tetikleme devresi

Başlatan simplicity, 12 Eylül 2005, 16:29:50

simplicity

öyle bir devre olsun ki (örnek veriyim)
"bir düğmeye bastığınızda led yanıcak ve düğmeye basılı tutsanız dahi kısa bir süre sonra sönücek."

devreye bağlı bir buton var, bu butona bastığımız anda led yanıcak ve kısa bir süre sonra sönücek ama butona basılı tutmaya devam etsek bile led bir daha elimizi butondan çekip tekrar basana kadar yanmıyacak. led yerine bi transistörün beyz i ni bağlıyacam, bu transistör iletime geçince bi kondansatörü şarj edicek şarj olan kondansatör başka bi transistörü tetikliyecek ve deşarj olana kadar transistörü iletimde tutucak. yani basit bi zamanlama & timer devresi (devrenin tamamı böyle değil, basit anlatımı). bu ikinci transistör başka bi transistörü iletime sokucak ve o transistörün beyzindeki nf değerindeki kondansatör sayesinde o transistörü frekans üreteci olarak çalıştırıcak. frekans üretici tansistör ise başka bir transistör sayesine gücü yükseltilip duyulacak şekilde sesler çıkarmaya başlıyacak. (sinyal jeneratörü yada osilatör gibi bişey) bütün problem ilk tetiklemeyi yapıcak devrede. zamanlama devresindeki ilk transistör iletimde kaldığı sürece kondansatör devamlı şarj & deşarj oluyor ve görevini yapmıyor. ve frekans devresi devamlı ses üretiyor. bu tetikleme devresini nereden bulmamda yada yapmamda yardımcı olabilirmisiniz.

Ersin

Bunu neden PIC ile yapmiyorsun hem maliyet hem yer olarak hemde daha kolay.

simplicity

çünkü PIC i programlamak benim için bi dert  :oops:  :(
ayrıca bu devreyi yaparken microcontroller filan kullanmıyacağıma söz vermiştim  :)

pek bi maliyet olarak pek bi problem olucağını sanmıyorum (sonuçta bi pic + programlama devresi mi bir kaç tane transistör mü daha pahalı :) ) yer olarak problemim yok, 30x25x10 cm boyutlarında kasa düşünüyorum. güç kaynağı filan her şey rahatlıkla sığabilir.

eğer bu devre gerçekten zor ise (devremin geri kalan kısmını micro controller kullanmadan bir odayı kontrol edecek şekle getirdim, sadece olay olursa mesela odamın kapısı açıldı kısa bir süre bip bip ötsün diye devre yapmaya çalışıyorum) devrenin tamamını micro controller ile yapmam gerekiyor gibi. daha devreyi yapmadım, kağıt & formül üzerinde :)

ipek

555 ic ile basitce yapabilirsin internette arat devrenin adi tek tetik One Shot  f84 istersen yazabilirim by bye

sezgin05

Alıntı Yap"bir düğmeye bastığınızda led yanıcak ve düğmeye basılı tutsanız dahi kısa bir süre sonra sönücek."
Apartman merdiven otomatiğinin aynısı gibi....

simplicity

Alıntı Yap555 ic ile basitce yapabilirsin internette arat devrenin adi tek tetik One Shot f84 istersen yazabilirim by bye

mantıklı ama 555 le yapılan devre on/off anahtarı değilmiydi ???
düğmeden çekip tekrar bastığımızda led in tekrar yanmasını istiyorum.

bsivgin

555 le çok basit yapabilirsin. hatta 556 kullnırsan içinde iki tane 555 var biri ile monostable diğeri ile de astable multivibrator yaparsın. Monostable ve astable devrelerini 555 için heryerde bulabilirsin. 2 tene 555 ile şöyle yapabilirsin. birinci 555 monostable çalıştırırsın bunun 2 numaraları girişi alçalan kenar tetikleme olarak buton bağlarsın 3 nolu çıkışıda diğer 555'in 4 nolu (reset) ucuna bağlarsın(4 nolu ucu 10K lık direnç ile sıfır seviyesinde tut). İkinci 555 astable olrak çalışacak şekilde ayarlarsın. Birinci 555'in 2 nolu ucundaki butona basınca 3 nolu çıkışı kondansatör ve direnç ile bağladığın süre kadar bir seviyesinde kalır. Bu çıkış diğer astable olarak bağlanmış 555'in 4 nolu reset ucunda bir seviyesinde reseti kaldıracağı için astable salınmaya başlar ve çıkışa bağladığın bir hoporlerden ses duyabilirsin.

Bi dene bakalım çalışacağını umuyorum:)

Saygılarımla
Bülent ŞIVGIN
www.diyot.com

Prof.EleCTroN

simplicity

entegreyi denicem ama elimde LM317 den başka entegre yok  :) bi ara karaköye sefer düzenlemem lazım. ama aklıma gelen bi fikir;
anahtara seri kondansatör bağlarsam kondansatör şarj olana kadar led yanar ve şarj olunca led söner, anahtara basılı tutsak bile led yanmaz. ama çözemediğim bi olay  :D ahantardan elimizi çekip yine bastığımızda led yanmıyor. kondansatör tam şarj durumunda, paralel & seri direnç bağlayamıyorum (kondansatör devre dışı kalıyor ve led hep yanık kalıyor) röle lere bağladığımız bi diyot var ya(yani devreye ters polarmada bağladığımız, indüksiyon akımından kurtulmak için) bu diyot da kondansatörü deşarj edemiyor. kondansatörün deşarj olmasını sağlarsak bütün problem kalkıyor  :D

stlg

Sevgili simplicity
555 li devreleri biliyorsundur basit bit monostable devre kuracaksın
555 entegresinin 2 nolu bacagına 100nf seri bagla kondansatorun diger ucunu 47 k ile pullup yap yani +v ile bu uc arasına bagla kondansator
ile direncin baglandıgı bu noktaya anahatarını bagla (sase ile arasına)
anahtara bastıgın an 555 cıkıs verecek sen elini tutsan bile bir sure
sonra cıkıs eski haline donecek yeniden elini cekip bastıgında aynı işlem tekrarlanacak

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

z

Alıntı Yapkondansatörün deşarj olmasını sağlarsak bütün problem kalkıyor

Voltaj girdigin noktadan saseye 100Ohm gibi bir direnc baglayacaksin.
Lede paralel fakat ters yonde 1N4148 benzeri bir diyod baglarsin.
Giris noktasindan kapasiteye kapasiteden akim sinirlama direncine, direncten de lede, leddende saseye baglanti yaptik.

Voltaj verdiginde kapasite doluncaya kadar led isildar.

Kapasite dolunca led soner. Voltaji kestiginde kapasite girisle sase arasinda bagladigin direnc uzerinden, lede paralel ters diyod uzerinden ve akim sinirlama direnci uzerinden bosalir.

Ancak bosalma tam gerceklesmeden ikinci kez giris yapma.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com