Polaritesi belli olmayan DC Kaynağından Opto sürmek istiyorum.

Başlatan Pyrodigy, 19 Ocak 2016, 20:25:41

Pyrodigy

Merhaba Forumdaşlar
Polaritesi belli olmayan Harici 30V DC kaynağım ile PC817 tarzı Optoyu Çok düşük frekansta sürmek istiyorum.
Proteusta 5V Harici DC de basit diyot yönlendirmeleri ile her iki farklı polarite durumları için similasyonda başarılı oldum ama Voltajın 30V olması yetersiz elektronik bilgimin üzerinde.
Yönlendirmeleriniz ile yardımcı olursanız memnun olurum.
Saygı ve sevgilerimle.
Persistance is the name of the game in this business....

skara1214

köprü diyot at bi tane  çıkışınada 10k gibi birşeyle  optoya gir
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Pyrodigy

Alıntı yapılan: skara1214 - 19 Ocak 2016, 20:39:33
köprü diyot at bi tane  çıkışınada 10k gibi birşeyle  optoya gir
Hocam merhaba
Köprü diyotu AC kaynaklarda kullanmıyormuyduk ? DC de köprü diyot kullanabiliyormuyuz ?

mesaj birleştirme:: 19 Ocak 2016, 21:41:48

Evet kullanabiliyormuşuz.  Bir bilgi daha öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim.

RaMu

İçinde ikisi birbirine ters bağlı 2 tane led olan optolar var:
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

dursuncemal

dc de calisir  30 v ziyadesiyle yeter. RaMu  ustadin dıkkat cektigi gibi icinde 2 adet ters diod var. harici yonlendirme dioduna ihtiyacin yok.
:=

Pyrodigy

Öncelikle Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten insan çaresiz hissettiğinde picproje gibi bir yakınına danışabiliyor olması mutluluk verici.
Her iki çözümde rahatlıkla işimi görecek türden. Düşüncelerim şu şekilde yanlışsa düzeltin lütfen.
1.Çözümde köprü diyot ile Polarite yönlendirmesi yaparak ve optodan önce 10K ile 20K arası direnç ile gücü alıp 5.1V zener ile voltajı Optoya zarar vermeyecek şekilde indirebilirim bu durumda köprü diyot>Güç direnci>Zener>PC817 tarzı Opto ile sürebilirim.
2.Çözümde ise bu tazr bir opto olduğunu bilmiyordum. Önerebileceğiniz piyasada bulunan bir opto modeli varmı acaba ?
Yalnız bu durumda kafama takılan bir sorun var eğer 30VDC ile optoyu direkt sürecek olsam bu voltaj optonun Anodu için fazla değilmi ? Yada araya zener koymaya çalışsam polaritenin belirsizliği zeneri koymama engel değilmi ?
Saygılarımla

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

CaFFeiNe

opto içindeki ledi yaklaşık 2V kabul edersen opto ledinden de 5mA akıttığını düşünsen

(30-2)/0.005=5600ohm direnci seri gir işin olur

Pyrodigy