ASENKRON MOTOR HIZ KONTROL YAPTIM

Başlatan salim ALTIN, 16 Eylül 2005, 09:33:59

salim ALTIN

Merhaba.
Evet arkadaşlar 94 ten beri tövbeliydim ama tövbemi bozuyorum. Yaklaşık 4 ay soluklu bir çalışmaya başlıyorum. Mederatörler affetsin biraz ticari tabii...
Bu konuda neler düşünüyorumu resimli roman kıvamında anlatmak istiyorum.
@aster aski anılarını tazeleyerek başlamak istiyorum.

Bu da şeması;

Üst resim parlak tı bu da biraz daha karanlık olanı.

Kontrol kartında 2732 eprom var ve PWM oluşturan sinyal bloğu  bu eprom içine yazılıyor. Burada ben anlatmayayım önce merak edenler fikir yürütsün  -ben olsam nasıl yapardım. diye (ama daha önce bu başlık altında aynı konular geçtiğinde anlatmıştım)

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"Merhaba.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Neyse şimdi bu şemadan maksat 3 fazlı bir motoru sürmek için hemde sinüs olarak sürmek istesek uygulamamız gereken sinyalin şekli ne olmalıydı sorusuna cevap olması içindi. şimdi önce tek bir fazın bobinlerini dierlerinden ayrı düşünelim. Bu bobine elektrik verirsek , gövde içinde iken tabi, üzerinde oluşan manyetik alan nasıl olacaktı.? bobinin  N  ve S olmak üzere iki manyetik kutubu olacak ve bu manyetik kutuplar bobinlerin tam ortasına denk gelen noktada en yoğun manyetik alanda olmayacaklarmı.? peki bobinlerin kenar taraflarının durumları nedir.? onlarda bir parça birbirlerinin manyetik alanını azaltıp dengeyi sağlamış durumdalarmı.?
öyle ise ben şöyle bir sinyali oradaki manyetik alanı tanımlamak için çizebilirmiyim?
                  000110111111111110110001000000000001

123456789012345678901234567890123456

Şimdi bu yukarıdaki birler N kutbunu 0 larda S kutbunu temsil etsin diyorum ben. Bana göre bu sinyal şekli motorun tam bir fazının manyetik şeklini temsil ediyor. ne dersiniz ? o zaman üç fazda böylemi olurdu yani? 120 derece faz farkını da koyalım.

000110111111111110110001000000000001............................................
.....................000110111111111110110001000000000001.......................
....................................... 000110111111111110110001000000000001....

Ya nooldu bole sığmadı motorun içine.Biraz toparlıyalım.

000000000010001101111111111101100010
111101100010000000000010001101111111              

Tamammı dostlar. Aster senin yarım gabereye benziyomu bu hala.  İşte elektronikçi motor sarmaya kalkarsa böyle olur arkadaş.
sanki manyetik alan dönmeye hazır gibi...!

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"000110111111111110110001000000000001

123456789012345678901234567890123456

000110111111111110110001000000000001............................................
.....................000110111111111110110001000000000001.......................
....................................... 000110111111111110110001000000000001....

000000000010001101111111111101100010
111101100010000000000010001101111111  

---!!-!!!!!!!!!!!-!!---!-----------!          
............---!!-!!!!!!!!!!!-!!---!-----------!          
........................---!!-!!!!!!!!!!!-!!---!-----------!          

---!!-!!!!!!!!!!!-!!---!-----------!          
---------!---!!-!!!!!!!!!!!-!!---!--
!-!!---!-----------!---!!-!!!!!!!!!!
Epromdan bu sinyal çıkıyor işte her adreslendiğinde. Şimdi şemaya bakın LM348 ler le bir kendisi bir de değili oluşturuluyor ve (emsağda) 3 transistör üst modülü onların değilleri de altları sürüyor.

Bu sinyali 36 ankuşlu bir asenkron motor için tasarlıyoruz diye düşünün.
İşte osiloskopta  görünen sinyaller.

