Thermocouple Multiplexer

Başlatan Maxim, 28 Haziran 2005, 16:26:12

Maxim

Arkadaşlar hepinize merhaba ,bayaa uzun bir zamandır forumunuzu zevkle takip ediyorum ,inanılmaz bilgiler edindim ,hepinizin eline sağlık .

Otomobil benim için çok büyük bir hobi ,yapmak istediğim şey eksoz sıcaklığını görmek ,bunun için ad595 entegresi aldım ,evet bi ton para verdim ,type K sensor ile test ettim çalıştırdım mesele yok ,ona bir de lcd ekranlı büyük bir ihtimal ile ICL7106 ile voltmetre takınca herşey bitecek gibi gözüküyor .

Fakat ,düşündümde her silindir çıkışlarını ayrı ayrı görmek çok daha işe yarayacak ,bunun için 4 tane ad595 alma gibi bir delilik yapmak istemiyorum o yüzden 4 tane type K termocouple ı bir tane ad595 e bağlayıp bir pic ile lcd sürmek çok daha akıllıca gibi .

http://www.emesystems.com/OL2therm.htm
Burada basitçe bir mantık kurulmuş ,

Gelelim asıl soruna ,ben mikroişlemci proglamayı bilmiyorum ,tabiki pic yazdım ,kopyaladım ama hazır hex veya programları kullanarak ,bu konuda bana bana fikir verecek veya yardımcı olacak kimse varmı ? birde ben hazırcılığı sevmem ,bana ön ayak olursanız devamını uğraşıp kendim yapmak isterim .

Erol YILMAZ

4052 analog multiplexer i bu islerde kullandiklarini gordum, sekildeki uygulamaya benzer. Ama termokupl un urettigi uV gerilim seviyesindeki gerilimlerde 4052 ne kadar basarili olur emin değilim.

Boyle bir sey icin 4052 nin secim pinlerini manuel olarak secerek girisleri degistirebilirsin, illa ki pic kullanicaksin diye birsey yok.

Maxim

Evet ,kesinlikle pic olacak diye bir kaide yok ,sadece daha kompak bir yapı olur diye düşünmüştüm .
Termocouple voltajı hem çok düşük hemde arada geçiş yapınca ölçüde sapmalar oluyor diye biliyorum ,acaba 4066 gibi bir şey kullanmak dahamı iyi olurdu ?

Ersin

opampla sinyali yukselt zaten normalde yukseltmen gerekecek daha sonra multiplexer kullan.Mesela lm324 veya daha kaliteli bisey de olabilir.