Daha detaylı elektronik bilgisi için kitap tavsiyesi?

Başlatan egegulbahar, 09 Ocak 2016, 21:20:28

egegulbahar

Merhaba arkadaşlar

Elektronik ve yazılımı seviyorum, ama elektronik bilgim baya kötü bunu en azından orta seviyeye çekmek için nasıl bir kitap almalıyım, önerebileceğiniz bir kitap, internet sitesi vs. bir kaynak var mı?

Cevaplayacak arkadaşlara teşekkürler

seyityildirim

egegulbahar

Alıntı yapılan: selimkoc - 10 Ocak 2016, 12:01:14
http://www.nadirkitap.com/elektronik-elemanlar-ve-devre-teorisi-robert-boylestad-louis-nashelsky-kitap2968704.html

elektronik elemanlar ve devre teorisi

Alıntı yapılan: seyityildirim - 10 Ocak 2016, 11:55:50
http://www.palmekitap.com/elektronik-cihazlar-ve-devre-teorisi-palme-yayincilik ben kullanıyorum tavsiye edebilirim

1.) Sanırım iki kitapta aynı MEB baskı ile diğeri arasındaki fark nedir?
2.) Ayrıca devre elemanı olarak transistörleri daha detaylı öğrenmek istiyorum bu önerdiğiniz kitaplar ihtiyacımı karşılar mı?

Değerli yorumlarınız için seyityildirim, selimkoc teşekkürler :)

apsis

Robert Boylestad candır. Ben de bunu al derim. Tabi elektrik temelin olduğunu varsayarak. En azından çevre denklemlerini yazabilmen lazım.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

yilmaz_kk

Thomas Floyd' un electronic devices kitabı da iyi gibi. Ben de yeni okumaya başladım. Görsel olarak iyi hazırlanmış. Türkiye' de satışı var mı bilmiyorum.

seyityildirim

Alıntı yapılan: egegulbahar - 10 Ocak 2016, 12:57:04
1.) Sanırım iki kitapta aynı MEB baskı ile diğeri arasındaki fark nedir?

benim önerdiğim yeni baskı. mebin çevirdiği eski baskı olması lazım

egegulbahar

Alıntı yapılan: apsis - 10 Ocak 2016, 15:50:14
Robert Boylestad candır. Ben de bunu al derim. Tabi elektrik temelin olduğunu varsayarak. En azından çevre denklemlerini yazabilmen lazım.

Çevre denklemlerden kastınız, lisede gösterilen VIR vs. ise sıkıntı yok :D
Başka bir şeyse onu bilemem :)

Çok karmaşık bir kitapsa biraz daha alt seviyesi için neler önerebilirsiniz?

apsis

Alıntı YapÇevre denklemlerden kastınız, lisede gösterilen VIR vs. ise sıkıntı yok :D
Başka bir şeyse onu bilemem :)

Çok karmaşık bir kitapsa biraz daha alt seviyesi için neler önerebilirsiniz?

Kitap karmaşık değil son derece sade bence. Üniversite ders kitabı satan bir çok yerde bulabilirsiniz. Kitabı eline alıp bir göz gezdir derim. Bu kitap ile yarı iletken devre elemanlarını iyi bir şekilde anlar ve hesaplarıyla birlikte tasarım yapma yeteneğini kazanabilirsin. İçerisinde yarı iletkenlerin AC ve DC analiz yöntemleri detaylı biçimde anlatılmıştır. Aradığın böyle bir şeyse al. Bu kitap 10.Baskısında
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Icarus

Bu tip kitapların amacı nedir onu iyi anlamak lazım.
Futbolcu gelir topa bir tekme atar, top dünyadan ayrılıp marsın çevresine 3 tur attıktan sonra dünyaya geri gelir.
Kitapta bunu inceler; FAKAT ne yazık ki bunu okuyan gençler bu örneğin kendilerine bir kavramı anlatmak için uydurulduğunu idrak edemezler ve gerçekten "tekme gücüyle çalışan mekik" projelerine girişirler.

O yüzden ne okuduğunu iyi anla....

Ek:
Bu elektriğin ne olduğunu anlamada iyidir.
Introduction to Electrodynamics -- David J. Griffiths

CoşkuN

PROTECH_

altaş yayınlarının elektronik-2 kitapları var kısa özet niteliğinde.
İyi bir başlangıç için uygun olabilir.
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

bc_esd

Alıntı yapılan: selimkoc - 10 Ocak 2016, 12:01:14
http://www.nadirkitap.com/elektronik-elemanlar-ve-devre-teorisi-robert-boylestad-louis-nashelsky-kitap2968704.html

elektronik elemanlar ve devre teorisi

Lisede öğrenciyken hocamız aldırmıştı.  lisede kullandım, üniversitede kullandım, meslek hayatımda hala kullanıyorum . Oldukça sevdiğim bir kitap. Tavsiye ederim.