Bir sayıcı entegre sinyal bloğunu dışarıya vermek için adresliyor epromu.4024 Adres bloğunun sonuna gelindiğinde adres çıkışlarndan bir tanesi sayıcı entegrenin resetine bağlı ve bir reset üretiyor. Dolayısıyla sayıcı tekrar baştan başlıyor süreçte böyle devam ediyor. Sayıcıya gelen saat işareti opto ile izole.  Saat işareti ise Voltajı -frekansa  çeviren bir devre ile çalışıyor. TL084  Voltajı potansiyometre referansı üretiyor....
Start ve stop işlemi de kapılardan oluşan bir lojik devre ile yapılıyor.4011 - 4070  İleri geri de öyle. Burada önemli konulardan biri ileri-geri komutu verildiğinde önce sistemin yavaşlama ayarındaki değer ile yavaşlaması ve sonra motor dönüş hızı sıfıra düşünce yön değişikliği gerçekleşip hızlanma süresiyle  tekrar eski değere yükselmesi gerekmekte idi.Bunlar işin olmazsa olmazları.  Tabi birde voltaj- frekans oranı ayarlanmalı. Yoksa düşük devirlerde tork ayarını nasıl yaparız.? Bunu eprom üzerinden yapabilirmiyiz...?  Nasıl...?

Bu da güç devresi kartı ve 11 yıl çalıştığında son durumu.
ne dersin @aster iyi çalışmışmı.?

Bu güç kartında IGBT oluşturuyorduk. Sürücü devre IRF840 mosları sürüyordu. IRF ler de BUV48 leri. her kolda 2 üstte 2 de altta olmak üzere 4 tane BUV48 var. Tabi bunların içinde ters diyot olmadığı için hızlı bir ters diyot  ihtiyacı oluyor. Onun içinde ESM765PI diyotlar kullanıyorduk. Kartı incelediğinizde görebilirsiniz. IRF ler kartın üst yüzeyinde. Diyot ve transistörler ise alt yüzeyinde soğutma yüzeyi aşağıya gelecek şekilde monte ediliyor. Aleminyum soğutucu ile transistörler arasına Presbant koyuyorduk.. Üst sürücüler KRM3 ferit trafolar ile birbirlerinden galvanik izoleli idi. Kartın sol tarafına baktığınızda gördüğünüz kesik yer KBPC35-10  için ayrılmış olan yer. Giriş diyodu. Onun bağlantıları geçme pabuçlu. Hemen üstte doldurma dirençleri ve DC bara rolesi bulunuyor. O tarihlerde 2 ayaklı 330 veya 470 Mf 400 volt kondansatör pek gelmiyordu piyasamıza. Çünki yatık mal değildi onlar o tarihte. Yeni olduklarından onların parti malları yoktu. Ama olsun biz onların fiyatına siemens veya Philips in 5 ayaklı kondansatörlerini kullanırdık. Bunların üzerinde imalat tarihleri vardı o zamanlarda. Hep tazelerini alırdık. 2 veya 3 yıllık. Ama ben ilk yaptığım 12 cihazda paraya kıyıp o yıl içinde üretilmiş olanları almıştım. Resimde görülen bu cihazda ilk yaptığım ilk 12 taneden biri.
İlk cihazımı 350 mark karşılığı satmıştım. 2.2KW olarak. Yanlız tabi söylemeliyim ki 220 volt tek faz girişli cihaz yapmak için tek bir kart vardı. 0,75 KW ta 2,2 KW ta hatta 3,7KW ta aynı kart ve aynı cihaz. Tabi kondansatörleri büyütürdük. 220 Mf tan 680 Mf kadar değişirdi. Ama transistörden  hiç tasarrufu düşünmedik.Kartın üst kısnında akım sezme dirençleri vardır. 3 tane takılabiliyor.Güce göre. Artı bara üzerinde sigorta ve sigortanın ters diyodu. Sol tarafta akım sezme devresi ve yüksek voltaj, düşük voltaj alarmları devresi var. Burada transistörlü akım sınırlama vardır. Yani akım ayarlanan süreyi aşınca bir transistör alt sürücülere gelen PWM in bir kısmını traşlar. Dolayısı ile cihaz belirlenen sabit bir güç ile çalışır. Bunu aşamaz. Bu avantaj değil tabii. Ama cihaz patlamaz. Kısa devrede bile. Yine bu devre engel olamaz da eğer akım artmaya devam ederse , ikinci bir akım bariyeri durumu sezerek sistemi stop ettirir. Ayrıca akım sınırlama da sonsuz bir çalışmaya izin vermez. Bir  zaman devresi 22 saniye kadar cihazın aşırı akımda çalışmasına izin verir. Bu sürede sistem hala aşırı akımda ise cihaz stop eder.
Birde rejeneratif çalışma durumu var tabii.  Bunun için ters diyodu ve 13 amperlik mosu besleme trafosu altında ki bölgeye kartın altına monte ediyorduk.  Rejeneratifi çalıştıran yüksek voltaj koruma devresi idi. Alarm değerinin 15-20 volt altında (255) devreye girer . Tabi cihaz eğer start edilmiş ise çalışır. Yoksa şebeke her yükseldiğinde değil...
Kontrol kartında da eklemeler yapmıştım. @aster bilir bu kartın yavaşlama süresi trimpotu yoktu. Ama ben ekledim sonra. Ayrıca zırt pırt gürültü alırdı. Kontrol girişlerinden . onlarada 2 kondansatör ekleyip problemi kökünden halletmiştim. Bu cihazın girişleri güç devresinden izoledir. 0-10 volt, 0-20mAmper ve 4-20mAmper giriş seçimi vardır. Hatta kapalı kontak Stop veya Açık kontak stop seçimi. I/R müthiştir ama. Bunu öyle 2 devirde dönerken motoru elle tutup durdurabilecek babayiğit o tarihte yoktu. Şimdi bilmiyorum... Bir ek kart yapmıştım motor akımını sezen. Buna bağlı olarak tork kontrollü çalıştırıyordum cihazı. Çözgülerde  veya Etiket - baskı da.
( @aster hadi şema )

