Ateşin gücü - Türk bilim adamı aşmış.

Başlatan z, 14 Kasım 2015, 12:33:41

Gökhan BEKEN

Ben ağabey'i tebrik ediyorum. Şüphesiz, kahvede taş dizmekten daha iyi bir şey ile uğraşıyor. Doğrusu yanlışı sandığımız kadar önemli değil önemli olan kafa yormak.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

z

@tekosis

Bahsettiğin konuya ilave olarak birde soru sorma korkusu var insanlarımızın.
Bu forumda bile asıl "nick"i ile sormak yerine yeni bir "nick" alıp o "nick" ile soru sorma âdeti var insanlarımızın.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Karamel

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 14 Kasım 2015, 23:08:40
Ben ağabey'i tebrik ediyorum. Şüphesiz, kahvede taş dizmekten daha iyi bir şey ile uğraşıyor. Doğrusu yanlışı sandığımız kadar önemli değil önemli olan kafa yormak.

hocam ama bu agabeyin yaptigi sey. en az tas dizmek kadar tehlikeli birsey. bu insanlar birseylere inaniyorlar(bilgisiz olduklari icin) daha sonra bunun gerceklesmedigini goruyorlar. aksini ispat etmek icin hayatlarini mahvediyorlar. cevreleri ve aileleri de bu durumdan etkileniyor.

bu agabey bilimle ugrasiyor diyemeyiz cunku bilimin tanimina gore. deney ve gozlemler ile celismeyen bir hipotez ortaya koyamiyorlar. celiskiyi gorduklerindede bu yanlistan hizlica vazgecmiyorlar.

simdi tas dizmek mi kotu? bumu?

kamyon kazasimi iyi? tir kazasimi...? ikiside kotu iste.  :-\

Hattusa

birde günahlar var agalar; herşeyi sormak günahtır!!!
ben 7-8 yaşlarında çocukken ve o zamanlar tv dediğimiz alet siyah beyazdı kanal seçeneğimizde yoktu. yani şimdiki çocuklar gibi cin değildik her konuda..
herneyse bir yol üzerinde oynuyorduk yaz günüydü birden yaz yağmuru başladı, yağmur yolun bir yanına yağıyor öteki yanında yağmur yoktu. yanımdan gecen bir ihityara amca bu tarafa yağmur yağarken neden öteki tarafa yağmur yağmaz? diye sorduğumda ALLAH cc hikmeti işte, dilediği yere yağdırır, dilemediği yere yağdırmaz. yaz bitip okula başladığımızda sosyal bilgiler dersindeydi sanırım öğretmenin yağmurları anlattığında öğrendim neden öteki tarafa yağmadığını...
şimdi kurban olayım YUCE ALLAH cc.a ki  onun hikmetine sual olmaz ama, biraz da ALLAH cc. ın yarattıklarını sorgulama lazım. tabi bu sorgulama neden? niçin? nasıl? gibiler ile isyana gitmek değilde, bizi Alemlerin en üstünü olarak yaratıpta, nefsi ve aklı diğer yarattıklarından farklı olarak vermesi hasebiyle araştırmamız lazım. ki kıyamet denen sona daha çabuk ulaşalım.....
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Karamel

aslinda sorunun temeli su. 

bizim halk 40 sayfalik kitabi bile okumaz. okumayi sevmez. 

insanlik uzun zamandir physics uzerine calisiyor. bu konularda deney ve gozlemlerini(zirvaliklar haricindeki bilgilerini) kitaplara yerlestirip insanliga sunuyorlar. 

500 sayfalik bir physics kitabi okunsa. (classical mechanics) gezegenlerin donus ve hareketlerine kadar bilgi sahibi olabiliyor insan. (tabiki astrolog olmuyorsunuz ama temeliniz olusuyor)

gokhan hocama tamda bunlari yazdiydim. asagidaki ilginc yorum geldi :)

Alıntı yapılan: pro-TR - 14 Kasım 2015, 23:31:09
birde günahlar var agalar; herşeyi sormak günahtır!!!
ben 7-8 yaşlarında çocukken ve o zamanlar tv dediğimiz alet siyah beyazdı kanal seçeneğimizde yoktu. yani şimdiki çocuklar gibi cin değildik her konuda..
herneyse bir yol üzerinde oynuyorduk yaz günüydü birden yaz yağmuru başladı, yağmur yolun bir yanına yağıyor öteki yanında yağmur yoktu. yanımdan gecen bir ihityara amca bu tarafa yağmur yağarken neden öteki tarafa yağmur yağmaz? diye sorduğumda ALLAH cc hikmeti işte, dilediği yere yağdırır, dilemediği yere yağdırmaz. yaz bitip okula başladığımızda sosyal bilgiler dersindeydi sanırım öğretmenin yağmurları anlattığında öğrendim neden öteki tarafa yağmadığını...
şimdi kurban olayım YUCE ALLAH cc.a ki  onun hikmetine sual olmaz ama, biraz da ALLAH cc. ın yarattıklarını sorgulama lazım. tabi bu sorgulama neden? niçin? nasıl? gibiler ile isyana gitmek değilde, bizi Alemlerin en üstünü olarak yaratıpta, nefsi ve aklı diğer yarattıklarından farklı olarak vermesi hasebiyle araştırmamız lazım. ki kıyamet denen sona daha çabuk ulaşalım.....

Gökhan BEKEN

@pro-TR ne demek sormamak lazım? Sormadan nasıl öğreneceksiniz, bilimin temeli meraktır, merak olmazsa bilim de olmazdı.
Lütfen dini inançları karıştırmayalım, forumda bu tür yazışmalar kural dışıdır.

