Otomotivde yüzde 20 tasarruf sağlayan Türk buluşu

Başlatan seyityildirim, 31 Ekim 2015, 17:54:00

Mucit23

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 31 Ekim 2015, 21:24:24
elektrikli motorla giderken fren nasıl yapacağız ? (hidrolik pompası çalışmıyor freni kullanamazsınız çünki direksiyon fren vb pompalar, klima, motorun kendisinin kullandığı akü şarj motoru aksesuar kayışı denilen kayışla içten yanmalı motordan güç alır. bu içten yanmalı motordan beslenen diğer tertibata nasıl ulaşacaklar.)
benimde bir elektrikli pisiklet procem var

Şuanki araçlarda görmüştüm hidrolik için elektrikli pompalar kullanılıyor.  Aynı şekilde elektrikli araçlarda elektrikli pompalar kullanılıyordur herhalde

OG

Alıntı yapılan: esensoy - 31 Ekim 2015, 22:35:58
Hybrid ya da elektrikli araçlarda problem akü, daha doğrusu elektrik enerjisi nerede saklanacak sorusunun cevabı, 300 - 400 km menzil olmadan "zor bu işler",
Akü bittiğinde de hemen doldurmak gerek, yani akü bitti 8 saat bekle, yine "zor bu işler",
Geçen uçaktaki magazinde gördüm, İngiliz bir firma yolun bir şeridini temassız şarj edecek şekilde geliştirerek bir proje oluşturmuşlar,
Bence bu büyük ve işe yarayacak, önemli bir adım,

Bu teker içi motor yapan arkadaşlara gelince;
Bir şeyi icat etmek ne kadar zor ise o şeyi ticari olarak satılır hale getirmek ve katma değer elde etmek te o kadar zordur,
Bu arkadaşlar ikinci kısmı başarmışlar, helal olsun, inşallah hedeflerine ulaşırlar,
Ama akü tarafını çözmeden işleri çok "zor":)

Konunun özeti bu.

Optimizasyon açısından (kullanıma girebilmesi anlamında) batarya teknolojisinin gelişimine muhtaç işler bunlar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Okan AKÇA

Ya araçlarda daha hafif alasim ve yeni motor teknolojisi yada arkadaşlarımızın dediği gibi batarya teknolojisi gelişmesi
Değilse tasarruf  yapmak söz konusu değil

akof

https://www.youtube.com/watch?v=uOA_i2qAQq0&index=40&list=WL
2008 den beri üstünde çalışılan ve 2012 de yayınlanan bir proje var, bu videoyu izleyeli de epey bir süre oldu beğendiğim videolar arasında.
Hocalar yapmış ama yapılmamış bir şeyi bulmamışlar !!!!

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: OG - 01 Kasım 2015, 02:30:10
Konunun özeti bu.

Optimizasyon açısından (kullanıma girebilmesi anlamında) batarya teknolojisinin gelişimine muhtaç işler bunlar.

batarya matarya hikaye!! zamanla zaten gelişecek bunlar!

ilk yazılarımda belirttiğim olay geçen cuma günü 30km lik yolu 4 saatte gittiğim idi.

bu şartlarda hangi batarya bana yetmez???

hangi motor bu sistemden daha az yakabilir???

mesela istanbuldaki taksilere zorunlu tutulsa!! hangi taksi 300 400km yapıyor?

günün kaç saati durakta bekleyip kaç saatini yolda geçiriyor..

derhal bu sisteme (gerekirse devlet desteği ile) geçilmeli. bize doğrudan bir hayrı olmasa bile cari açık düşer vatana (dolayısıyla bize)büyük katkı sağlar.

muhittin_kaplan

engerex

Alıntı yapılan: esensoy - 31 Ekim 2015, 22:35:58
Hybrid ya da elektrikli araçlarda problem akü, daha doğrusu elektrik enerjisi nerede saklanacak sorusunun cevabı, 300 - 400 km menzil olmadan "zor bu işler",
Akü bittiğinde de hemen doldurmak gerek, yani akü bitti 8 saat bekle, yine "zor bu işler",
Geçen uçaktaki magazinde gördüm, İngiliz bir firma yolun bir şeridini temassız şarj edecek şekilde geliştirerek bir proje oluşturmuşlar,
Bence bu büyük ve işe yarayacak, önemli bir adım,