Hocam sana laf atacaz tabii.Sen samel ci değilmiydin. Unuttun heralde küçük olunca mini pwm leri.  Sana tanıdık gelmiyomu. Sende olmayacakta kimde olacak şemaları...  Madem vermiyon şemaların ben koyayım resimlerini buraya. Çok net değil ama olsun. Yanlız güç devresi şemasını bulamadım varsa arşivini karıştır da onu da sen ver.
Hem sonra fosil olmak için ölmek lazım. Biz KOCAÇINAR ız. Hani şarkısı bile olan...

Bu cihazı da her cihaz gibi bir kutuya koymak gerekiyordu. bende şöyle bir kutu tasarladım ve yaptım.

Üst kapak pleksi den yapıldı. Büküm işini bile ben yapmıştım. Rezistans telini masanın kenarına boşluğa doğru distanslat ile monte edip, plaksiyi bükeceğim yeri tam bunun üzerine getiriyordum. ve noktasal olarak yanlız bükülecek olan çizgiyi ısıtmam mümkün oluyordu. Böylece çok düzgün bükebiliyordum.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

Merhaba.
Tabi şimdi haklı olarak bazı arkadaşlar diyorlardır.;
- Nolacak abi , eski teknoloji . Artık bunları yapmayanı dövüyorlar... diye.

İşte ben de o nedenle bu cihazı yeniden yapmayı düşünmüyorum. Tabii ki o eski teknoloji. Benim düşündüğüm şöyle bişey...

Tabi şimdi siz bunun içinide merak ediyosunuzdur....
o da bu şekilde gözüküyor tabii...

Şimdi resme bakıp;
-Allah allah bu ne ola ki...
diye düşünenler olabilir. Ama bu bir asenkron motor hız kontrol cihazı. Bir tek kondansatörü yok onuda dışardan bağlıyorsunuz. Size yeni mi geldi... Bakın kart üzerinde tarih var. 1995 yılında yapılmış. Bu da eski teknoloji yani.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

Salim yazının sonunda bir link vardı, düzenlerken sildim
koyduğun diğer resimlerden farklımıydı farkedemedim farklıysa yeniden ver

Konuyu genişletmek için bana laf atıp duruyorsun
ama saygıdeğer arkadaşın biri gene çıkıp fosil muhabeti yapıyorlar diyecek ve iş çığrından çıkacak.
İlerliyen zamanlarda sana eşlik ederim, sen devam et hocam

salim ALTIN

merhaba.
Silinen link in önemi yok. Yanlız ben aynı mesajı sürekli güncelleyip eklemeler yaparak gidiyorum ama yanlışmı acaba. ?
Amacım laf kalabalığı arasında konu dağılmasın diye . Fakat aynı satırları  tekrar okumak zorunda kalıyor insanlar. Bundan sonra her ayrı sayfa oluştuğunda ana metni o sayfayada taşısammı...
Birde asenkron motor kesiti resmi aradım ama gif buldum onlarıda imageshack göstermiyor. fotoşop ile jpeg  yaptım yine kabul etmedi. Motor kesit ve sarım resimleri ile desteklesek...

