servo encoder çözünürlüğü

Başlatan frederic, 15 Kasım 2015, 12:21:12

frederic

Merhaba, siemens v90 model servo satın aldım, servo motorun kataloğunda 13bit encoder sahibi olduğu yazıyor. S71200 ile tia portal üzerinden test etmek istedim, pulse moduna alıp mechanics bölümüne bir turunu 8191 pulse'de atıyor dedim. ( Doğrumu bilmiyorum)

Sistemi 100khz ile sürdüğümde sürücüm sadece 600rpm çevirebiliyor bu şekilde motoru. Daha yüksek hızlara çıkabilirmiyim yoksa sınırım bumu? Plc ptoları 100khz. Motor 4000rpm destekliyor.

CaFFeiNe

siemens servo kullanmadım ama delta servo kullandım, parametrelerle oynayarak motorun üzerinde kaç devir yazıyor ise o hızda çalıştırabilirsiniz (1500rpm, 3000rpm gibi)

makdeniz

13 bit enkoder için puls sayın 2^13 = 8192'dir. Motor 400 rpm destekliyor demişsin ama bence bu hız çok az Servo ayarlarını incelemek lazım.
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

frederic

4000 demek istedim kusura bakmayın. Zaten kafama takılanda bu oldu, pozisyonlama uygulamalarında hız sınırları düşükmü oluyor acaba, 100khz pto ile bu motoru maximum 600rpm olarakmı çevireceğim ben?

z

13 bit encoder dendiğine göre absolute tip encoderın var. Dolayısı ile 2^13 ile işin yok. Sadece her devirde index palsı ile 2^14 ekleme yapacaksın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

frederic

hocam absolute değil incremental encoder var bu motorda. Bilgileri linkten görebilirsiniz. 

https://mall.industry.siemens.com/mall/en/se/Catalog/Product/1FL6044-1AF61-0AA1

engerex

3000/((8192*60)/100000) =610 devir ile dönüyor olmalı. Ayarları değiştirip 3bin devirde surersin

frederic

Hocam kılavuzda elektronik dişli ayarları diye bir bölüm var, bahsettiğiniz ayarlar bunlarmı acaba?

engerex

Bir turu 1024 pulseta tamamlayacak şekilde ayarlaması denedin mi? Yada 1664 pulse

esensoy

Elektronik dişli ile kaç motorun 1 turunu kaç palste atacağını ayarlayabiliyorsunuz,
Siemenste nasıldır bilmiyorum, ls mecapion servolardan 2 tane parametre var, biri çarpan biri bölen,
Bu iki parametreyle istediğiniz palse ayarlanıyor
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

CaFFeiNe

@frederic

evt elektronik dişli ayarlarından olmalı, deltada öyleydi