Kullanilacak malzeme seçimi

Başlatan sifirzero, 17 Aralık 2015, 12:50:14

sifirzero

S.a ustalarim bir devre yapcam diyelim kullanacagim malzeme secimi devrede verimi kullanisliligini nasil belirliyoruz.
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

Gökhan BEKEN

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

t2

devrenin sayısına bakıyoruz. 3-5 tane yapılıp güzel para kazanılacak ise en kaliteli malzemelerden seçiyoruz.
Çok satılıp az kar getirecek ise  yeterli kalitede uygun fiyatlı malzemeden seçiyoruz.
örneğin 1000 tane üretilecek ise 1 dolar fazladan para harcasan bu 1000 dolar boşa gitti demektir. 

sifirzero

Şimdi diyelim bir devre kurcam hesaplamisini falan nasil yapcaz ornek flip flop.ben ornek devre yapiyorum kendi tasarladigim veya hesapladigim birsey yok.herkez olemi yapiyor bilmiyorumda.
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

t2

Ben bir yola çıkacam acaba  sorun yaşar mıyım?   hava soğuk olur mu?  nereye ve nasıl gideceğim belli değil .  cevaplarınızı esirgemeyin

sifirzero

Arkadaslar simdiye kadar birisi bu devreyi ben tasarladim şu hesaplari yaptim bu sonuclar dogrultusunda çalisiyor.diyen var mi.hazira alistim/alistik

t2

evet var öyle arkadaş. ben devreyi gördüm. devrenin yeşil bir pcbsi vardı. güzel tasarlamış. iyi yapmış.

sifirzero

t2

Bişey değil.  Yardımcı olabildiysek ne mutlu.

sifirzero

T2 kardedim dalga gecmeyim duzgun cvp verseydin daha iyi olurdu yaş kac.

Icarus

Öyle hesapsız yapılarsa
"elimi yaklaştırıyorum devre çalışıyor, popomu yaklaştırıyorum çalışmıyor"
"Devre çalışayoooo ama bööööyle arasıra sapıtayooooo"
"Bütün pcb'yi toprakla kapladım gene olmayo"
"Devre çalışıyoda güc kalitesi kötü hep resetleniyoooo"

gibi çeşitli rengerenk sözler duyabilirsiniz.

P.S.: Bu ortamlarda fazla kalmak IQ'da kalıcı düşüşe neden olabilir.

t2

sene35,  yaş 100 veya 70 fark eder mi?
Düzgün cevap verelim de neye göre cevap verecez? soru düzgün mü ki?

proje ne? ne yapılacak. Başkası ben şunu yaptım hesapladım güzel oldu. kamyonla para kazandım dese, bunun size faydası olur mu?

ne tür bir bilgi lazım ? anlaşılmıyor ki?  üretim için illa ki hesap kitap yapılacak. neyini soruyorsunuz? burada ne gibi bir cevap, ipucu veya sır açıklanacak? beklediğiniz nedir?

mesaj birleştirme:: 17 Aralık 2015, 16:37:31

Alıntı yapılan: sene35 - 17 Aralık 2015, 12:50:14
bir devre yapcam diyelim kullanacagim malzeme secimi devrede verimi kullanisliligini nasil belirliyoruz.
Hangi devre?

Mnemonic

Ne farkeder hangi devre. Adam genel bir soru sormuş. konu başlığı hoşuma gitti bende hevesle takip ediyorum belki bir iki tirik kaparız belki yanlış yaptrığımız bir şey vardır diye. adamı eleştirip duruyorsunuz. soruya cevap veriyorsanız verin vermiyorsanız bırakın başkaları verir başkalarıda vermezse cevapsız kalır. en azından forum kirliliği olmaz.

pwm.c

sorunun cevabı çok uzun, öyle yazmakla bitmez. soran kişilerin önce temel elektronik kaynaklarını iyi bir karıştırması gerekir.
her devrenin kendine özgü bir hesabı ve formülü var. bu devreden devreye değişir ancak bu devreleri dizerken herzaman hesap yapmıyoruz.
örneğin led için direnç hesabı R=(besleme voltajı - led voltajı) / led akımı formülüne göre hesaplanır ancak daha önce yaptığımız bir devrede kullandıysak hangi direnci takacağımızı kolayca kestirebiliriz.
Transistör hesaplarıda aynı şekilde, önceden yapılmış devrelerde ne gördüysek aynısını yada benzerini kullanırız yada elimizde fazladan hangi eleman varsa uygun ise onu takabiliriz.
herşeyi sıfırdan hesaplamaya yine daha önce yapılmamış farklı bir devre dizerken başvururuz. bu aşamada simülasyon programları en büyük kurtarıcımız oluyor. eğer devre çok büyük boyutlu ise aşama aşama ilerliyoruz yani önce parçalar halinde yapıp sonradan bunları birleştiriyoruz.

kolay gelsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

sifirzero

Cevap icin tesekkurler.arkadaslar birbirimiz kirmayalum bilgi paylasalim.farkli cevaplar bekledim herkez fikrini yazar inşallah