LT1510 Li-ion şarj tasarımım hakkında

Başlatan tekosis, 18 Ekim 2015, 01:23:13

tekosis

selamün aleyküm arkadaşlar. şu an lt1510 ile bir şarj devresi yapıyorum. bu entegre datasına göre max 1.3A şarj akımı verebiliyor ki ben 800mA olarak ayarladım. şarj sırasında batarya alıcı devreye bağlanıp şarj entegresine ilave yük bindirmesin diye sistemi aşağıdaki gibi röle ile ayırıyorum(1 numaralı tasarım). bu şekilde röle ile ayırmasam da batarya, cihaz ve şarj devresi birbirine direk bağlı olsa sıkıntı olur mu? Sıkıntı olmaması lazım ama bu cihaz uzun yıllar kullanılmaya aday ondan dolayı önemli bir durum.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ehliseyf

Sürekli şarjda kalması uygun olmaz. Bataryaların yapısı gereği boşaltılması sağlıklı olandır. Tasarıma bir diyot ile iyileştirme yapabilirsiniz. Böylece 0.7Volt fark olana dek devreye girmeyecektir.
Code'm mu oturturum !

tekosis

cevabım gecikti kusura bakmayın. hocam devre sürekli şarjda değil arazide çalışacak. buna ilaveten şarj sırasında devre çalışmasın, lt1510 sadece bataryayı beslesin istiyorum ki bundan dolayı bu şekilde bir röle bağlantısı yaptım. bu röle olmadan direk 2. şekildeki gibi bağlasam durum ne olur? 

devre 800mA şarj akımına ayarlı ki röle kullanmaz direk bağlarsam bunun 200mA lik kısmı devreyi besler, 600mA şarja kalır. eğer şarj akımını 1A yaparsam bu seferde lt1510 aşırı ısınır mı?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

erkan614

Şarj akımı 600mA olsun ne farkeder ki sadece alıcın da takılı ise şarj süren %35 daha uzun sürer
Mesela tam şarj  6 saat ise yerine 8 saatte şarj edersin Zaman kritik değilse röle de koyma akımı da 800 de tut

tekosis

anlaşıldığı kadarı ile sistemde teorik olarak sıkıntı yok burada belirleyici kriter sadece şarj süresi, entegrenin ısınması durumları. bunları göz önüne alıp duruma göre bir tercih yapmam gerekecek. cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar.

RaMu

Bence şarj esnasında batarya ile beslediği devreyi ayırmak lazım:
şarj esnasında bataryaya batarya geriliminden yüksek gerilim uygulanır,
misal 3.7V li-xx pil şarz esnasında 4.2V (civarın)a kadar çıkar - çıkması gerekir.

Şarj esnasında CC (Constant Current) modunda bataryaya sabit akım verilir,
yani lt1510 çıkışını 800mA de tutmak ister,
şarj gerilimi 4.2V olana kadarda 800mA de tutmaya çalışır,
bataryanın beslediği devre bu kısımda lt1510 un kafasını karıştırabilir.

CC CV durumu:
https://320volt.com/li-ion-li-poly-bataryalarin-hizli-sarj-edilmesi/
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

tekosis

@RaMu cevap için teşekkür ederim. bu arada güzel bir kaynakmış, yeni gördüm.