Transistörü Yük olarak kullanma.

Başlatan Mucit23, 12 Aralık 2015, 15:43:41

Mucit23

Selamlar,
0-500ma Arası çıkış akımı verebilen bir solar hücre var. Ben bunun çıkışını transistörle yükleyip akım gerilim karakteristiğini incelemek istiyorum. Transistörden geçen akımı bir hassas bir şönt direnç ile ölçeceğim. Gerektiğinde tam kısa devre edip gerektiğinde hiç akım geçmemesini sağlamalıyım. Böyle bir sistem için transistörü mikroişlemci ile nasıl sürmeliyim? 

z

Tam kısa devre dedinmi iş karışıyor.

1A akıtabilen bir transistörü yeterince yüksek beyz akımı ile sürmeyi dene. Geyt voltajını yüksek vermek kaydıyla çok düşük Rds değerli mos da kullanabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Icarus

@Mucit23: Analog, Analog, Analog....
Veya ultrafast bir işlemci, digital logic ile.

Amaç önce gerilim kontrollü bir yük yapmak ardından bunu mcu ile kontrol etmek olmalı. MCU'nun DAC çıkışı ile sürersin, ADC ile okursun. Hemde devamlı kontrol gerektirmez, ne kadar sıklıkla nasıl istersen öyle olur.
Ama eğer bunu adam gibi  tasarlamak yerine "MCU'a transistör takam" dersen. İşin zor...

Mucit23

Hocam biliyorum elbette olmayacağını. Analog bilgim zayıf bu yüzden konu açıp forum ahalisine danışmak istedim.

Aslında mosfetler daha iyi çalışır şeklinde düşünüyorum. Kullanılacak olan solar hücrelerin açık devre gerilimleri 0.5V civarında. Bu düşük gerilimleri tam olarak nasıl ayarlı bir şekilde sürerim? Mosfetleri anahtarlama elemanı dışında bir iş için hiç kullanmadım.

Gerektiğinde tam kısa devre etmeliyim demiştim. Transistör burada ne kadar etkin çalışır? Hangi konuları araştırmam gerekiyor? Mesela ayarlı dummy load devreleri var. Bu iş için kullanılabilir mi?

mozkan87

z

Açık devre ile kısa devre arasını taramak isteyeyeceğini anlamamışım.

İşin çok kolay aslında. Büyük değerli bir endüktansı hücreye bağla ve derhal akım gerilim ölçümleri yapıp depolamaya başla.

Hepsi bu kadar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

@z yeni bakabildim konuya. Aslında dediğin mantıklı fakat burada benim işime yaramaz. Çünkü T birim zamanı kontrol altında tutulması gerekiyor. Diğer türlü 5to luk süre içerisinde her şeyin bitmiş olması gerekiyor.

Dumy load  devreleri benim işimi görecek gibi

Buna benzer birkaç devre var ve işimi göreceğini düşünüyorum.
Hazır devre üzerinde şönt de var. Oradan akım da okuyabilirim. Devreyi istediğim aralıkta çalıştırabilirsem eğer bütün işimi görecek gibi Şemada PWM uygulanmış ama ben doğrudan DAC den 0-5V arası gerilim uygulayacağım. EEVblogdaki adamda benzer bir devreyi anlatmış.

OG

Tam kısa devre durumu hariç diğer istediğin işi karşılayacak çözümü bulmuşsun son şemada.

Transistorler bu tür amaçlı kullanılıyor.  Mesela xtal osc fırınları transistör ile yapılıyor. Isı üreten malzeme transistör veya direnci.

mesaj birleştirme:: 14 Aralık 2015, 19:08:50

http://qsl.net/dl4yhf/dcf77_osc/index.html

http://www.qsl.net/m0ayf/Crystal-Ovens.html
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mozkan87

eevblog videosundaki devrede hemen hemen aynı orada sadece opamp için referans voltajını çok turlu pot ile ayarlıyor. Siz doğrudan dac ile yapınca doğrudan sistem çalışacaktır. Daha önce bread board üzerinde benzer bir devreyi irfz44 ile kurup denemiştim 1A kadar denedim gayet güzel çalışıyordu. Akım artınca tek sorun mosfeti soğutmak, onun içinde işlemci soğutucusu kullanırsanız gayet güzel çalışır. Tam kısa devre içinde ikinci bir mosfet takıp onuda anahtarlama elemanı olarak kullanabilirsiniz. Tabi maliyet biraz artacak. Hatta aynı 1R direncini küçük seçip tek mosfeti hem opamp ile sürüp hemde on off olarak kullanılacak bir tasarım bile yapılabilir.

ylmz

Bunun ıcın vla542 nın katalogunu ıncele oradakı aşırı akım unıtesınden faydalanabılırsın.
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups