pcb sorusu

Başlatan Karamel, 11 Ekim 2015, 00:53:03

Karamel

merhaba. youtube da birkac pcb uretim videosu izledikten sonra aklima hemen bir soru geldi. bende hic vakit kaybetmeden hocalarima bunu sorayim dedim.

pcb ler hakkinda patasana ve mustafaelektro hocamla bircok sey konustuk.(hocalarima buradan selamlarimi ve sevgilerimi sunarim ::) )

internette yine farkli farkli tasarimlar gorunce aklima soyle birsey geldi.

-simdilik pcb yi unutalim ve bread board ile calistigimizi dusunelim. 12v ac source umuz olsun. iste bread borad uzerinde microcontroller li bir circuit yaptigimizi dusunelim. 12v ac soruce kablo larini microcontrollerin gnd tasiyan kablolarina ne kadar yakinlastirirsak neler olur? mesela 2 mm yaklastirirsak neler olur? bunu hangi lab. aleti ile gozlemleyebiliriz?(oscilloscope?)

-simdi ayni case i pcb ye uyarliyalim. bottom copper gnd polygon olsun. ustten 12v ac source un wire line larini gecirelim. arada 1.6mm dielectric metarial var. yukarida yaklasik ayni distance ta sadece hava vardi.

ben ki yuzey arasindaki capacitance i hesaplayabiliyorum ama capacitance tan baska ne gibi etkiler olabilir? ve ben bu olan etkileri nasil hesaplayabilirim?  :-\

dijital74

Source = Kaynak
Circuit = Devre
Microcontroller = Mikrodenetleyici
Ossiloscope = Osiloskop
Case = Durum
Wire = Kablo
Line = Hat / Çizgi
Dielectric = Dielektrik
Material = Malzeme
Distance = Boşluk
Capacitance = Kapasite

Türkçe'mizin hiçbir eksiği yok. Lütfen dilimize sahip çıkalım.

Karamel

Anliyorum hocam....

Konu hakkinda bilgimiz varmi?