Ynt: milli motor yazılımı

Başlatan t600, 29 Eylül 2015, 11:18:45

mufitsozen

Alıntı yapılan: boreas - 29 Eylül 2015, 13:47:32
@t600 ne olur kusura bakmayın da  Kurtlar Vadisi kuzey ırak gibi işletim sistemini millileştirme ile başlayan macera milli motor ile devam ediyor :) İyiler daima üçler, üçüncü bölümde ne yi milli yapmayı planlıyorsunuz var mı bir spoiler?

ben milli ucak diyorum. Dun gazetede vardi, %70 sartini duyan yatirimci, yan cizmeye baslamis. t600 buna bir el atsa o sorunda cozulur. 2023'de dunyayi yerinden oynatiriz.

Yada milli fuzede olabilir. hazir Mars'da su bulundu, oraya gidilebilir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

engerex

Çatlar patlar motorla uğraşmaya gerek yok. Elektrikli motor yapın. Daha az imkanlarla prototipleri yapılabilir. Sektörün önü açık.

t600

Şöyle düşünün , tarafikte birsürü araç var . hepsi kıredi borçlu , hepsinde beyin var . Bu sitedeki hangi yazılımcı bu programların içindeki rutinlerden emin olabilir ? bu şu demek 30 yıl sonra çalışmayan birsürü araç . Bu noktada milli yazılım var ise iş değişir . Yoksa kullan at . Bir beyin yazılımında  , motor 4000 devirde iken ateşleme sırasını değiştirirsen piston kolu çıkarırsın , servise gittiğinde sana kol çıkarmış derler ,  ????

rck8942

T600 Allah yolunu acik etsin. Ins istedigin yerlere varirsin. Sonucta Köstek olacagimiza destek olalim. Yaparsin yapamazsin ayri konu yeterki vatan icin cabalamak yeter.
Elektroniker für Betriebstechnik

mihri

"Eppur si muove!"

Mucit23

Aslında bu konuda yerli bir ürün olmasını bende isterdim. İlla bir araç üzerinde uygulanacak diye bir şart yok. Genel amaçlı bir ECU yapılabilir.

Örnek vermek gerekirse Hollanda'da KMS AutoSports diye bir firma var. Özel olarak Tuning yapılmış motorlar için ECU üretiyor adamlar. Ralli olsun drag yarışları olsun F1 olsun bir çok alanda bu adamların ECU'larını kullanıyorlar. ECU'ların yazılımları çok iyi, 3 boyutlu olarak Ateşleme zamanı, Yakıt enjeksiyon zamanı ve yakıt arttırma miktarını ayarlayabiliyorlar. Hiç mekaniğe dokunmadan aracın tork ve Beygir gücüyle oynayabiliyorlar.  Gerçekten işlerinde iyiler ve bu alanda rakipleri yok gibi. 

Türkiyede ancak ve ancak çip tuning yapılıyor. Onda da aracın yazılımı okunup yurtdışına gönderiliyor. Yurtdışında gerekli değişiklik yapılıp geri gönderiliyor.

Şuanda benzinli olsun dizel olsun bütün motorlarda herşey elektronik. Bir benzinli motorun çalışması için gerekli ECU vs gibi elektronik donanımın Türkiyede üretilmesi zor olmasa gerek. Çalışmak lazım. Benim imkanım olsa bu alanda çalışırdım. En basitinden bir power commander vs yapmak bir ürün haline getirmek Türkiye ortamında

İşin güzel tarafı şimdilik çinlilerle rekabet sorunu yok gibi. Tüm işi avrupalılar ve USA firmaları yapıyor. Rakip onlar. Fiyatı onlar belirliyorlar fiyatlar zaten uçuk. Bu yüzden ortada ürün olduktan sonra pazar bulma vs sıkıntı olmaz gibi.

@t600 senin yerinde olsaydım bu alanda çalışırdım. En basitinden basit bir benzinli motor temin edip bir ecu yapıp ateşleme zamanı yakıt vs zamanlamalarıyla oynardım.

ilhan_mkp

o trafikteki araçların hepsi kol çıkarırsa o kolları üreticiye bi şekilde monte ederler yok öyle bir dünya.
küba gibi bi kalıp sabun için turist yolu gözleriz bu mantıkla gidersek.

t600

beş dakikada bu kadar oldu  ,Ama bu devre kartında ms-dos çalışır , Pic ile  8086 similatörü yazarım olur :) , Buna WİN3.1 i sd karta yükleyerek çalıştırırım  gibi geliyor bana .
https://www.youtube.com/watch?v=RapgNWiXEtg&feature=youtu.be

mufitsozen

Alıntı yapılan: t600 - 29 Eylül 2015, 20:25:19
beş dakikada bu kadar oldu  ,Ama bu devre kartında ms-dos çalışır , Pic ile  8086 similatörü yazarım olur :) , Buna WİN3.1 i sd karta yükleyerek çalıştırırım  gibi geliyor bana .

Muhtesem, pic ile yazdiginiz 8086 simulatorunden bende isterim.

