, malzeme dekota deniyor ama yarış pistinde durum farklı oluyor. Dolayısı ile ezberlenen piste göre robotun o anki pozisyonu uyuşmayacaktır.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.