Otomotivde yüzde 20 tasarruf sağlayan Türk buluşu

Başlatan seyityildirim, 31 Ekim 2015, 17:54:00

seyityildirim

ahmet_zxc

doğrudur mantıklıdır, uzun zamandır aklımda olan ama nasıl nereden başlayacağımı kestiremediğim olaydır.

istanbulda yaşayanlar için hayati öneme sahip bir sistemdir. geçen cuma günü 30km lik yolu 4 saatte gidebildim.

4 saat boyunca en hızlı yol alışım 20km idi. motoru stop ettirip tekrar çalıştırmak ölüm gibi işkence, ayaklarıın uyuşup arabayı stop ettirmem hariç..

böyle bir durumda (arabam önden çekişli) arka tekerlere uzun zamandır varlığını bildiğim jant içi motorlar olsa, arabayı onlar hareket ettirse, motor çalışmasa diye düşündüm durdum hep.

çünkü birkaç kere başıma geldi, kısa süre marş motoruyla arabayı yürüme hızında yürüttüm.

bagajda bir yada birkaç akü olsa, birde motor sürücü, hiç fena olmaz.. free enerji falan değil.

elektrikli arabaların en büyük handikapı hız ve elektrikle gidilen mesafe sorunu değilmi zaten.

e trafikte zaten hız yapamıyosun, dakikada bir 3-5 metre ilerliyorsun.. falan.. hız yapmayacaksan motor çok az enerji harcar. trafik bittiğinde aküler benzinle şarj olabilir yada evde şarj edebilirsin..

benim takılıp kaldığım nokta;

hidrolik direksiyon vs vs gibi birçok donanım kontak açık olsa bile araba çalışmayınca tam fonksiyonlu olarak çalışmıyor..

bu sistemlerde modifikasyon lazım, arabaları, araba elektriği ve elektroniğini çok iyi tanımıyoruz. tıkanıp kalıyoruz.

JOKERAS

Bu bahsi geçen mühendisler deli:)
Bunlar boşu boşuna uğraşıyor yahu.
İnsan bir gider Muammer Yıldız,Kubilay Barlas vs gibi büyük Türk alimlerinden akıl rica eder.
Ama nerdeee.
Halbuki sonsuz enerjiyi keşfetmiş arkadaşlardan rica etseler olay bitecek.
Hem Orta Doğudaki veya Dünyadaki savaşları bitirirler belkide.Tabii yersek!

Güzel düşünce,ama bu sanırım Alaman icadı,böyle bir şey hatırlıyorum.

Benim daha çılgın procelerim var,ama söylemem!:)
Niye söyleyim abi?Hiç olacak işmi bu?Orta Doğu yesin dursun birbirini:)

Günü geldiğinde tv ekranlarında gazetelerde haberimi gördüğünüzde aha işte ben bu arkadaşı tanıyorum,
Forumda bahsetmişti der,beni anarsınız:)
Makinamın adı tamam,adı "Belki Dönergeç" ilk şiarımız Orta Doğudaki savaşları bitirmek.
Hep öyle oluyorya o açıdan şeyyetim:)

Ulan bu kadar tiye alıyoruz bu Kubilay ve Muammer beyi,adamlar yapıyormuş bizde eşekten düşmüş karpuza dönüyormuşuz,ne gülerim ama:)

RaMu

Alıntı yapılan: http://www.rotahaber.com/m/?id=565284http://www.rotahaber.com/m/?id=565284]
Türk mühendislerin ürettiği jant içi elektrik motorunun otomobilden kamyona tüm araçlara uygulanıp; benzinli, dizel ya da LPG'li bile olsa hibrite dönüşümünü, bu sayede de şehir içinde yüzde 20'ye varan yakıt tasarrufu sağlayacağı bildirildi.
Gediz Üniversitesi'nden Doç.Dr. Selim Solmaz ve Yrd.Doç.Dr. Durmuş Uygun, TÜBİTAK ile KOSGEB desteğiyle

Başta yine boş haberlerdendir sandım ama
bu sefer umut vadedici güzel görünen bir iş var,
hedeflerine ulaşırlar umarım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

engerex

Bir firma frenleme esnasında mekanik enerjiyi depolayıp kalkışlarda kullanan bir sistem geliştirmişti. Arka tekerlerin arasına konumlanan döner mekanizma vardı. Sanırım Volvo. Tabi artık elektrikli araçlarda frenleme esnasında elektrik enerjisi elde ediliyor.

mufitsozen

Alıntı yapılan: seyityildirim - 31 Ekim 2015, 17:54:00
http://www.rotahaber.com/m/?id=565284
görüşleriniz nelerdir?

Muthis!

Dunyada esi yok!

Ben evi, arabayi, hanimin bileziklerl filan sattim. Tanidiklardanda borc aldim
Bu arkadaslarai sadece 600bin lira verdim Izmir bayileri oldum.
Zengin olacam zengin!

Sizde neyiniz varsa satin savin bu firsati degerlendirin!

Koooss vatandas kooos!