Ne kadar zamanda yaparsiniz bu projeyi? Tecrubeli oldugunuza gore 15 gun de bitermi?

mesaj birleştirme:: 29 Eylül 2015, 20:43:31

Birde hangi Picle yapmayi dusunuyorsunuz? onuda ismarliyayim simdiden.

z

8086 ile PIC simulasyonunu anlarım da pic ile 8086 simülasyonu çok ilginç çalışma olur. Üstelik takdire şayan olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mufitsozen

+100

Bu proje benim gibi bir emekli muhendiste bile heyecan yaratti, merak ve heyecan icinde bekliyorum.

t600

evet , buna biraz kafa yordum . Sd kart üzerinden fet32 formatını  çözdüm , Yadi ms-dos 1 in tüm dosyalarını , uzantılarını ve içlerini text olarak görebiliyorum . 80 mhz pic  8 mhz 8086 nın yaptığı her şeyi yapar . Çinden static ram sipariş ettim . Pic Tüm ms - dos dosyalarını  text olarak ram a taşıyabilir . dosya uzantısı com  olanları çalıştırırsak dos başlar . dos static ram üzerinde bir bölgeyi  ekran için rezerve eder , pic bu rem bilgisini tft ye taşıyan bir bios yazılımı ile açılacak . Ve 8086 komutlarını taklit eden bir similatör .O zaman basit bir  pic devresi ile 3.1 i çalıştrabiliriz  :)  süper olur , hadi yapak . 

mufitsozen

Alıntı yapılan: t600 - 29 Eylül 2015, 20:51:35
evet , buna biraz kafa yordum . Sd kart üzerinden fet32 formatını  çözdüm , Yadi ms-dos 1 in tüm dosyalarını , uzantılarını ve içlerini text olarak görebiliyorum . 80 mhz pic  8 mhz 8086 nın yaptığı her şeyi yapar . Çinden static ram sipariş ettim . Pic Tüm ms - dos dosyalarını  text olarak ram a taşıyabilir . dosya uzantısı com  olanları çalıştırırsak dos başlar . dos static ram üzerinde bir bölgeyi  ekran için rezerve eder , pic bu rem bilgisini tft ye taşıyan bir bios yazılımı ile açılacak . Ve 8086 komutlarını taklit eden bir similatör .O zaman basit bir  pic devresi ile 3.1 i çalıştrabiliriz  :)  süper olur , hadi yapak . 

siz simulatoru bitirir bitirmez baslarim. Sabirsizliklala Pic ile yazacaginiz simulatoru bekliyorum.

ByTEK

heyecanla Bekliyorum..

Bu arada ECU demişken aşağıdaki ürünü bir ara incelemiştim. Açık kaynak kodlu bir proje belki faydası olur.

megasquirt ecu

https://www.google.com.tr/search?q=megasquirt+ecu

t600

Şöyle yapalım , Bu yük bana ağır .Paylaşacağız.
Similatörü proton basic te yazalım . Projeya ortak olmak isteyen arkadaşlar ile birlikte 80 adet x86  komutunun  tek tek , alt program olarak yazacağız  , ve  burada paylaşacağız ., Alt  programları kendi isimleri ile yaparsak otomatik olarak similatör  programı  oluşmuş olur , Çünkü fet32 ile okunan  com uzantılı dosyada yazan komutun alt rutinine giden basit bir program .

öRNEĞİN :
MOV AH, XX:

RETURN

İNT:
------
-----
RETURN

herkez bir komutu cevirmek için uğraşsın , ve en sonunda  birleştirelim .
Program sadece alt programlardan ibaret olacak .
Eğer doğru bir şekilde cevirme yaparsak sistem zaten çalışır .
Bu çalışmayı yaparken 8086 nın saklayıcı ( regester )  nı pic içindeki ram da barındıracağız .

AH   , AL , BH , BL , bunu yapmadan önce Dr , Nurettin topaloğlunun  kitabı elinizde buluınursa süper olur .
Bu iş böyle olur , Hergün bir  alt program yazsak  80 gün de biter .
Ondan sonra rem deki vga için ayrılan belleği piksel bazında ( rgb , 16 bit )   tft ye taşıdık mı olay tamam , maus ve klavye için  seri port , win3.1 e  dokunmatik panel programı yazarız  , adc lerde 2 si ile işi çözeriz ,  ı2c  adc ler ile de ses kartı koyarız , sd kart zaten var , 2 mb ram de koydunmu  oldumu sana tablet , Hadi şimdi qbasicte yazılım yapalım , süper zevkli olacak .
Herkes tasın altına elini sokacak hadi , Organize edelim ,  Bu işi 200 günde bitirebiliriz . win3.1 tekrardan hortlasın  , yaşasın win 3.1 , internete bile girer , esp8266 yı da wifi yaparız  , yavaş olur ama  olur , yada tcp ıp  en  garanti , win3.1 de zaten bunlar var , Bu arada win 3.1 in açık kodlarını bulursak tadından yenmez , Hemen nüfusumuza geçiririz ,
Ekip içinde birileri 3.1 in kaynak kodlarını arasın , mutlaka sızmıştır .