Mikrofon arayışı

Başlatan z, 30 Aralık 2015, 16:43:09

z

Beslemeden rıpıl kaynaklı gürültü gelir ve hum sesine neden olur. Benim gürültü ise tamemen preamplifikatörde kullandığım malzemelerin ürettiği gürültü. Bu da tıslamadır. Bunun en büyük sorumlusu da karbon dirençler.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Op-amp lı preamplifikatör yaptıysan,  op-amp - giriş ile çıkış arasında kazancı belirleyen bir direnç varsa, o direnci 1nF ile by-pass et. TSS sesi çok güzel kesiliyor. Tabi ilaveten tizler de gidiyor.
Daha iyisi o kapasiteye  seri direnç ilave etmektir.

1nF fazla geldiyse 270pf veya 100pF gibi daha düşük takılır. Ya da hesap yapılarak bu mantıkla ekolayzır gibi band geçiren filtre yapılabilir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: z - 31 Aralık 2015, 15:51:06
Beslemeden rıpıl kaynaklı gürültü gelir ve hum sesine neden olur. Benim gürültü ise tamemen preamplifikatörde kullandığım malzemelerin ürettiği gürültü. Bu da tıslamadır. Bunun en büyük sorumlusu da karbon dirençler.

Değil hocam.
Sadece ripple değil, birçok frekans bleşenleri de gürültü olarak gelir. RIPPLE denilen 50Hz bileşenleri en çok başa bela olduğu için böyle bilinmektedir.
Yüksek frekanslı AC bileşenlerin kondansatörler tarafından azaltılması daha kolay olduğu için de pek üzerinde durulmaz.
Resimlerinizden osilaskopunuz olduğunu görmüştüm. Herhangi bir besleme devresindeki gürültüleri tüm frekanslarda ölçebilirsiniz. Göreceksiniz ki sadece alçak frekans bölgelerinde değil birçok frekanslarda mevcuttur.

elektronik

besleme gürültülerinden kurtulmak için devrenizi pil ile besleyebilirsiniz. test amaçlı nede olsa.

Icarus

Problemlerinizin dirençlerden kaynaklandığı düşünmüyorum.
Sisteminizde başka bir problem olması çok daha mantıklı.
Ör:
* Devreniz radyo dalgasına karşı korunmamış. (%99 ihitmal bence bu)
* Devredeki bir eleman yüksek frekansta osilasyon yapıyor. Fakat bu frekansta çalışamayan "diğer" elemanlardan bu tisss olarak çıkıyor.
* Yakınlarda bir verici var ve devrenin bir bölümü onunla kilitlenmek istiyor.
* Genel problemler devreyi kaotik bir duruma sürüklüyor.
* Preamp ve Güç anfisi aynı kart üzerinde ve yanlış hoperlör takılmış.
vb..

z

Benim sorunum karbon dirençler.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

zipzip

Merhaba,
Dirençte üretilen elektriksel gürültü direncin cinsinden ziyade direncin değeri ile değişir. Yüksek direnç yüksek gürültü üretir. Preamplifikatörde kullanılacak direç değerlerinin ve giriş empedansı düşürülmesi Ayrıca kullanılan opamp ın düşük gürültülü seçilmesi de gürültüyü azaltacaktır.

http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/application-notes/AN-940.pdf

OG

Alıntı yapılan: z - 31 Aralık 2015, 18:07:55
Benim sorunum karbon dirençler.
Ben öyle olmadığını düşünüyorum. Birkaç direncli devrede bu ihtimal çok zor. Kocaman ses devreleri imal ediyorsunuz, üstünde onlarca direnç var, böyle bir şeyle hiç karşılaşmadım.

Analog küçük sinyal devreleri olabildiğince toplu, dar, küçük alanda olmalı, ekranlı olmalı, beslemesi teeertemiz olmalı. Uzanan küçük sinyal kabloları çok sağlam ekranlı olmalı, koruyamayacak kadar uzanıyorlarsa uzak noktada hemen yeterince amplifiye edilmeli ve balance taşınmalı. Bu devrelerin daha hemen mikrofon (veya sinyali üreten eleman) çıkışında gereksiz band bastırılmalı ama hemen. Trafolar ground farkı sebebi ile olusan homurtulara en kestirme çözümdür gerekiyorsa kullanılmalı. Trafo bulunamıyorsa çeşitli trafosuz DI-BOX devreleri internetten bulunabilir.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektronik

birkaçtane (4 mesala) opamplı devrenin giriş ve çıkışı parelel bağlanırsa opamp devrelerinin ürettiği gürültüler birbirlerini yok ederler.