Bu teker içi motor yapan arkadaşlara gelince;
Bir şeyi icat etmek ne kadar zor ise o şeyi ticari olarak satılır hale getirmek ve katma değer elde etmek te o kadar zordur,
Bu arkadaşlar ikinci kısmı başarmışlar, helal olsun, inşallah hedeflerine ulaşırlar,
Ama akü tarafını çözmeden işleri çok "zor":)

Bahsettiğin şeyler problem değil bahane.
Şuan Tesla'nın araçları seçilen konfigürasyona bağlı olarak 260-500km arası menzile sahip ki 250km menzilli olan artık üretilmiyor. Yani 330-500 km arası menzile sahip araçlar zaten piyasada satın alınabilir durumda. http://www.donanimhaber.com/otomobil-teknolojileri/haberleri/Tesla-Model-S-surucusu-tek-sarjla-729-km-giderek-rekor-kirdi.htm
Akü problemi: İşe her gün Tesla'nın en düşük menzilli aracı ile gidip gelsem 1 hafta şarj ihtiyacı yaşamam. İşyeri yakın olanlar için bu 1 ayı bulabilir.
Tesla'nın açıklamalarına göre bu hızla gidilirse elektrikli araçlarda 2020 yılında batarya problemi kalmayacak. Kaldı 4 yıl. Biz o zaman mı yarışa katılacağız? O zamana kadar atı alan Üsküdar'ı geçmiş olacak zaten. Bu ay içinde tüm araçlarına otonom sürüş güncellemesi dağıtılmaya başlanmış durumda. Yani al otopilota araç kendi gitsin.

Fabrika belgeseli : http://youtu.be/C-Xu7LpBj9E

Otopilot : Türkçe altyazı gözükmezse CC tıklayın ve Türkçe seçin : https://vimeo.com/142773563

sayangku

5 tl bir serum  şişesi ve sırıngayla beli aralıklarla damlat suyu  arabanın kalkısı ve yakıttakı tasarrufu görürsünüz tahmini %5 gibi
yada taş çatlasın %10 gibi etki saglar burda suyun içinde hidrojen oldugu için kulandık yalnız dedigim gibi az az damla damla kullanıcak tutup damacana baglarsanız bi etki etmez :)

engerex

Damlattığınız suyun içindeki hidrojen nasıl ayrışacak?

sayangku

yakıt ile damlatıldıgı zaman ateşleme anında etki eder bu damla su litre litre su ile gitmez bu araba ben bi abimden ögrendim bana mantıklı açılklmaasını flan hep yapmişti ben unuttum ama denedim taktim işede yarıyor suandada kulanıyorum arabanın kalkıslarında özellikle araba ucucak gibi oluyor tasarruf acısına gelince cok yuksek seviyelerde degil tabiki bende %5 gibi etki etti su ile calısan araba diye birşey olsaydı dediginiz gibi hidrojeni ayrıstırmak için bir dünya sistem gerekirdi ama bu damla su ve belli aralıklarda verdigim  için demek ki bi sekilde ayrısıyor aciklamasını yine ögrenir yazarım buraya

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: sayangku - 01 Kasım 2015, 20:06:40
yakıt ile damlatıldıgı zaman ateşleme anında etki eder bu damla su litre litre su ile gitmez bu araba ben bi abimden ögrendim bana mantıklı açılklmaasını flan hep yapmişti ben unuttum ama denedim taktim işede yarıyor suandada kulanıyorum arabanın kalkıslarında özellikle araba ucucak gibi oluyor tasarruf acısına gelince cok yuksek seviyelerde değil tabiki bende %5 gibi etki etti su ile calısan araba diye birşey olsaydı dediginiz gibi hidrojeni ayrıstırmak için bir dünya sistem gerekirdi ama bu damla su ve belli aralıklarda verdigim  için demek ki bi sekilde ayrısıyor aciklamasını yine ögrenir yazarım buraya

tam anlamadım ama! suyu nereye damlatacağız karbüratöremi?

bu işlem motorun ömrüne nasıl etki eder bu konuda nasıl bir çlışma yaptınız.

birde ölçüm yapmadan %5 etki etti demek nasıl mümkün?

