ASENKRON MOTOR HIZ KONTROL YAPTIM

Başlatan salim ALTIN, 16 Eylül 2005, 09:33:59

bigbey

eğer iki motorun millerini de bir birine bağlarsak olabilirmi
yani iki motorun güçleri birleşmiş olurmu.
doğacak bir sorun varmı hani motor yanma veya hız kontrol cihazının yanması gibi.
TA6R

aster

2 motor milin birleştiğini hiç görmedim
hem neden buna gerek duydunki?
şebeke kaynak zaten ama hız kontrol kaynak değil (anlam açısından)

bigbey

Bu bir merak sorusu idi.
yani iki motoru millerinden birbirlerine bağlamak, aynı yönde dönecek şekilde uygulama yapmak.
böylece; İki küçük motordan bir büyük motor elde edilebilirmi? Motor güçlerini birleştirmek
eğer olursa, bunu şebeke yerine hızkontrol ünitesinden besleyebilirmiyiz.
TA6R

aster

hiç gerek yok zaten olmazda neden dersen sorun olur
şöyle anlatırsam 2 kişiyi sırt sırta bağla  ve düşün
bunun yerine istediğin güçte tek motor bağlamak daha akılcı olur
bakma 1 sürücüye 2 motor bağlıyorlar  yer uygunsa
bide bu motorlara bakım zamanı bakımın nasıl yapılacağını düşün
sökerken bayağı bir akraba olursun

sanki çok önce bir yerde görmüştüm 2 motor mili birbirine bakacak şekilde duruyordu aradaki hidrolik pompasını çeviriyordu
yanlışta hatırlıyor olabilirim 30 sene felan önceydi

bigbey

Neyse bu iş farklı bir hal almadan. asıl soruma geçmek istiyorum.
Asenkron hız kontrolünde yanlış bilmiyorsam motora uygulanan frekans değiştiriliyor. Peki buna bağlı olarak motora uygulanan gerilim de değişmesi gerekli mi?
ben de birşeyler denemek istiyorum.
TA6R

z

Evet gerilimi de değiştirmen gerekir.

Olayı daha kolay anlamak için motor yerine endüktans ele alalım.

Bir endüktans devrede kullanılırken iki parametresi etkilidir.

1. Nüvesinin çalışabileceği frekans aralığı
2. Bobin iletkeninden geçen akımın değeri.

İkinci madde için konuşacak olursak. Bobin iletkeninin çapı bellidir dolayısı ile akıtabileceği max akım bellidir.

Eğer bobinden geçen akımın frekansını değiştirirsen  XL=2*Pi*F*L gereği XL, F ile değişir.

Frekans düşünce XL düşer I=V/XL artar. Bu durumda bobinin yanar. Bobinin yanmasına engel olmak için frekansla birlikte gerilimi de değiştirmen gerekir.

Bu V/F yöntemidir ve en basit hız kontroludur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bigbey

Alıntı yapılan: "bunalmis"
Bu V/F yöntemidir ve en basit hız kontroludur.
Peki başka yöntemde mi var.
ben bir pwm çıkışı tarzlı bir yazılım yapacağım ama gerilimi de doğrusal olarak ayarlamam gerekecek.
eğer DC bir gerilimle beslersek (mosfetlerle sürülecek) her faza 50 Hz olduğunu düşünürsek ne kadar gerilim vermemiz gerekli. bunu frekans değişimine göre mi oranlayacağız. 8O
TA6R

z

Ahh ahh.

Bu yöntemin dezavantajları var.

En basit yöntem olan bu teknik V/F yada skaler yöntem olarak bilinir.

Bu yöntemin eksileri Field Oriented Control yada kısaca vektör kontrol olarak bilinen teknikle giderilmiştir. Bildiğim kadarıyla Field Oriented Control yüksek lisans konusu. Umarım lisans programına düşmüştür.

Her nekadar artık hazır çipleri var ve devrenizi hemencecik kursanızda önce teorisini iyi anlamak lazım.

Bir Allah'ın kulu çıkıp ta bu yöntemi bize anlatmadı gitti.  :D

bigbey

:?:  :cry:  :?
Kafam allak bullak oldu.
nerden çıktı bu field oriented control.Ne güzel kafamda birşeyler kurmuştum.ne olacak şimdi. Ben V/F olarak düşünüyordum.acaba ne sorunlarla karşılaşacağım. :roll:
TA6R

salim ALTIN

Merhaba.
Eskiden ne güzel resimli romanlar vardı. Şimdi televizyon çıktı resimli romanların değeri kalmadı. :D

@aster hava radar istasyonlarında radarı aynı şekilde 2 adet motor çevirir halen.

