pil lehimleme?

Başlatan seyityildirim, 29 Ocak 2016, 20:55:39

seyityildirim

Elimde 12 V küçük bir pil var şu şekilde:

buna uygun ne bir pil başlığı ne de pil yatağı var. pil lehim tutmaz diye düşünüyorum. sizce bu pillerde iki kablo çıkarmak için nasıl bir yol izlemeleyim?

cevat1

Pilin alt ve üst kısmını eğe ile biraz iz yapacaksınız. 40-60 watt arası kızgın bir havya ile pili fazla ısıtmadan kısa bir süreliğine lehime alıştırın. daha sonra istediğiniz kablo ile lehimi sağlamlaştırın.

Kolay gelsin...

GreeN

Punto ile çözebilirsiniz,
Terörü Lanetliyoruz.

timpati

Alıntı yapılan: seyityildirim - 29 Ocak 2016, 20:55:39
Elimde 12 V küçük bir pil var şu şekilde:

buna uygun ne bir pil başlığı ne de pil yatağı var.

bence yeterince araştırmamışsınız, arayan bulur.
why mr. anderson, why ?

erpay

mehmet

Mümkün olduğunca pilleri lehimlemeyiniz. Bu
konuda kural, kaide, vs. yok. Ancak; pil ömrü,
profesyonel görünün, patlama riski vs. gibi
sebepler için punta yapılmasını gerekli görüyorum.

Genelde büyük pil satıcılarının atölyeleri vardır.
Kendileri ile iletişime geçerseniz aldığınız piller
için punta yapabilirler.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

MT

Lehimlemek istiyorsanız kutupları biraz sivri uçlu aletle kazıyınız. Kısa süreli ısıtma ile lehim yapabilirsiniz. Ama bir arkadaşım Weller havya ile ısıyı fazla kaçırdığı için neredeyse gözünden oluyordu CR2032'lik pil fena patladı elinde.

vedo35

Pil lehimlemek  yada lehimlenmesi zor metal yuzeyleri lehimlemek istiyorsaniz sihhi tesisatcilarda satilan bir cesit pasta asit karisimi siviyi kendi kucuk fircasiyla yada bir kurdanla o noktaya kucuk bir damla damlatin ve lehimleyin.  Torpuye falan gerek yok. Bu yontem isyerindede kullandigimiz en saglam ve guvenli yontemdir. Bu urunun benzerini turkiyedeki sihi tesisatcilardan sorabilirsiniz. Yanliz lehimlerken buharini solumamaya bakim zehirli buhar cikiyor.
http://www.griffon.nl/nl-nl/producten/861-zachtsoldeervloeimiddelen-universeel/product/985-s-39-rvs/
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

z

Sorun pil kutuplarının zor yada kolay lehimlenmesi değil.

Pilin sızdırmazlık yapan plastik contası hemen lehimlenmek istenen  + kutupla sıkı temas halinde.
Bazı pillerde  + ve - kutuplardan pilin terminallerine elektrik taşıyan metaller arasında izolatör olarak incecik zar şeklinde bir plastik olabiliyor.

Havyayla kutupları ısıttığınızda bu plastik deforme oluyor ve ya pil kısa devreye geçiyor yada kimyasalları sızdırabiliyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com