OG

Alıntı yapılan: ipek - 31 Aralık 2015, 12:45:48
fakat Proff seslendirmelerde DBX DSP proses diye bir alet gördüm inanılmaz bir berrak ses ve mikrofonu alın hoperlörün içine bırakın en ufak bir delay,feedback falan yok ,tam benlik dedim,fiyatını sordum soruşturdum,birkaç bardak çay içmeme rağmen boğazım hala kuruydu...
Eskiden çok pahalı idiler ama şu an makul fiyatlarda, tabi amatör kullanım için değil.
http://dbxpro.com/en-US/products/driverack-260

ipek

adam 16 bit audio dac'lardan üst üste wafer bord yapmış,FFT analizörden noise flor'a bakıyor 6 adet dac var ,dac'ları çıkardıkça noise artıyor,ne menem bir mantıktır,Audio manyakları PushPull yapıyı gördükleri anda fenalışırlar,bunu bulanın... demeye başlarlar,birde belgeselde seyretmiştim,
negatif phase yöntemi,aynı frekansı invert ederek ampliye verdiler sinyal bir anda yok oldu gitti,mini bir deneyde ben yapmıştım ,telefonu kaldırdım 880Hz telekom sinyalini duyuyorum,anroid telefona indirdiğim audiogen programından sinüs 880Hz verdiğimde sinyaller uçtu gitti,yani kısacası denemek lazım gürltüyü HPF yapıda bir opampla alıp evirip bakmak lazım bir boş vakitte.

Icarus

gürültü parazit değildir. ör: bir smps'in çıkışındaki gürültü her zaman sıfırdır

OG

Alıntı yapılan: ipek - 01 Ocak 2016, 02:23:11
adam 16 bit audio dac'lardan üst üste wafer bord yapmış,FFT analizörden noise flor'a bakıyor 6 adet dac var ,dac'ları çıkardıkça noise artıyor,ne menem bir mantıktır,Audio manyakları PushPull yapıyı gördükleri anda fenalışırlar,bunu bulanın... demeye başlarlar,birde belgeselde seyretmiştim,
negatif phase yöntemi,aynı frekansı invert ederek ampliye verdiler sinyal bir anda yok oldu gitti,mini bir deneyde ben yapmıştım ,telefonu kaldırdım 880Hz telekom sinyalini duyuyorum,anroid telefona indirdiğim audiogen programından sinüs 880Hz verdiğimde sinyaller uçtu gitti,yani kısacası denemek lazım gürltüyü HPF yapıda bir opampla alıp evirip bakmak lazım bir boş vakitte.

Valla hocam doğrusunu istersen tekil elemanlar ile oturup dizayn edeyim derseniz zor iş. Ha belki sırf bu iş için chip uretmişlerdir haberimiz yoktur onu bilmiyorum. Ama çok başarılılar, kullanıyorduk, kapasitif mikrofon hoparlor onunde tık yok.

Zamanında uğraşmıştım, TV studyosunda kullanılan spiker ile telefon görüşmelerini yapanın sesini studyoya ötme yapmadan veren cihaz (piyasa ismi hybrid) kocaman 1U veya 2U 19 inch cihazı kendim daha küçük olarak yapayım dedim. Cihazın içinde kalbi olan trafo var, bu oldukça büyük yer kaplıyor, bunu ortadan kaldırayım dedim ama başarılı olamadım, en azından işe yarar denecek seviyede başarılı olamadım. Bundan ötesi sesi digital işlemeye giriyor.

ipek

hocam bir ara çok ilgilenmiştim bu konuyla ,http://alsa-project.org/~james/datasheets/www.cirrus.com/en/pubs/proDatasheet/cs6422-2.pdf  bu çipi bulup getirtmiştim PC programları falanda vardı ve feedback killer olarak çok iyi çalışmıştı,ama biz bunu telsizde kullanacağımız için bizi aşmıştı,bir kamyon register ayar istiyordu ve bu durumda PC'ye bağlı kalmak gibi hiç hoş olmayan tarafları vardı,o zamanlarki bilgimiz PIC16C54 'den öte değildi,hoş bir anı olarak kaldı.

OG

Telsiz için nasıl amaçlı kullanacaktınız bilemiyorum ama  W5FJS 'nin trafolarla bir uygulaması var.
http://www.qsl.net/w5fjs/Page13.html