BC857 problemim

Başlatan z, 22 Aralık 2015, 02:18:43

z

Anahtarlama elemanı olarak BC307 kullandığım mini DC/DC converter tasarımım günlerce çalıştı. Tasarım rayına girdiği için de pcb baskısı yapıldı.

Ancak prototipte bacaklı BC307 kullanırken Asıl üretimde SMD BC857 kullandım. Devre şu haliyle sorunlu çalışıyor. Transistör ısınıyor ve normalde 100mA çekmesi gereken devre 200mA çekiyor.

SMD transistörü söküp bacaklı BC308 takınca prototipde elde ettiğim performansı sağladım.

Transistör verilerine bakınca BC857'nin bu şekilde sorun çıkaracağı bir veri gözüme ilişmedi.

Devre 1.6 Mhz de switching çalışıyor. BC857 yerine önerebileceğiniz bir başka transistör varmı?

Bu transistörü 1..2 Mhz de switching uygulamasında çalıştıran oldumu?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Patates olma ihtimalini atlamayın. Bu sebeple aynı üzüntüleri çok yaşıyoruz.
Tasarımlarda, 1N4148 gibi, BC857 gibi çok kullanılan malzemelerin patatesleri de piyasada çok oluyor. Hem de çok.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Eski bir modem kartında üzerinde 2A yazan PNP transistör buldum ve işimi gördü.

Bu 2A yazan transistörün ne olduğunu bulmam gerekiyor.

mesaj birleştirme:: 22 Aralık 2015, 01:52:40

http://www.s-manuals.com/pdf/datasheet/f/m/fmmt3905%2C_fmmt3906_zetex.pdf

2N3906 imiş. Şansa bakın en sevdiğim PNP anahtarlama transistörünün smd versiyonu.

ipek

hocam NXP derki
BC857   3H
BC857A 3E
BC857B 3F
BC857C 3G

dört adet üretimim var beta (HFE) farkına göre ,sizdeki karşılıyormu isteklerinizi ?

bu arada ,Panasonic ve Zetex dedimi akan sular durur,bu ikisi Low saturasyon'da bir numara.

z

Devreyi tasarlarken hfe'si şu olsun diye seçim yapmadım. Çekmeceyi açtım baktım BC307 var. Sevdiğim de bir transistör. İstediğim gibi çalışıncaya kadar şemamda ve malzeme değerleriyle oynadım. Sonuçta istediğim gibi olunca da tamam şemam ve malzeme değerlerim bu diyip konuyu kapattım.

Şimdi BC307 nin net hfe si ne desem cevap veremem.  Dediğin gibi sorun belki de hfe sorunudur. Aslında olabilir çünkü BC857 bobine 4.5v civarında voltaj uygularken BC307 nerede ise 5v veriyor.

dirençnette smd 2N2906 gördüm fiyatı da iyi. Alıp deneyeceğim. Modem kartından söktüğüm transistör enfes. Devre ile çok uyumlu çalıştı.