Duyduguma gore Ford ABD icin ve Volkswagen Almanya icin bayiligini almak icin ugrasiyorlarmis,

ilk benden duydunuz unutmayin.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Recep METE

Gururlandım.Bu güzel ülkenin güzel insanlarından böyle işler çıkması mutlu etti.İnşallah böyle buluşların devamı gelir.Türkiyem böyle haberlerle meşgul olur.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: mufitsozen - 31 Ekim 2015, 19:44:47
Muthis!

Dunyada esi yok!

Ben evi, arabayi, hanimin bileziklerl filan sattim. Tanidiklardanda borc aldim
Bu arkadaslarai sadece 600bin lira verdim Izmir bayileri oldum.
Zengin olacam zengin!

Sizde neyiniz varsa satin savin bu firsati degerlendirin!

Koooss vatandas kooos!

Duyduguma gore Ford ABD icin ve Volkswagen Almanya icin bayiligini almak icin ugrasiyorlarmis,

ilk benden duydunuz unutmayin.

abi bu sistemi yıllar önce biz duymuştuk.. bu arkadaşlarda yerli olanını üretmişler..

bu yazdıkların gerçek değil dimi?

muhittin_kaplan

elektrikli motorla giderken fren nasıl yapacağız ? (hidrolik pompası çalışmıyor freni kullanamazsınız çünki direksiyon fren vb pompalar, klima, motorun kendisinin kullandığı akü şarj motoru aksesuar kayışı denilen kayışla içten yanmalı motordan güç alır. bu içten yanmalı motordan beslenen diğer tertibata nasıl ulaşacaklar.)
benimde bir elektrikli pisiklet procem var

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: JOKERAS - 31 Ekim 2015, 18:39:53
Bu bahsi geçen mühendisler deli:)
Bunlar boşu boşuna uğraşıyor yahu.
İnsan bir gider Muammer Yıldız,Kubilay Barlas vs gibi büyük Türk alimlerinden akıl rica eder.

şimdi merak ettim, bi bakayım nete dedim..

kubilayda son durum;

Ancak mahkeme, 'Nitelikli dolandırıcılık' suçundan Kubilay Barlas'ı 4 yıl 2 ay hapis ve 17 bin TL para cezasına çarptırdı.

http://medyabar.com/haber/35587/eski-baskan-turanin-ses-kayitlari-yayinlandi.aspx

mufitsozen

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 31 Ekim 2015, 20:23:27
abi bu sistemi yıllar önce biz duymuştuk.. bu arkadaşlarda yerli olanını üretmişler..

bu yazdıkların gerçek değil dimi?

Hic olurmu, bu tip haberleri yazanlar belki bu iste para larini filan kaybederlerse ne yazdiklarini anlarlar diye dusundum  :P

Iki gunde bir biri cikiyor
bedava enerji, sudan yakit, borla calisan bedava motor, tekere bi celik tava bagladim fren diskine 200 lira vermekten kurtuldum gibi yaratici seyler yaziyorlar.

Bende sikildim artik.

Bide bunlarin Muge Anliya cikan, evlenmek icin kadina 12 burma bilezik bide besi bir yerde aldik, dugun gecesi kacti meger abim dedigide kocasiymis sekli var

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 31 Ekim 2015, 21:24:24
elektrikli motorla giderken fren nasıl yapacağız ? (hidrolik pompası çalışmıyor freni kullanamazsınız çünki direksiyon fren vb pompalar, klima, motorun kendisinin kullandığı akü şarj motoru aksesuar kayışı denilen kayışla içten yanmalı motordan güç alır. bu içten yanmalı motordan beslenen diğer tertibata nasıl ulaşacaklar.)
benimde bir elektrikli pisiklet procem var

abi onun için ufak bir pompa vs çalıştırılır, çok sorun çıkmaz ama biz konuya hakim olmadan değişiklik yapmamız zor gibi..

mufitsozen

Alıntı yapılan: engerex - 31 Ekim 2015, 21:45:55
Suda önemli http://youtu.be/GgBeCstB3ng

sayin @engerex devlet bu tip milli mucitlerin elinden tutsa ve mesela asagidaki video'daki arkadasla bir takim olustursa Marsa gidip oradaki suyu biz bulurduk! Ama nerede bu tip degerlerimizi hep hirpaliyoruz, hic destek olmuyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=0njYnBWzlok

esensoy

Hybrid ya da elektrikli araçlarda problem akü, daha doğrusu elektrik enerjisi nerede saklanacak sorusunun cevabı, 300 - 400 km menzil olmadan "zor bu işler",
Akü bittiğinde de hemen doldurmak gerek, yani akü bitti 8 saat bekle, yine "zor bu işler",
Geçen uçaktaki magazinde gördüm, İngiliz bir firma yolun bir şeridini temassız şarj edecek şekilde geliştirerek bir proje oluşturmuşlar,
Bence bu büyük ve işe yarayacak, önemli bir adım,

Bu teker içi motor yapan arkadaşlara gelince;
Bir şeyi icat etmek ne kadar zor ise o şeyi ticari olarak satılır hale getirmek ve katma değer elde etmek te o kadar zordur,
Bu arkadaşlar ikinci kısmı başarmışlar, helal olsun, inşallah hedeflerine ulaşırlar,
Ama akü tarafını çözmeden işleri çok "zor":)
En tehlikeli an "zafer" anıdır.