aster

salim aster veya ground@picproje.com a gönder düzenliyelim
veya kendi sitene yerleştir oradan link ver şimdilik tabi bu olay gecici düzenlemeler yapılıyor

salim ALTIN

salim ALTIN

Merhaba.
Öncelikle ilk mesajın içeriğini sürekli arttırarak güncellediğimi belirteyim. 21 inci değişikliği yapmışım... Ayrıca kendi kendine konuşmak ta güzel. (ben o dediklerindenim heralde) .

KONUNUN İKİNCİ KISMINA GELİRSEK...

Ben de daha önce pek çok tartışmada veya konu hakkında konuşurken hep şunu söylerdim.
- Türkiyede bu kadar okumuş insan var. Prof.u , Doçent. i , yüksek mühendis i, tekniker. i vede teknisyeni. Hani kaç tanesi şu motor hız kontrol cihazı konusunda imalat yapabilmiş veya ortaya bir cihaz koyabilmiş. Piyasada gezerken, televizyon tamirciliği ile elektroniği öğrenmiş ama bugün motor hız kontrol cihazı üreten insanlar var. Fakat biliyorlar da yaptıkları işi. Tüm bu okumuş insanlardan bilgi ve belge sağlayamamış olmalarına rağmen...

Nasıl ve niçinlere hep takılmışımdır. Tanımlamaları doğru yapabilmek için. Tanımlamayı doğru yapamazsak doğru sonuca da ulaşamayız ki.

Uzun zamandan beri bu konuda neyi nasıl yapmalıyım diye düşünür oldum. Yapmak demek bir maliyete katlanmak demekti. Bu maliyetleri hesaplamaya çalıştım. Sonra bu hesaplar arasında yukarıdaki fikrimin şekillenmesine sebep olan gerçeklerle tanıştım.
MALİYET.
Evet ana nelerin maliyeti.
Mesela başarısızlığın maliyeti. Sizi seven ve sevmeyenlere ben bunu yaparım deyip te başaramamanın maliyeti.
Harcadığınız zamanın , bu işle uğraşırken göremediğiniz şeylerin, yaşayamadığınız hayatın maliyeti...
Harcadığınız birikimlerin maliyeti.. Yerine koymak için başka işlerde ezilmenin maliyeti.
Başardığınız andan sonra üretimin  maliyeti.
Hatta satmaya başladınız, verdiğiniz sözlerin, ticari şartların maliyeti.
Sattıktan sonra 2 yıl daha devam edecek olan servis ve garantinin maliyeti.

Konu üzerine biraz bu gözle bakıp ta yeniden değerlendirme yapınca , o okumuş insanların okudukları matematiğin hakkını verip, bu maliyet hesabını daha iyi yapabildikleri için bu işe bulaşmadıkları sonucunu çıkardım.

Ben böyle bir cihaz yapabilirim diye düşündüm. Fakat nereden başlamalıyım. Bilgi , tecrübe, malzeme ve bilmem daha ne kadar şey lazım.
Peki nasıl bir şey yapmalıyım. Yapacağım ürün türkiyedeki EN iyi ürün mü olmalı.  Motor döndürse yetermi, yoksa akşam serinliğinde güneşemi gitmeliyim.?

Peki ama ben böyle bir cihaz yapmaya kalkarsam bu cihazın en önemli kısmı nedir.
Kullanılacak transistörlerin seçimi mi.?
Cihazın vektör kontro mü , yoksa V/F kontrol mü olması mı.?
Yoksa harmonikleri elimine edecek algoritma mı.?
Yada piyasada rakiplerime fark atacak onlardan daha farklı, daha iyi bir ürün mü.?
?
?
?
Yok kardeşim yok... Eğer ben bu işi yapacaksam bir defa bu ürünü, bir karton kutuya koyup satmalıyım.!  Hatta bunun üzerine printerden adam gibi bir cihaz etiketi hazırlayıp basmalıyım.
Karton kutuyu nasıl yaparım. Bir kutucuya giderim. Boyutlaımı söyler varsa hazır kutu bu boyutlarda alırım. Yoksa kesme kalıbını yaptırır ve kestiririm. Peki bu nasıl bişey ve maliyeti ne...