Hattusa

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 15 Kasım 2015, 00:08:49
@pro-TR ne demek sormamak lazım? Sormadan nasıl öğreneceksiniz, bilimin temeli meraktır, merak olmazsa bilim de olmazdı.

hocam sormamak lazım derken sorgulamanın gereğini anlatmaya çalıştım. kurallara saygılıyım hocam, hatalıysam lütfen hatalı yazılarımı siliniz. yalnız lütfen bazı şeyleri de tabulaştırmayalım. inançlar elbette tartışılamaz, zira herkesin kendisine göre bir inancı vardır ve inançlar herkesin kendi kapasitesi kadardır. Ve maalesef  inançlar ateizme doğru gidiyor (NOT: burdaki ateizm ifadesi tanrı tanımaz manasında değil, kişilere ana-baba ve toplumundan miras yoluyla kaldığı inançlar manasında kullanılmıştır)
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

F.T

Arkadaşlar geçen discovery kanalında nötron yıldızı dünyaya çarpacak insanlık nesli yok olacak bundan dolayı  dünyadan insanlık neslini nasıl kaçırıp güneş sistemi dışında bir gezegende yaşatabiliriz ile ilgili bir olasılık ile ilgili fikirler ortaya atılmıştı.Dünya ülkelerinin katılımı ile devasa bir uzay gemisi yapılması gerektiği ve bu geminin altında 3 sn de bir ardışık atom bombaları patlatılıp ışık hızına ulaşılması gerektiği ile ilgili bir sürü bilim adamı yorum yapıyordu.Eğer  bilimi sadece onlar biliyorsa ve bu şekilde ciddi ciddi senaryolara dünyadaki kabul görmüş tüm bilim adamları yorum yapıp milyonda birde olsa nötron yıldızının dünyaya çarpması olasılığını düşünüp bu tip bir çalışma içine girmişlerse bu beyefendinin söylediğine inanmak lazım.Adam doğru söylüyor.Ha tabi biz bişey düşünemeyiz.zaten düşünsekte birbirimizle dalga geçeriz.Ama onlar düşünüp zırvalasalarda bilim oluyor öylemi.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

z

FT doğru diyorsun da bu adam buhar ve ateş püskürtmekten bahsediyor. Saniyede 7000km giden bir cihaz kaç ton su buharı atacak?

Atom bombası atacaksa bu araçlar havada giderken tepemizde atom bombalarımı patlayacak?

Saniye'de 7000 km gidecek araç için ne boyutta bir enerji gerekecek? Bu enerjinin kaynağı ne olacak?

Bu adamınki bilim olmuyor.

Bu hesapları yapıp videosuna ekleseydi her halde iyi olurdu. Ne dersin?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 15 Kasım 2015, 00:08:49

Gökhan hocam çok merak ettim, insanlar neden merak ederler?Yoksa yaratılışın mayasındamı var?Bilimi insanlarmı yaratıyor?Fizik kanunlarını insanlarmı yaratıyor?Yaratanmı?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Tesla.25

Alıntı yapılan: F.T - 15 Kasım 2015, 11:29:13
Gökhan hocam çok merak ettim, insanlar neden merak ederler?Yoksa yaratılışın mayasındamı var?Bilimi insanlarmı yaratıyor?Fizik kanunlarını insanlarmı yaratıyor?Yaratanmı?

"Bütün insanlar doğal olarak bilmek isterler." Aristo

ibo1973

herkezi her şeyi ciddiye almakmı gerekiyor acaba ? vatandaş kendi çapında takılıyor  varsın hobi olarak takılmaya devam etsin kimsenin söylediklerini ciddiye alıpta yatırım yapıcağını sanmıyorum açıkcası

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: F.T - 15 Kasım 2015, 11:29:13
Hocam bildiğiniz gibi bilim adamları bir şey yaratmıyor, keşfediyorlar. Burda herkes hemfikirdir.
Bu keşfettikleri şeyin nasıl yaratıldığı ise, dini inanışa girer. İşte burası kişiye göre değişir. Siz benim hangisine inandığımı az çok bilirsiniz diye tekrar etmeme gerek yok. Zira dini konular forumda saygıdan yoksun tartışmalara yol açıyor, bunu bir kaç defa yaşadığımız için artık yoruldum.

robomaster

Ben ateşle roketleme yapan adamı çok saçma bulmadım, kendi bilgi dağarcığına göre
yorumlarsak mantıklı bir şeyler var. . Işık hızı  tabi ki saçma geldi.

Bir de şuna bakın lütfen . (Bunu ben döndermiyorum her şey göz önünde ...)

https://www.youtube.com/watch?v=EsKspPQgNTM

makdeniz

Alıntı yapılan: robomaster - 15 Kasım 2015, 17:08:08
Ben ateşle roketleme yapan adamı çok saçma bulmadım, kendi bilgi dağarcığına göre
yorumlarsak mantıklı bir şeyler var. . Işık hızı  tabi ki saçma geldi.

Bir de şuna bakın lütfen . (Bunu ben döndermiyorum her şey göz önünde ...)

http://www.youtube.com/watch?v=EsKspPQgNTM
Aslında bu adamı da küçümsemek  yanlış olur ; bu adam ya ne yaptığının farkında değil ya da biraz şov yapmış ama işin aslında bu adamın yaptığı veya yapmaya çalıştığı iş benim yakınen ilgilendiğim Radyestezi kimine göre gerçek kimine göre değil ama gerçekten merak uyandırıcı.
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.