Hareket sensoru hankkında bilgisi olan varmı?

Başlatan piedos, 01 Eylül 2005, 11:40:09

piedos

Arkadaşlar doğru forum mu emin değilim.
Bizim evin bahçesine ve kapı girişine hareket sensörü takmak istiyorum.
Ama nasıl çalışır bu sensörler hiç bi fikrim yok. Hareket durumunda nasıl bir sinyal üretirler.
Bir de bunların sadece geceleyin çalışmasını istiyorum bunun için ışık sensörü de bağlamam gerekiyor mu?
Bu aletler en fazla kaç metre mesafedeki hareketleri algılarlar? Piyasada satılan en ucuz PIR dedektör 24$ ama sadece fiyat var!
Herhangi bir teknik ayrıntı yok, nasıl çalıştığı anlatılmıyor!
Peki ben bu dedektörleri kendim yapamazmıyım, bir fototransistör kullansam, ve bu fototransistörün ortamdam aldığı ışık değiştigi zaman bahçe lambası yansa olmaz mı?
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

mustafacan

arkadaşım bildiğim kadarıyla cevap vereyim bilmediğim konularda ustalar devam etsin. PIR detektör dediğin alet infrared ışık yayıyor ve geri hareketli bir malzemeye çarpıp geri döndüğünde zamanlayıcıyı devreye sokuyor. Ama boş bir çuvalı atıpta sensörü çalıştıramadık. galiba termalde çalışıyor.  PIR sensörlerinların bildiğim 180 derece (Yönlü açık alanlar) ve 360 derece(Kapalı alanlar Odalar İçin) çeşitleri mevcut. genelde üzerlerinde zaman ayarı hassalık ayarı ve gece gündüz ayarı vardır.
2005 yılı mart ayında samsundan PIR dedektörü 1 tanesi 9 YTLden almıştım. başka bir dükkandada 11 ytl idi. dedektörlerle dükkanıma hırsız alarmı yaptım dükkanın içine giriş kapılarına 2 adet taktım mesafeleri 18metre ve 1 sensör 18 metreden görerek çalışıyor. yani 150 m2 lik alanı karşılıklı takmak 2 sensörle hallettim.
tabii muhtemelen çeşit ve kaliteleri vardır. ama senin fiyat bana biraz yüksek geldi.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

Prof.EleCTroN

Aslında PIR (Pyroelectric Infrared) dedektörleri insanların yaydığı ısıl ışımayı sezerek buna tepki gösterirler. http://www.heimannsensor.de/
http://www.glolab.com./pirparts/infrared.html