resimdeki kalıp 72x72 ve 36x72 mm ebadında panelmetre kutusu kesme kalıbıdır. maliyeti 120 ytl ve kutu maliyeti de 270 ykrş kutu  başına x 1000  (az yapmak istemiyorlar)

Tamam pekala ama bunun öncesinde  bu kutuya koyacağım cihazın kendi kutusu nasıl olacak. Onu nasıl bulur ve yaptırırım. Maliyeti nedir. ?
Acaba önce elektronik devreyi yapsamda sonra buna göre kutu mu arasam ... Bulabilirmiyim. Yada  güzel bir kutu ayarlasamda elektronik devreyi buna mı sığdırsam.?

Sonuçta şöyle bir extrüzyon aleminyum kalıbi ile bile çok pahalıya çıkmasa gerek. 1000 kilo aleminyum alırsam kalıbı benim istediğim gibi yapıp kalıp parası almadan yapanlar bile var. Yada elektronikçiler için aleminyum satanlara uğrarım.
Ama bununla bitiyormu.?
Eloksal diye bir boya ile kaplıyorlar aleminyumu. Ayrıca kapak gibi parçaları boyatmak ta gerekebilir. Peki ama bu ekstrüzyon denen şey boru gibi ben bunun önünde arkasında açıklıkları nasıl kapatırım. Bunu bir yere nasıl bağlarım. Acaba cihazın çalıştığını kutunun kapağı kapalıyken bile görmek için üzerine delik filan yada display mı koysam.?

Offfff o zaman baya bi uğraşı ve masraf ister bu iş.
Hadı tamam bunları bulduk, yaptık başka ne ihtiyaçlar olur.

Heralde piyasadaki malzemelerle yapabilirim. Türkiyede de her şey vardır zaten.!!! öyle özel malzeme filan getirtmek gerekmez. Teker teker de alırım nasıl olsa.  Ne kadar lazımsa o kadar alırım kullanırım.

Ama plaketçi kıllık yaparmı acaba.????
Çift yüzlü ve delik geçişli plaketlerim olacak, bunları kaça yapar. Bide ilk başta yanlış yaparda yaptırdıklarımı çöpe atarsam. En iyisi numune yaptırırım...

Söylendiğine göre bu cihazın en önemli parçası transistör modülümü neymiş. hem pahalı hemde nazik olur diyolarmış.

ne varmış bunun içinde bu kadar değerli . Biz yapamazmıyız !!! ??? bunuda.
Elalem nasıl yapmış ki.

AAAAaaaaaaaaa

Bende içinde YÜKSEK teknoloji var diyordum be.
Birisi bizi fena kandırıyoooooo .....!!!!!!??????
Demekki böyle yapılıyormuş. EEE bu malzeme harcıalem bir malzeme öyle ise pekala bende yapabilirim.
Ne kullanmışlar IR2132 ve  15 amper 600 volt IGBT  bide akım direnci.Bunun opamp ı birde. Ben bunu kartımın altına yaparım be.
Yav benim yıllar önce yaptığım devreden bir farkı yok ki. Yanlızca yeni çıkan malzemeleri kullanmış.  Demek aklın bir tane yolu var...
Hangisinin ucuza geleceğini hesaplamam gerekli.
HIMMMMMMMMMMMMMMM
bu bir işi daha kolaylaştırıyor. Çıkış fazlarını bir birinden izole etmeyi. IR sürücüsü kendi yapıyor bunu zaten.
O zaman besleme trafosu konusunda bir sıkıntı kendiliğinden ortadan kalkar.
Ne kullansam acaba. Sac trafomu. Yoksa ferit mi. En ucuz ve sağlıklı devre hangisi olur.

Bu firmadan dizayn kitini istediğim iyi oldu. numunemde oldu. İyi ki türkiyede dist. i varmış. İçinden çıkan program da harika . trafonun tellerini sarmıyor bir tek.
Elektro elektronikten ferrit trafo alayım biraz. deneme sarimlarını kendim yaparım.
Tamamdır yani ortaya bir şeyler çıkar artık.
Ben bu malzemeler ile bir güç kartı tasarlıyim... şöyle bir şey yapabilirim belki.

böyle bir güç kartı yaparsam.
Modülünü de altına yerleştiririm.

