yönü değişebilen 100 Amper dC akımı en uygun nasıl ölçerim.

Başlatan F.T, 11 Ekim 2015, 21:03:25

F.T

Arkadaşlar fırçalı 12 volt dc motorum var.Nominal çalışma akımı 50 amper civarı.Ben 100 ampere göre ölçüm yapmak istiyorum.Besleme kaynağı akü olacak.Motor h bridge ile sürülecek hız kontrolü olacak ve akımı çift yönlüde ölçmem lazım.Tavsiyeleriniz nelerdir.Allergo acs serisi 100 amper uygun gibi fakat bu tür tecrübe etmiş arkadaşların fikirlerini almak istiyorum.İyi çalışmalar.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

iyildirim

Motor akımını H köprünün altından tek yönlü ölçmeye göre,  çift yönlü ölçmenin ne artısı var.

robomaster

ACS 758 işini görür bence. Ben 30 Amper a kadar olanı kullandım. Çıkış gerilimi Vcc/2 değerinde genelde bu sensörlerin. Akım + yönde iken çıkş gerilimi Vcc/2 nin üzerine, - yönde iken altına düşüyor orantılı olarak. ADC den okunan değer göre hem değeri hemde yönü bulunmuş oluyor.

F.T

Alıntı yapılan: iyildirim - 11 Ekim 2015, 21:57:24
Motor akımını H köprünün altından tek yönlü ölçmeye göre,  çift yönlü ölçmenin ne artısı var.

Sanırım h köprüsü eksi bağlantısından ölçmem yeterli demek istiyorsunuz.Doğru diyorsunuz biran aklıma gelmemişti.Teşekkürler.Tavsiye edeceğiniz sensör yada IC varmı.

Robomaster hocam selamlar.Hocam acs ile ilgileniyorum fakat pcb de bu akımı dolaştırmakta zor olacak.Sanki Lem gibi bişi kullanmak daha mantıklı olacak.Gerilim düşümüne sebep olmaması lazım.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

iyildirim

En basiti, ucuzu sönt + opamp hocam.  Ama bu akım değerinde 1mOhm şönt kullansanız, 10W güç  kalır üzerinde.
Hall effect temelli sensörler daha uygun olabilir. 

F.T

Bana görede ısı ve gerilim düşümü olmaması lazım.

robomaster

Son direncle 100A. Kac ohm kullanilacak?
pcb den kaynakli direnc degeri (saseye gore) olcum hatasi olusturacak.
Dedigim sensor 100 mikro ohm. Ve 5 dolar civari.
Gayet memnunum. 30a de hassas. Ferit hocam saygilar...

robomaster

Son verdiginiz hall sensorler guzel. Ancak hatirlatmak isterim harici manyetik alanlardan oldukca etkilenirler. Isindan da keza.
Kullanilirken dikkat edilmesi gerekir bu hususlara.

magnetron

sayın hocam,

acaba akımı taşıyan yolların üzerinde kalan voltaj opamp'la yükseltilirse - mesala aküden üst mosfetin drain'e kadarki PCB yolu
ucuz bir akım sensoru olarak kullanılabilir mi ?
böyle bişey deneyen var mı ? nasıl bir opamp ve devre şeması kullanmak gerekir ?

exjra

ACS serisi hall tabanlı sensörleri kullandım. Gayet stabil ölçüm veriyorlar. Bipolar olanları çift yönlü ölçüm için ancak ölçüm aralığı dar, unipolar olanlar tam aralıkta tek yönlü ölçtükleri için ölçüm aralığı geniş ve bunun sonucu olarak da çözünürlüğü yüksek. Dikkat edilmesi gereken husus High-Side ve Low-Side olarak farkları var. high olanları akimin giris yonune gore (+) kutuba (beleme girisine), low olanları (-) kutuba (gnd baglantısına) baglamak gerek. Datasheetleri gayet sade ve açıklayıcı. Bu sensörlerin bir diğer artısı da akımı izole bir şekilde ölçmenizi sağlamasıdır. 50v 100v vs.. gerilimlerde 10A lik bir hat üzerinden ek hiçbir şey yapmadan tam izole bir şekilde 3.3v beslemeli mcu ile temiz bir ölçüm alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da diğer tüm sensör devrelerinde olduğu gibi sensör beslemelerini mümkün olduğunca parazitlerden arındırmanız. 133 mV ve altı gibi küçük gerilim değerinde hassasiyetlere sahip olduğu için Vdd-GND parazitleri, okumalarınızı bozar dijital filtrelerle real-time zaman kayıpları yaşarsınız.