Ynt: milli motor yazılımı

Başlatan t600, 29 Eylül 2015, 11:18:45

ByTEK

@t600 Sadece bu yaklaşımla yazılabileceğini sanmıyorum. Biraz daha açıklayabilirmisin ?

bocek

@t600 senin iletilerini görünce aklıma şu fıkra geliyor:
Alıntı YapBir mecliste adamın birisi hocaya sorar: Hocam bu kurban meselesi nasıl ortaya çıktı? Hoca tam konuşacakken birisi ortaya atılır ve anlatır: "Hz. İsa'dan kavmi bir mucize istedi. Hz. İsa elindeki değneği yere attı ve değnek yılan oldu ve sonra dereye yöneldi dereyi ikiye yardı ve geçti. Oğlu Hz. Süleyman'ın da çocuğu olmuyordu. "Yarab, bir kız çocuğu verirsen sana kurban edeceğim" dedi. Kızı Fatma doğunca onu kesmeye dağa götürdü. İmtihanı kazanan Hz. Süleyman'a Cenab-ı Hak Azraille bir keçi gönderdi ve "al bunu kes" dedi. Değil mi hocam, yanlışım varsa düzelt." deyince, hoca patlamış:
"Be adam neresini düzelteyim? İsa değil Musa idi; değnek değil asa idi; dere değil Kızıldeniz idi; Kurban eden Süleyman değil Hz. İbrahim idi; kızı Fatma değil oğlu İsmail'di; keçi değil koç idi; Azrail değil, Cebrail idi" demiş. :) düzelt babam düzelt.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

frederic

Mazotlu dizel uçak istiyoruz.

boreas

Alıntı yapılan: t600 - 29 Eylül 2015, 20:51:35
evet , buna biraz kafa yordum . Sd kart üzerinden fet32 formatını  çözdüm , Yadi ms-dos 1 in tüm dosyalarını , uzantılarını ve içlerini text olarak görebiliyorum . 80 mhz pic  8 mhz 8086 nın yaptığı her şeyi yapar . Çinden static ram sipariş ettim . Pic Tüm ms - dos dosyalarını  text olarak ram a taşıyabilir . dosya uzantısı com  olanları çalıştırırsak dos başlar . dos static ram üzerinde bir bölgeyi  ekran için rezerve eder , pic bu rem bilgisini tft ye taşıyan bir bios yazılımı ile açılacak . Ve 8086 komutlarını taklit eden bir similatör .O zaman basit bir  pic devresi ile 3.1 i çalıştrabiliriz  :)  süper olur , hadi yapak . 

Ya rabbi bu pic nelere kadir. Ateistler bunuda açıklayın :)))))

Not : 4 tane 18f452'i yan yana koysan win95'e kadar zorlarsın ben sana diyeyim :))

Karamel

Alıntı yapılan: boreas - 30 Eylül 2015, 18:16:20
Ya rabbi bu pic nelere kadir. Ateistler bunuda açıklayın :)))))

Not : 4 tane 18f452'i yan yana koysan win95'e kadar zorlarsın ben sana diyeyim :))

Hocam! Hardware multi tasking bu! ::) simdiden zengin oldum bile  :P

frederic

pic32 lerin içinde de 4 adet 18f452 var zaten, arkadaş oradan kopya çekip yazmış zahar. 4X8BIT=32BIT

t600

ok .Madem işletim sistemini   yapacağız o zaman ilk önce ms dos u çalıştıran bir pic yazılımı yapmak en iyisi . Pic in yanına eeprom koyarız ve ms- dos u  buna gömeriz .Böylece pic üzerinde ms-dos çalışır ve bunun üzerinde dos tabanlı programlama dilleri çalışır . Böylece pic bordumuza yazılımı microsoftun yaptığı basic , c , cobol gibi diller ile yazılım yapabiliriz .
Şöyle düşündüm . 8086 nın saklayıcılarını  pic e sabit olarak tanıtalım .
dim ah as byte
dim al as byte
dim sp as word .
gibi.
8086 nın komutları   mov , , inc call , clc  gibi komutlarını alt program olarak yapalım
mov:
---
--

return
gibi .
Bir döngü yapalım  ve sp ( stak pointer , yığın işaretcisi ) ni bu döngüde sürekli 1 arttıralım
do
inc sp

loop
Bu döngü içine koyacağımız  bir ram okuma rutini  sp nin gösterdiği adresten  asm kodunu okur ve ilgili alt programa gönderir ve komutlar böylece icra edilir .
Bu noktada en önemli şey bios hizmet programı .
Ms dos ram içinde bir bölümü  ekran kartı , maus , klavye vb şey için rezerve eder .
0000
00044f    '  vga bölgesi ,
00055  , klavye gibi .
ms dos çalıştığında doğrudan ekranı kullanmaz , tft ekrana data gönderen bios yazılımıdır , bios mütemadi olarak ekran için ayrılmış ram bölgesini tft ye taşır , Bios yazılımları da aynı işlemci tarafından icra edilir .
Ekran görüntüleri ram de 2 gurupta ayrı ayrı saklanır , text  ve  picsel olarak . . Bu konu Nurettin topaloğlunun kitabında çok detaylı anlatılıyor .
Eğer bunu yaparsak  aynı yazılımı arm içinde yaparız , ve hatta fpga ile .
Bu işin sonunda elimizde 320 x240 , 18f4620 , eeprom , ve sd nin olduğu mini bir bord olur ve bu bord da ms-dos ve win3.1  çalışır .Hiçbir telif hakkı da yok .Bu iş için bir ekip kuralım , genç dinamik bir arkadaş  bios hizmet programları  işini alsın , komutları da hep birlikte çevirelim .
Bu konu hakkında tüm sorularınızı cevaplamak isterim ama buna gücüm yok , tüm çevaplar  seçkin yayınları  x86 tabanlı  mikroişlemci mimarisi ve assembly dili kitabında var . Bu kitap çok iyi . Eğer bu kitap okunursa aynı dilden konuşabiliriz ve bu işi yapabiliriz .
Eğer bios kesmeleri ve hizmet programlarına hakim olursak her türlü işletim sistemini yapabilecek seviyeye geliriz .

t2