%50 olsa anlarsın ama!! %5 lik etkiyi insanın anlayabilmesi çok zor.

muhendisbey

Araç kırmızıda beklerken şarj ederse mantıklı, yoksa mantıksız. Araç hareket halindeyken depolamak için kullanacağın enerjiyi sistemden çekeceğin için ve bu da şarj dinamosuna yük bindireceği için sağ ceptekini sol cebe attınız. Üretilen elektriği depolama ise ayrı bir olay, onu çözdüklerini varsaydım.

Yeni araçların bir kısmında otomatik start/stop olduğundan bu çaba boşa çıkabilir. Yüzde yirmi çok iddialı ve bence desteksiz atış.

Yıllar önceki motora su damlatma olayı ise (en az 10 senelik mazisi vardır) motoru yıpratmakta (sıcak yüzeye su atmak metal yorgunluğuna sebep olur, zamanla yorulan metal parçaları sürtünme sebebiyle daha fazla aşınmaya uğrar ve yağ kaçırma olayına daha erken kilometrelerde ulaşırsınız) ve adam akıllı verim elde edememektesiniz. Hidrojenle midrojenle ilgisi yoktur, suyu sıcak yüzeye damlatırsanız (sobaya su atmak) buhar elde edersiniz mantığında, kimyasal reaksiyon yoktur, fiziksel reaksiyondur.

Bir arada suyu ayrıştırma meselesi var. Ayrıştırana kadar bu arkadaşların yaptığı gibi elektrik motoruna verirsen enerjiyi daha iyi sonuç elde edersin. (Elektrokimyasal + mekanik kayıp yerine elektromekanik kayıp daha iyidir)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

t2

Aracınizla yaptığınız keyfi işleri azaltın. kolay tasarruf olur.
Haftasonu gezmek için uzaklara gitmeyin. Hoop 200 TL tasarruf.

Daha aracı alırken tasarruf yapmak isterseniz, 100binliralik araç yerine ,10binliralik eski model araç alın. Hoop 90binTL tasarruf !

büyük şehirlerde yaşayıp günde 3saat yollarda sürünmek yerine ufak şehirde yaşayın.  5dakikada işe gidersiniz. Varın siz hesabedin yıllık tasarrufu.

engerex

Elektrikli araçlarda diğer araçlardaki kadar vergi yükü yok. Diyelim benzinli bir aracı komple elektrikli araca çevirdik. Bu değişikliği trafiğe tanıtmak mümkün mü? Araç halen benzinli olarak mı geçer?

JOKERAS

Aha buldum işte.
Arabanın yan taraflarına yada üstüne iki adet tirübin koyuyoruz,bunlar araba hareket halindeyken rüzgar sayesinde dönüyor
ve aküleri şarj ediyor.Aküler şarj olduğunda sistem bunu otomatik algılayıp Aküye geçiş yapıyor.
Aküler boşaldığında benzin yada gaza geçiyor,bu döngü devam ediyor bu şekilde bir depo benzinle
1000 değil 2000 km yol yapıyoruz.Herkes mutlu.
Al işte Orta Doğuda savaşlar bitti.Hayret bir şey yaa:)

O değilde buna benzer bir olayı 10 yıl olmuştur sanırım iki vatandaş bir tv programında savunmuş,
uçaklara uygulayarak çok büyük oranda yakıt tasarrufu sağlayacaklarını iddia etmişti.
Pgm'da prof'un biri ulan çılgın çocuklar,bu tribünlerin rüzgara gösterdiği direnç doğal olarak uçağın daha fazla yakıt tüketmesine neden olacak
bu nedenle değişen bir şey olmaz dediğinde prof'u neredeyse döveceklerdi.Sen nasıl prof'sun diye:)

Transa geçtim şu an başka fikrim geldi...

Özellikle Otobanlarda bariyerlerin üzerine yada asfaltın altına sıra ile monte edilmiş Seconder bobinleri,
Arabalarda da mecburi hale gelmiş monte edilmiş mıknatıslar,otobanlarda araçlar hızla giderken
bu bobinleri indükler,indüklenen bobinin ürettiği enerji Akü ve Led ile yapılmış otoban aydınlatmalarının
akülerini şarj eder.Bedava otoban aydınlatması.
Yahu şaka maka tam patentlik bir alet düşündüm haa,dahi çocuk:)
Dur hemen patent başvurusu yapayım bari:)