Tabi buna bir de kontrol kartı tasarlamak lazım. O da analog olsun. illa dijital şartmı.???

Kartları tek yüzlü plaketlere sığdırdığım da iyi oldu. Böylece plaketçiye gitmeye bile gerek kalmadı. Kendim basar plaketleri denemelerimi yaparım..

Son görünüş böyle birşey olacak heralde.

aster

Elimde 15 KW hız kontrol mevcut
ama ben bununla 2 adet farklı marka 7.5 KW motor sürmek istiyorum
olurmu? olursa nasıl olur?

gunese

Alıntı yapılan: "aster"Elimde 15 KW hız kontrol mevcut
ama ben bununla 2 adet farklı marka 7.5 KW motor sürmek istiyorum
olurmu? olursa nasıl olur?

Bence olmaz .
Çünki 2 tane potansiyometre bağlayıp o 7.5KW motorların hızlarını ayrı ayrı ayarlamalısın ama o cihazlarda bir tane potans girişi vardır.
Bide biri sağa dönerken ötekini sola döndürmek problem olur. İkiside aynı yöne dönecekse bağla.  Motorların markaları da aynı olsaydı sorun çıkmayabilirdi.
en iyisi sen onu bir firmaya ver yerine iki tane 7.5kw al.

aster

Motorlar aynı hızda ve yönde dönecekler tek pot var

salim ALTIN

Merhaba.
Fosil olmak zor be hocam.
Artık bu işlerin modası geçmiş. Kimse yapmak istemiyor. Lazım olursa gider alırım siemensten diyorlar.
Yada zaten bu konuda bilinmeyen bir şey kalmadı.?!
Hangisi sizce.?

aster

bence bilinen pek bir şey yok daha doğrusu 5-10 kişi biliyor
Söylesene kaç kişi keyifle mos patlatırken resim çektirmiştir ?
o şemalar hazırlanırken veya sonra oturupta adam burada bunu niye yapmış diye yorum da bulunmuş
kaç kişi Dc de tristörle kıyıcı yapmış? vs vs

Yukarıda sorduğum soruya gelirsek, 1 sürücüye 2 motor bağlanır
10KW sürücüye 2 ad 5+5 KW motor bağlanır (ucuz olsun diye veya başka sebepten)
motorların aynı olması şarttır (akımı vs si için, farklı olursa ilk 10 dk içinde motoru elinize alırsınız)
ama ben her motora 1 sürücü koymayı tercih etmişimdir

Geçen gün başımıza geldi, adam özel motor takmış 7.5 KW motora 2000€ istedi bizde 2 motoru 450 YTL ye aldık değiştirdik 4000€ karımız oldu

tekrar bir olay oldu bu sefer 80 gövdeye 1.8 KW sargı yerleştirmişler
tabi böyle bir motor yok fiyatı 1000 YTL ama başka türlü 50 YTL ye işi hallettik
kısaca adam bana bağımlı ol diyor gel benim yalağımdan su iç diyor
senin neyine bu işlerle uğraşmak diyor bak ben üretiyorum diyor sende gel al diyor, tabi bunu diyen gelişmiş ülkeler

z

Motorlar aynı yönde ve hızda döneceklerse iki adet sürücüden birisi master diğeri slave yapılır. Slave olan elektronik dişli modunda çalıştırılır. Ana motora shaft encoder yada tako takılır ve slave motor bu encoderdan gelen bilgiye göre ana motora senkron olur.

Aksi halde aynı sürücüye (V/F olması şart)  kaldırabileceği kadar eş motor bağlayabilsenizde motorlardan birisinin mekanik olarak yüklenmesi diğer motorlardan faklı hızda dönmesine neden olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bigbey

@bunalmış,
peki şebekeye 1den fazla motor bağlanıyor. nihayetinde şebeke bir kaynak
hız kontrol de bir kaynak gibi değilmi niye iki motor bağlanmaz acaba.
fark nedir.?
TA6R

z

Alıntı YapMotorlar aynı hızda ve yönde dönecekler tek pot var

Sorun bu istekten kaynaklanıyor. Devir sayısı değiştirilmesin ama iki motorda sabit devirde dönse denseydi, iki eş motoru doğrudan şebekeye bağlasaydın, yüksüz  devirleri aynı olacaktı ama motorlar farklı yüklere maruz kaldığında devirleri arasında fark oluşacaktı.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com