@bigbey kafan karışmasın, bu konularda başlıklar altında uzun uzadıya tartışılmıştı bu konular. öncelikle o başlıkları  bir gözden geçir. Pek çok ip uçları bulabilirsin sanırım.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

İşe yarar bir şey yok orda.

salim ALTIN

Merhaba.
Yapmaya karar verdik ya uğraşıyoruz üzerinde. Burada karar verilmesi gereken en önemli konu maliyetler.Araştırıyorum fiyatları fakat foto daki küçük DİP modül  PS21353-GP  için 13.20 Euro diyorlar. 6 tane 10 amper IGBT ve sürücü için bu fiyat nasıl sizce. 20Khz de çalışabilecek 10 Amper 600 Volt  TO 220 igbt bulsak birde IR nin sürücüsünü eklesek acaba kaça çıkar.  Adamlar temik te yapmışlar. Bunlardan yüzlerce kullandım daha önce. Yanlızca akım okuma dirençleri karbon olduğu için problem oluyordu. Onlar patlıyordu. %5 i geçmez hata oranı ve bence endüstriyel ortamda kullanılan cihaz için iyi rakkam.

yada buradaki gibi bir yapıyı bord üzerinde kendim kurmalıyım. Nasıl olsa çiftyüzlü plaket kullanmak gerekecek. Hatta frenleme  için daha iyi bir yerleşim olur. Burada tek problem izalasyon. Ya DCB bulmalıyım yada seramik kadar uygun bir izalasyon malzemesi.
Bunun için silikon kullanabilirim. Fakat yinede çok güvenli gelmiyor bana. İnce seramik plaka bulabileceğim yer varmı acaba.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Hazır modüller bayağı bir ucuzlamış. Bir ara sürücüsü dahi olmayan 6MI12GS-60 lara ya 30 yada 60$ veriyordum.

IRAMX16UP60A hakkında fiyat temin edebildinmi?

Şu sıralar benim sıkıntım tek yada çift H bridge 150V 10A 200Khz hazır modül. Bu güne kadar böyle bir modülle karşılaşmadım.

Demek aynı şeyleri düşünüyoruz.

DCB üzerine amatörce bir deneyimim oldu. Sıradan bir yalıtkan üzerine baskı devre yapmıştım.

Adamların kullandığı seramiği temin etmek kolay değil gibi görünüyor. Ülkemizde seramik konusunda uzman hocalarımız var. En azından güzel sanatlar bölümünde.  Metalurji ve makine mühendisliğinin de konusuna giriyor olması lazım.

Hocalara bozuk bir modülün içindeki seramik tabanla gidilirse ne tür seramik olduğu Türkiye'de yapılıp yapaılamayacağı konusunda bilgi vereceklerdir. Ben bu araştırmaya hiç giremedim.

Seneler önce malzeme kutumda güç transistörler için üretilmiş geniş seramik izalatörler vardı. Eğer benim elime geçtiyse birileri de bunları üretip satıyor demektir.

Erol YILMAZ

Kutahya'da Seramik Muh. var. Sakarya'da bildigim kadariyla Metalurji Muhendisliginde Seramik Kaplama vs yapiyorlar.

z

Alıntı yapılan: "bigbey"nerden çıktı bu field oriented control.Ne güzel kafamda birşeyler kurmuştum.ne olacak şimdi. Ben V/F olarak düşünüyordum.acaba ne sorunlarla karşılaşacağım.

V/F sürücü motorunun hızını dilediğin gibi ayarlamanı sağlayacak.
Eğer takometrik geri beslemeli bir şey yaparsan yükün bozucu etkisinden de kurtulursun. Ancak, çıkacak sorun uygulama alanına bağlı.

V/F sürücüler kontrol konusunda yavaş kalıyor. Ani yük değişimlerinde sistemin oturması zaman alıyor bu da kullanım alanlarını kısıtlıyor.

Vektör sürücüler AC motorun bir bakıma DC fırçalı motorlar gibi davranmasına neden oluyor.