Tasarlanan sistemi bilgisayar ile kontrol konusunda bilgilendirir msnz?

Başlatan ImLeGenD, 01 Aralık 2015, 21:47:31

ImLeGenD

Arkadaşlar Merhaba

Bilgisayar üzerinden pic16f877a ile tasarlanan yaklaşık 20wlık led aydınaltma sistemini kontrol etmek istiyorum. İnternette biraz araştırdım ve bazı pic lerin sanırım usb kullanımı için ayrılmış portları bulunuyormuş  fakat dediğim gibi 16f877a kullanmak istiyorum.   Bu konuda beni yönlendirirseniz sevinirim.

MC_Skywalker

ImLeGenD

Alıntı yapılan: ferdem - 01 Aralık 2015, 22:04:53
https://www.picproje.org/index.php/topic,61279.msg474949.html#msg474949

link için teşekkürler.

mesaj birleştirme:: 02 Aralık 2015, 12:28:27

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 01 Aralık 2015, 21:55:43
FT232 ile 877A nin uart girşlerini kullanıp yapa bilirsin.

teşekkürler hemen bakıyorum.

mesaj birleştirme:: 01 Aralık 2015, 22:39:37

peki  visual basic ile bilgisayardan kontrol nasıl gerçekleştiriliyor?

Erol YILMAZ

Pc nin.seri portundan veri gonderip alman lazim bu durumda,

Devreni rs232 den 8 degerini alirsa cikis verip,
53 alinca cikisi kapat seklinde de ayarlarsan kontrolu yaparsin.

tunayk

Vb ile kontrolün birçok çeşidi var. İlk olarak hardware tarafın yapacağı işleri belirlersin. Hazırlanacak arayüzde her bir görev için pice uygun komut göndermek üzere gerekli düzenlemeleri yaparsın.  Pic tarafında pcde gönderilecek komutları yorumlayıp yerine getiren program hazırlarsın. Haberleşme için arkadaşların dediği gibi uart kullanabilirsin.
Bu şekilde özetlenebilir. Yapılacak işe, hitap edeceği kullanıcıya göre yapılacak çalışma değişecektir.

ImLeGenD

Alıntı yapılan: Allegro - 01 Aralık 2015, 23:42:34
Pc nin.seri portundan veri gonderip alman lazim bu durumda,

Devreni rs232 den 8 degerini alirsa cikis verip,
53 alinca cikisi kapat seklinde de ayarlarsan kontrolu yaparsin.
Alıntı yapılan: tunayk - 01 Aralık 2015, 23:43:15
Vb ile kontrolün birçok çeşidi var. İlk olarak hardware tarafın yapacağı işleri belirlersin. Hazırlanacak arayüzde her bir görev için pice uygun komut göndermek üzere gerekli düzenlemeleri yaparsın.  Pic tarafında pcde gönderilecek komutları yorumlayıp yerine getiren program hazırlarsın. Haberleşme için arkadaşların dediği gibi uart kullanabilirsin.
Bu şekilde özetlenebilir. Yapılacak işe, hitap edeceği kullanıcıya göre yapılacak çalışma değişecektir.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Sanırım usb/rs232 çevirici yardımı ile hyperterminal programından gönderilen komutlarla yönlendireceğim donanımı..