Mikroişlemci Kontrollü ayarlı güç kaynağı varmıdır?

Başlatan Mucit23, 02 Aralık 2015, 10:56:26

Mucit23

Mikroişlemci ile çıkış voltajını değiştirebileceğim aynı zamanda Çıkışta çekilen akımı okuyabileceğim hazır bir ürün var mıdır? 0-20V 0-5A aralığında mikroişlemci ile kontrol edilebilecek bir cihaza ihtiyacım var.

peko

Alıntı Yaphazır bir ürün var mıdır?

Hocam hazır var mı bilmiyorum ama projelendirdiğim ve protosunu yaptığım bir köşede olacaktı, bulabilirsem göndereyim. 8-10 yıl olmuştur yapalı....
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Mucit23

Alıntı yapılan: peko - 02 Aralık 2015, 11:57:42
Hocam hazır var mı bilmiyorum ama projelendirdiğim ve protosunu yaptığım bir köşede olacaktı, bulabilirsem göndereyim. 8-10 yıl olmuştur yapalı....

Sevinirim gerçekten.

Aslında bana temelde şu lazım. +-10V aralığında çıkış gerilimi olsa yeterli. Benim amacım çıkış gerilimini örneğin -5V'dan başlatıp hassas adımlarla +5V'a kadar yükseltmek. Tabi bunu mikroişlemci kontrolünde yapmam lazım. Nasıl bir yöntem uygulanır bir fikrim yok. Simetrik olması kafamı karıştırıyor. Benim aklıma programlanabilir labaraturvar tipi güç kaynakları geldi. Bazı modellerde Remote Control gibi özellikler var. LAN UART RS485 gibi  bağlantılarla kontrol edilebiliyor. Ama fiyatları çok pahalı.

peko

Simetrik değildi ama hocam.
Jeneratör AVR'si için test etmek üzere yapmıştım,bulursam geliştiririz en azından.

Yada varsa hazırı bilen söyleyen olursa bizde öğrenmiş olalım..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

polleme

Şu tipte bir alet işinizi görmez mi?

http://www.direnc.net/RXN1502D-0-15V-2A-AYARLI-ADAPTOR,PR-20724.html

Bunun 5A, 0-30V vs olanları da var. Aynısını ben de almayı düşünmüyor değilim.

selimkoc

Linkini verdiğiniz güç kaynağından aldım. İçinde LM723 ile yapılmış kontrol devresi var. Çıkış TIP3055 ile sürülmüş. Ancak 0-15V 2 A akım verebiliyor. Benim yapmış olduğum güç kaynağı ile 0-30V gerilim ve 5A akım sağlayabiliyor. Eğer kendiniz yapmak isterseniz 120-130TL civarı bir rakama yapılabiliyor.

https://elektrokod.wordpress.com/2015/11/06/laboratuvar-guc-kaynagi-yapimi/

MCU ile yapmak isterseniz pwm ile base polarmasını sağlayıp, seri direnç ile akım ADC okuması yaparak yapabilirsiniz.

LukeSkywalker

Daha bugün bir adet yapıp çalıştırdım. 0-30V - 5A akım ve gerilim ayarlı. Yazılımını üstünkörü yaptığımdan şimdilik 100mV hassasiyetle ayarlama yapabiliyorum.  Simetrik olarak ayarlama yapmak da zor olmasa gerek. Sonuçta güç kaynağında gnd'yi biz belirleyeceğiz.

tunayk

Linki bulamadım ancak Z hocamızın bir çalışması vardı. Pc den güçkaynağını kumanda etmişti. Kontrolör ST discovery idi

sezgin05

Zamanında yapmıştım, halen kullanırım. Pic16F870 PWM çıkışı ile çalışıyor.Ayrıca standby ve rotary encoder ile ayarlanması kolaydır.4 Amperde bile ısı çok azdır.
http://mondo-technology.com/Bench.html

Mucit23

Cevaplar için teşekkürler. Aklıma başka bir fikir geldi. Hazır bir güç kaynağı devresinde sadece gerilim ayar potansiyometresini dijital potansiyometrelerle değiştirerek dijital bir kontrol mümkünmüdür?

Negatif çıkış konusunda fikri olan var mı?

polleme

Dijital kontrollü devrelerde geri besleme de mevcuttur. Çıkış geriimi kontrol edilerek sürücü devre yardımıyla çıkış gerilminin kontrol edilmesi sağlanır. Pot yerine dijital pot koyarak bu sağlanamaz, ek işler gerekir.

OG

Alıntı yapılan: sezgin05 - 02 Aralık 2015, 22:26:23
Zamanında yapmıştım, halen kullanırım. Pic16F870 PWM çıkışı ile çalışıyor.Ayrıca standby ve rotary encoder ile ayarlanması kolaydır.4 Amperde bile ısı çok azdır.
http://mondo-technology.com/Bench.html
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Bu şahsın çalışmaları, analog ve digital dünyasının beraber kullanımı için, işin temellerini öğrenmek adına iyi bir tercih.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ipek

bu Mondo'nun güç kaynağını yıllar evvel yapmıştım doğru dürüst çalışmamıştı,defalarca yazıştım ,en az dört versiyon değişiklik yapıldı,yazarı çok rahatsız ettiğimin farkına vardım,hatayı kendimde aradım,illa şemadaki opamp'ı istediğini farkettim ,saat gibi çalıştı.

Mucit23

Şuanda aslında nasıl yaparım tam bilmiyorum. Yapılmak istenen cihaz üretilirse yapacağı işin getirisi, cihazın maliyetinin çok çok üstünde olacağından şimdilik maliyet çok'da önemli değil şeklinde düşünüyorum.

Ben sıfırdan mcu ile yapmaktan ziyade hazır bir ürünü nasıl dijitalleştiririm konusuna kafa yormuştum.

Evet soruyorum şimdi Piyasada 0-30V 0-5A ayarlı güç kaynakları var. 200-300TL gibi bir fiyata alınıyor neredeyse hepsi analog olarak çalışıyor. Bunları dijital kontrollü olarak modifiye etmek mümkün mü? Oradaki voltaj ayar potansiyometresini atıp yerine rotary enkoder bağlamak istiyorum. Ben ilk başta amatörce pot yerine dijital potansiyometre bağlayıp çıkış geriliminden geri besleme yaparak gerilimi ayarlarım diyordum. Nasıl çalışır bilmiyorum.

Başka seçenek var mı?